איך לשמור על השפתיים בחורף

צילום אילוסטרציה: ג'וי ניקוטרה, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: ג'וי ניקוטרה, אנספלאש

מאמר מאת ד"ר רון יניב – מומחה לרפואת עור ורפואה אסתטית

כפות הידיים, הפנים וכנגזרת מכך- השפתיים – הם האזורים בגופנו, בעלי הנטייה הגדולה ביותר להתייבשות בתקופת הסתיו והחורף, מאחר שהם היחידים שחשופים באופן כמעט תמידי לנזקי מזג האוויר. בנוסף לכך, גם המסכות שאנו עוטים, אינן משפרות את המצב ואפילו להיפך.

התייבשות השפתיים כתוצאה מרוח וקור מביאה לסדקים, דבר המציק ומוביל לכאב ואף עלול לגרום לדימומים בשפתיים בהיעדר טיפול ואף לגרום להתפרצות של הרפס, המכונה גם "פצע חום " או "פצע קור". בנוסף, בטווח הארוך, יובש וחוסר טיפוח וטיפול בשפתיים גורמים להזדקנות השפתיים ולהתקמטות העור סביבן.

ד"ר רון יניב, מומחה לרפואת עור ורפואה אסתטית, כותב במאמר זה על הגורמים לרגישות השפתיים בחורף ועל אופן הטיפול בהן.

הסיבות לרגישות שפתיים בחורף

קור ויובש: מזג האוויר החורפי גורם להתייבשות עור הפנים ובמיוחד באזור השפתיים. לשפתיים שכבת הגנה דקה ביותר והן אינן מוגנות כמו אזורים אחרים בגופנו ולכן אזור זה נוטה להתייבש, להתקמט ולאבד את גמישותו מוקדם יותר מאזורים אחרים בגוף; כל התופעות הללו מחמירות, כאמור, בעיקר בחורף. בעקבות מזג האוויר היבש והרוחות החזקות, שכבת ההגנה הדקה של השפתיים נעשית רגישה ודקה עוד יותר. לצד זאת, היובש והסדקים שנובעים מכך, עלולים לגרום להתפרצות פצעי הרפס בקרב אלו הנוטים לכך.

שהייה בחללים סגורים וממוזגים: שהייה בחללים ממוזגים מגבירה את תחושת היובש, זאת לאור חוסר האוורור שקיים בחללים סגורים וגם משום שלרוב אנו מדליקים מזגן, אשר מוריד את שיעור הלחות באוויר. כאשר המזגן מופעל על חימום, הוא פולט רוח חמה, שמייבשת את האוויר עוד יותר ולכן מייבשת גם את העור שלנו.

צילום אילוסטרציה: אדריקו פודילניק, אנספלאש

טיפולים רפואיים לעור: צעירים רבים מנצלים את תקופת החורף כדי לטפל בפצעי הבגרות – חטטת או אקנה – בכדורים אשר גורמים ליובש ניכר. במיוחד במקרים אלו חשוב להקפיד על מריחה של שפתון לחות לעיתים קרובות מאוד.

נזקי שמש, גם בחורף: בתקופת החורף, כאשר מותר וניתן, יוצאים לטייל ואפילו לגלוש בשלג. למרות שלעיתים לא נרגיש בשמש חזקה, בגלל הטמפרטורות הנמוכות ולעיתים בגלל גם עננות, קרינת השמש חודרת את העננים ואף מוחזרת כמראה משלג בוהק. לאור זאת, יש להקפיד על מריחה של שפתון גם בחופשת חורף. השימוש בשפתון, שניתן לשאת בכיס לכל מקום, מעלה את ההיענות לטיפול שכן הוא זמין ונוח לטיפול .

איך לשמור על בריאות השפתיים בחורף

שמירה על לחות: כאשר השפתיים יבשות וצריכות טיפול ממוקד ביובש, מומלץ להשתמש בתכשיר המתאים לבעיה זו, ולא בשפתונים רגילים המעניקים רק לחות לשפתיים. המוצרים העונים לבעיית היובש לרוב מגיעים בצורה של משחות. רצוי שהמשחות יכילו מרכיבים כמו אלנטוין, חמאת שיאה, ויטמינים A ו-E דוגמת בליסטקס, שמטרתם להרגיע אדמומיות שנוצרה, לטפל בצורה מרבית ביובש ולהחזיר את הלחות הטבעית ומגע רך לשפתיים.

שתייה מרובה של מים: שתיית מים מרובה הכרחית. לא רק על מנת למנוע התייבשות, אלא גם מסייעת לשמירה על עור הפנים והשפתיים.

להימנע מליקוק מהשפתיים: זה כמעט אינסטינקט ללחלח את השפתיים עם הלשון אך זהו אחד ההרגלים הגורמים ומחמירים את היובש בשפתיים.

בנוסף, ניתן להשתמש בשפתון על בסיס קבוע, ועדיף לפני שמגיעים למצב של יובש. זה לא מזיק, ורצוי להגיע למצב שתמיד תהיה הרגשה של לחות על השפתיים.