מגיפת הריטלין

The-Ritalin-epidemic
The-Ritalin-epidemic
צילום: שטרסטוק

ריטלין היא תרופה שכיחה לטיפול בבעיית קשב וריכוז. הדעות לגביה חלוקות. מה שבטוח: אין להשתמש בה ללא היוועצות ופיקוח של רופא

ריטלין הוא השם המסחרי של התרופה מתילפנידט. שם מסחרי נוסף שהתרופה ידועה בו הוא קונצרטה, שהיא ריטלין בשחרור מושהה ארוך. מתילפנידט על שלל שמותיה המסחריים נועדה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז ובהיפראקטיביות. בהרכב שלה, התרופה דומה לאמפטמין, סם מעורר שהשפעותיו דומות מאוד להשפעות קוקאין.


בשנים האחרונות צריכת ריטלין הפכה למגפה של ממש. אנשים משתמשים בריטלין על מנת לשפר ריכוז בלמידה לקראת מבחנים, כדי לעבור בשלום הרצאה בעבודה או אפילו בתור סם, "כדי לתפוס ראש", דבר לא חכם בלשון המעטה שיכול לגרום לנזקים.


ריטלין היא תרופה, ויש לה שימוש ברור, לסייע לסובלים מהפרעות קשב. לפני שנוטלים תרופה כלשהי, כולל ריטלין, חובה להתייעץ עם רופא ולאחר מכן להיות במעקב סדיר. התרופה אינה מתאימה לכל אחד. לדוגמה חולים הסובלים מבעיות מולדות בלב, או קרדיומיופתיה, מחלות בלתי דלקתיות של שריר הלב, או קצב לב לא סדיר, או מחלת לב כלילית או בעיות לב אחרות לא יכולים להשתמש במתילפנידאט. זהו חומר פסיכואקטיבי ממריץ של מערכת העצבים המרכזית שעליו מתבססת ריטלין.


כמו לכל תרופה, גם לתרופה זו יש תופעות לוואי. הנפוצות ביותר הן הפרעות בשינה וירידה בתיאבון. גם כאבי ראש, יובש בפה, בחילות, חרדות, סחרחורות, ירידה במשקל, רגזנות והזעת יתר עלולים להופיע בעקבות הנטילה.

מקור מידע – אתר "קופת חולים כללית", מאמר מאת דר' דנה מנור.