מכשיר דימות מתקדם לניתוחי גב

ד
ד"ר אורי קינן צילום: רמב"ם

המערך האורתופדי בבית החולים רמב"ם קלט מכשיר דימות חדשני, O-ARM, המאפשר לקבל תמונה תלת מימדית מדויקת בניתוחי עמוד שדרה. צפו בסרטון

יחידת עמוד שדרה במערך האורתופדי של רמב"ם, התחדשה לאחרונה במכשיר דימות המתקדם מסוגו בישראל – מסוג O-ARM, דור שני, המאפשר לצוות המנתחים לקבל תמונה מדויקת ותלת ממדית שמשפרת את הדיוק בהליך העדין. מאחר ויש מיתוסים רבים וחששות בקרב הציבור, בכל הקשור לניתוחים בעמוד השדרה, כל מכשיר המשפר את היכולות של המנתחים באוזר הרגיש והמסובך הזה, הוא מבורך.

הקליקו כאן וצפו בסרטון שצולם והופק בבית החולים רמב"ם.

מכשיר ה-O-ARM הינו מכשיר דימות רפואי, הדומה לטבעת גדולה במיוחד העוטפת את גוף המנותח. המכשיר נייד כך שהוא מסייע לצוות חדר ניתוח לבצע בתחילת הניתוח סריקה של עמוד השדרה של החולה, כאשר בתום ביצוע הסריקה, המכשיר יוצא מהשדה הניתוחי והמידע מועבר למחשב.

המחשב מעבד את ממצאי הסריקה לכדי תמונה מפורטת במיוחד, תלת ממדית של האזור הסרוק, בדומה לסריקת C.T, רק ללא החשיפה הממושכת לקרינה. יחד עם אמצעי הניתוח עליהם "מולבשים" חיישנים, המנתח מקבל תמונה "בזמן אמת" של פני השטח ביחס לכלי הניתוח, מה שמאפשר לו לנווט על עמוד השדרה של המנותח ולדייק באופן משמעותי בזמן הכנסת מקבע לעמוד השדרה של המנותח.

ניווט המתבצע בסיוע הדמיית המחשב מעלה בעשרות מונים את הדיוק של האופרציה הניתוחית, מה שמבטיח הפחתה ניכרת במספר ההתערבויות הפולשניות העתידיות לצורכי תיקון המקבע, מפנה זמן יקר של אנשי צוות ומשפר את זמינות חדרי הניתוח לטובת משימות נוספות.

ד"ר אורי קינן צילום: רמב"ם
ד"ר אורי קינן צילום: רמב"ם

מלבד המערך האורתופדי, למכשיר מסוג זה יש אפשרות לשרת עוד יחידות נוספות בבית החולים, ביניהן מחלקת אף אוזן גרון וניתוחי ראש צוואר וכירורגית פה ולסתות, יחידות בהן דיוק גבוה במיוחד במהלך ניתוח הן הכרח לשיפור איכות הטיפול ושיפור איכות חיי המטופלים בתקופה שלאחר מכן.

ד"ר אורי קינן, מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה ברמב"ם: "היעילות הולכת ועולה ככל שמשתמשים במכשיר, הוא מעלה את הדיוק שכן אנחנו כמנתחים, רואים את נקודת הכניסה של המקבע. באמצעות המכשיר המדובר והחדש, אנחנו יכולים לתכנן את הפעולה באופן המיטבי".