איך מאבחנים סרטן בלוטת הערמונית

ערמונית-ששש
ערמונית-ששש
צילום: שטרסטוק

אבחנת סרטן בלוטת הערמונית מתחילה בדרך כלל בביקור אצל רופא המשפחה. אם הרופא יחשוד כי אתה סובל מסרטן הערמונית, הוא יבצע מישוש הערמונית דרך פי הטבעת ובדיקת רמת החלבון (פי.אס.איי) בדם. אם הבדיקות הראשוניות יעידו על קיומו של גידול סרטני, תתבקש לעבור ביופסיה

סרטן הערמונית נפוץ בעיקר בקרב גברים מעל גיל חמישים, אבחונו בקרב צעירים יותר הינו נדיר. בניגוד לסוגי סרטן אחרים, הרי שתאי סרטן בתוך הערמונית הינם שכיחים. גידול בערמונית יכול להיוותר ללא שינוי במשך תקופה ארוכה. כך לכשליש מהגברים מעל גיל חמישים ולרוב המוחלט של הגברים מעל גיל שמונים, ישנם תאים סרטניים בערמונית. סרטן הערמונית גדל מאוד לאט, ולכן פעמים רבות, בעיקר בקרב זקנים, אינו גורם לתסמינים. ישנם מקרים בהם סרטן הערמונית גדל במהירות ואף יכול להתפשט לאיברים אחרים בגוף, בעיקר לעצמות.

בשלבים המוקדמים סרטן הערמונית אינו גורם לתסמינים ואין לו כל סימן חיצוני. התסמינים מופיעים כאשר הגידול גדל ומפעיל לחץ על צינור השופכה. היות וסרטן הערמונית גדל לאט, הופעת התסמינים יכולה להתרחש שנים לאחר היווצרות הגידול עצמו. במקרים רבים, גברים מעל גיל חמישים סובלים מהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית, הנובעת מגורמים שאינם סרטניים. להגדלה שפירה (לא סרטנית) של הערמונית ולגידול ממאיר בבלוטת הערמונית תסמינים זהים, בהם: קושי במתן שתן; עלייה בתדירות מתן השתן, בעיקר בשעות הלילה; כאב בעת מתן שתן; דם בשתן או במגע מיני (נדיר); במידה והסרטן שלח גרורות אל העצמות, נוצר כאב בעצמות. לעיתים התסמינים הראשונים בהם ניתן לחוש הם כאבי שרירים בגב, בירכיים או באגן.

אבחנה מתחילה בדרך כלל בביקור אצל רופא המשפחה. אם הרופא יחשוד כי אתה סובל מסרטן הערמונית, הוא יבצע שתי בדיקות ראשוניות: מישוש הערמונית דרך פי הטבעת ובדיקת רמת החלבון (פי.אס.איי) בדם. אם הבדיקות הראשוניות יעידו על קיומו של גידול סרטני בערמונית, ייתכן שתתבקש לעבור ביופסיה. בבדיקה זו מוחדרת מחט לערמונית דרך דופן הרקטום, ובאמצעותה אוספים דגימת רקמה מהערמונית. לרוב הבדיקה מבוצעת בהנחיית אולטרה סאונד. הדגימה מועברת לבדיקה מיקרוסקופית שמטרתה לקבוע אם מדובר בגידול סרטני. הביופסיה נעשית ללא הרדמה ועלולה להיות כרוכה באי נוחות, ולעיתים אף בכאב. יש הנוהגים להזריק חומר הרדמה מקומי קודם לכן. כאשר אובחן בוודאות כי קיים גידול סרטני בערמונית, יש צורך לבצע בדיקות נוספות כדי לבדוק אם המחלה התפשטה אל מחוץ לבלוטת הערמונית.

כיום דגימות דם וביופסיות מאפשרות לאתר את המחלה בשלב מוקדם מאוד, אולם לא ניתן לקבוע אם המחלה תתפתח במידה כזו שתגרום לתסמינים. במקרים רבים, גידול סרטני בערמונית מתפתח באיטיות רבה, ואם ממדיו קטנים, ייתכן שהיא כלל לא תגרום לבעיות בהמשך חייו של האדם. סוגי הטיפול בסרטן הערמונית עלולים לגרום לתופעות לוואי, כגון בעיות בזקפה או אי-שליטה במתן שתן, ולחלק מהחולים תופעות אלו נראות חמורות יותר מאשר השפעות המחלה עצמה. ייתכן שהרופאים ימליצו לך לחכות ולראות אם מחלתך מתקדמת, במקום לקבל טיפול מידי.

בחולי סרטן ערמונית מקומי מתקדם, נראה כי ניתוח להסרת בלוטת הערמונית או טיפול בקרינה לערמונית יעילים באותה מידה. הטיפול בקרינה ניתן על ידי מכונה חיצונית או ישירות לבלוטת הערמונית, בשיטה הקרויה ברכיתרפיה (קרינה ממקור פנימי). חלק מהחולים מקבלים טיפול הורמונלי בנוסף לכריתת ערמונית או לטיפול בקרינה. לחלק מהגברים מוצע טיפול בהקפאה (קריותרפיה) או טיפול באולטרה-סאונד ממוקד בעוצמה גבוהה.

מקור מידע – "אתר האגודה למלחמה בסרטן"