מהפכת דימות

פרופ' אריה בלשר צילום: מירי גטניו
פרופ' אריה בלשר צילום: מירי גטניו

בית החולים איכילוב רכש מכשירי הדמיה חדשים, מהמתקדמים בעולם, בעלות של כחמישים מיליון שקלים

מהפכה טכנולוגית באגף הדימות באיכילוב: בית החולים בתל אביב הצטייד השנה (2021) בציוד חדש בשווי כחמישים מיליון שקלים. הציוד החדש ייתן מענה ליותר מחצי מיליון ישראלים, שעוברים בדיקות דימות באיכילוב בשנה, מכל רחבי הארץ, כולל חולי הקורונה. ״אנו מבצעים כיום את כלל הבדיקות ביעילות, באיכות הגבוהה ביותר, ועם מינימום חשיפה של החולים לקרינה" מסביר פרופ' אריה בלשר, מנהל האגף.

הציוד החדש יבטיח איכות בדיקה מתקדמת מאוד, לצד צוות מומחים מוביל. ציוד זה כולל, בראש ובראשונה, שלושה מכשירי CT חדשים. מכשיר חדש רביעי יותקן בחודשים הקרובים. כמו כן, מוחלף אחד מארבעת מכשירי ה-MRI של איכילוב, במכשיר MRI חדש. בנוסף, הוחלף מערך מכשירי צילום הרנטגן במכשירים דיגיטאלים מהמתקדמים בעולם. השנה נרכשו שישה חדרי צילום רנטגן דיגיטליים, לאגף הדימות ולמיון.

לצד כל אלה, יותקן השנה מכשיר צילום דיגיטלי מתקדם גם בחדר הטראומה החדש של איכילוב, שנבנה בימים אלה. עוד נרכשו: 10 מכשירי צילום רנטגן דיגיטליים ניידים לביצוע צילומים במחלקות השונות, מתוכם מכשיר צילום ייחודי לצילום פגים, בטכנולוגיה מופחתת קרינה, יחידי בישראל; וגם חמש ניידות שיקוף וצילום רנטגן דיגיטליות לשימוש בניתוחים; וניידת שיקוף צילום דיגיטלית תלת מימדית מתקדמת לשימוש בחדרי הניתוח.

פרופ' אריה בלשר צילום: מירי גטניו
פרופ' אריה בלשר צילום: מירי גטניו

לא זו אף זו. לצד כל אלה, רכש בית החולים גם מכשיר שיקוף רנטגן לצנתורי מוח ולפעולות נוירו-רדיולוגיות פולשניות. גם היחידה לדימות השד זכתה לשדרוג משמעותי עם רכש של מיטה לביצוע ביופסיות לגידולי שד, המתקדמת מסוגה בעולם. עם המיטה נרכשו מחשבים מתקדמים לביצוע מונחה ומדוייק של הביופסיות, למען בטיחותן ובריאותן של הנשים המטופלות.

בתחום הדימות באמצעות אולטרסאונד, נרכשו שני מכשירי אולטרסאונד ניידים, לדימות ליד מיטת החולה ביחידות לטפול נמרץ, לחולי קורונה וכן לדימות של חולים שעוברים פעולות פולשניות.

לצורך תפעול מיטבי של מערכות הדימות, רכש בית החולים איכילוב מערכות מחשוב חדשות מותאמות לציוד החדש – מהמובילות בעולם לתפעול ואחסון של פענוחים, בדיקות דימות, וכן מערכת PACS המשמשת להצגה, לשמירה ולאחסון של תמונות דימות. נרכשה גם כמות גדולה של מסכי מחשב חדישים, אשר משמשים כתחנות פענוח לצורך אבחון לרופאים הרדיולוגים.