אשפוז קשישים חולי קורונה זמן רב מדי מסכן את חייהם

רוחב
רוחב

איגוד הרופאים הפנימאים בישראל קורא למשרד הבריאות לשנות לחלוטין את נוהל הטיפול בחולי קורונה קלים: שחרור מבי"ח למלון מיותר ומזיק

פרופ' אליס צילום: האיגוד לרפואה פנימית

יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, פרופ' אבישי אליס, פנה במכתב למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בקריאה לשקול מחדש את דרכי הפעולה והנהלים לשחרור חולי קורונה קלים. הפניה מבוססת על תובנות, שהתגבשו בפעילות האינטנסיבית בימים אלה של הרופאים הפנימאים, מנהלי מחלקות פנימיות ומנהלי החטיבות הפנימיות בבתי החולים. בשבועות האחרונים רבות מהמחלקות הפנימיות של רופאים אלה הוסבו למחלקות ייעודיות, ממוגנות, סגורות ומבודדות לחולי קורונה.

עיקר המכתב נוגע לנוהלי שחרור חולי קורונה במצב קל לאשפוז בית. ההנחיות כיום אוסרת על שחרור חולים קלים לאשפוז ביתי, ומחייבות המשך בידוד בבית מלון בלבד. את ההנחיה הזו מבקשים הפנימיים לשנות. פרופ' אליס מנמק: "בהינתן עלייה במספר החולים בקורונה, ובהתאם עלייה במספר החולים המורכבים והקשים, אשר יזדקקו למיטת האשפוז בבית החולים, האיסור על שחרור חולים קלים, אשר לא זקוקים למיטת האשפוז ולהשגחה הצמודה בבית החולים, להמשך אשפוז ביתי, והחובה לשלחם לבידוד בבתי המלון, יוצרת כעס ותסכול רב בקרב המאושפזים. הכעס מופנה, שלא בצדק, אל הצוות ובעיקר גוזל זמן ומשאבים רבים, היוצרים עומס כבד על המערכת".

עוד מציין פרופ' אליס, כי יש ליצור נוהל ברור לשחרור של קשישים, שחלו בקורונה, ומצבם מוגדר קל. "השארת קשישים אלו באשפוז בבתי החולים מהווה עבורם סיכון מוגבר, והדבר גם מגדיל את העומס על המערכת. הפנימאים מבקשים ליצור נוהל ברור להקצאת 'קודים' במסלול מהיר, שבהם הקשישים יוכלו לקבל הפניה לבתי אבות, או לאשפוז במוסדות סיעודיים".

צילום: שטרסטוק

המשך המכתב מחדד את הצורך לשנות את תהליך הקבלה של חולים חדשים. לטענת פרופ' אליס, נוצר עומס עצום של מאושפזים במחלקות, "החשודים בקורונה", ולכן חובה לקצר את זמן ההמתנה לתשובת בדיקות המעבדות, כדי לאפשר ניתוב נכון יותר של החולים למחלקות המתאימות בבתי החולים והשקעת המשאבים המצומצמים בטיפול רפואי מדויק והכרחי. פרופ' אליס מדגיש את הצורך להכריז על המשאבים ועל תקני כוח האדם, שהתווספו למערכת הבריאות בזמן משבר הקורונה, כתקנים קבועים.

כאמור, מאז פרוץ משבר הקורונה, הוסבו מחלקות פנימיות רבות בבתי החולים בארץ, למחלקות ייעודיות לטיפול בקורונה. השינוי חייב יצירת שגרת עבודה חדשה, תוך הקפדה על מוגנות מרבית, הן במחלקות הקורונה והן במחלקות הממשיכות לשמש כמחלקות פנימיות רגילות. הרופאים הפנימאים, יחד עם אנשי הצוות במחלקות הפנימיות, עובדים מסביב לשעון, מטמיעים נהלי עבודה חדשים ותוך כדי כך גם לומדים וחוקרים את הקורונה. לדברי פרופ' אליס, תוכן המכתב ששיגר אל מנכ"ל משרד הבריאות, מבוסס על הלקחים המצטברים שהופקו במחלקות הפנימיות בבי החולים ברחבי הארץ בתקופה זו.

"בשל העובדה שאנחנו, (מומחי) הרפואה הפנימית, (נמצאים) בשטחי החזית של המאבק בקורונה, אנחנו עומדים לרשותך לכל צורך אך גם מציעים את עזרתנו לטובת התייעצות עימנו בתהליכי קבלת ההחלטות. בניגוד לכל מיני טריבונאים, שיושבים על הטריבונה ומעירים למקבלי החלטות הערות, אנחנו איתך על המגרש. רצים אתך בשטחי הלחימה. הידע שלנו חיוני מאד עבורך. אנא אל תהסס להסתייע בו ובנו", כתב פרופ' אליס.

בסיום הדברים, מבקש פרופ' אליס לקרוא לחולים, הזקוקים לטיפול רפואי דחוף, לא להתמהמה ולהגיע מיד לבתי החולים: "הפחד של הציבור להגיע לבתי החולים – מסכן חיים", הוא קובע נחרצות.