ניתוח כריתת רחם – נפוץ מדי

ד
ד"ר דב לקסמן צילום: עמית שעל

בישראל מתבצעים מדי שנה 5,000 ניתוחי כריתת רחם. ד”ר דב לקסמן, מומחה ברפואת נשים, טוען: “יש היום דרכים מצוינות אחרות לטפל בבעיות רפואיות ברחם. ניתוח כריתת רחם נפוץ הרבה יותר מדי”

מידי שנה מתבצעות בישראל כ-5,000 כריתות רחם. רבות מהן, על פי ד”ר דב לקסמן, מומחה ברפואת נשים, אינן מוצדקות. “יש היום דרכים מצוינות לטפל בבעיות רפואיות ברחם, מבלי לכרות את הרחם בשלמותו. ניתוח כריתת רחם הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בארץ ובעולם. נפוץ הרבה יותר מידי. מדובר בניתוח קשה, הן מהבחינה הפיזית והן מהפן הנפשי, ומומלץ להימנע ממנו ככל שניתן”.

ד”ר לקסמן שימש שנים רבות כרופא בכיר ואחראי על השירות הכירורגי-האנדסקופי של בית החולים ליולדות הקריה ובית החולים ליס. “מסתבר שאחת מתוך 3-4 נשים שעברו כריתת רחם, הייתה זקוקה לאחר מכן לטיפול כירורגי נוסף, עקב בעיות שנוצרו עקב כריתת הרחם”, טוען ד”ר לקסמן. לדבריו, “הרחם מהווה מעיין עוגן ומשענת לאיברי האגן. כאשר אנו כורתים את הרחם כל איברי האגן צונחים כלפי מטה. נוצרת היחלשות של השרירים והדבר עשוי להוביל בטווח הקצר או בטווח הארוך לבעיות בהטלת שתן, בפעולות מעיים ובקיום יחסי מין. בנוסף, כריתת הרחם יכולה לגרום לשורה ארוכה מאוד של תופעות לוואי, כגון מנופאוזה מוקדמת, בריחת סידן (אוסטאופורוזיס), פגיעה נפשית שמובילה לאיבוד החשק המיני ויובש נרתיקי”.

בשנת 2010 הקים יחד עם ד”ר יעקב (קובי) כהן את קבוצת איה מדיקל. “אנחנו מאמינים, שלכרות את הרחם, זה כמוצא אחרון בלבד”, אומר ד”ר כהן. “בעידן של היום, יש טכנולוגיות כירורגיות מתקדמות וחדשניות, ולכן לא כדאי למהר לכרות את הרחם”.

דר קובי כהן צילום: עמית שעל

דר קובי כהן צילום: עמית שעל

על פי ד”ר דב לקסמן וד”ר קובי כהן, “ראשית יש לאבחן היטב את הבעיה, היקפה וממדיה. לא כל שרירן רחמי מחייב לעשות ניתוח כלשהו. באמצעות טכנולוגיה הנקראת היסטרוסקופיה ניתן בכלים עדינים מאוד לחדור לרחם מהנרתיק, להסתכל פנימה, להבין לעומק מה הבעיה ואפילו לנתח כדי לתקן את הבעיה. גם במידה ונדרש לכרות שרירן (מיומה), לרוב אין צורך לכרות את הרחם. במקרה של דימום רחמי מוגבר, נשים שהשלימו את תכנון המשפחה שלהן, יכולות לצרוב את רירית הרחם וכך להפסיק דימום. במקרה של צניחת הרחם, יש היום טיפולים מתקדמים כגון מתלה לרחם, או תיקונים נרתיקיים לחיזוק רצפת האגן”.

יחד עם זאת, מסכם ד”ר לקסמן, שאכן ישנם מקרים בהם אין תחליף לכריתת רחם: “למשל במחלות ממאירות של הרחם, או בצניחות רחם קיצוניות מאוד, לרוב אין מנוס מכריתת הרחם. אבל מניסיוני, פעמים רבות כריתות הרחם מבוצעות בשל ממצאים שפירים, וזה פשוט חבל”.

כתבה זו אינה מהווה, בשום אופן, תחליף להיוועצות ברופא/ה מומחה בכל מקרה רלוונטי.