הסודות של מנהלי המחלקות

oihogugou
oihogugou

אתר "מדניוז" מביא התכתבות פנימית בין חמישה מנהלי מחלקות פנימיות, שכולן הפכו למחלקות קורונה, בבתי חולים ברחבי הארץ. בכירי הפנימאים מחליפים שם מידע יקר מפז ומתייעצים. ויש גם סרטון – צפו במנהלי המחלקות הפנימיות מכל הארץ מדברים

סכנת הידבקות צילום: שטרסטוק

התפרצות נגיף הקורונה בישראל מציבה אתגר גדול למערכת הבריאות בארץ, כאשר בחזית נמצאות המחלקות הפנימיות, אשר אמורות לתת מענה לאנשים אשר נדבקו בנגיף הקטלני וסובלים מתסמינים. דיאלוג בין מנהלי מחלקות פנימיות של מספר בתי חולים בישראל, מהימים האחרונים, בקבוצת הוואטסאפ הפנימית שלהם, מאפשר הצצה נדירה אל מה קורה מאחורי הקלעים בניסיון להתמודד עם התפשטות הנגיף.

הדיאלוג עוסק בדילמה, שבה נתקלים בכול מחלקות הקורונה, האם להשתמש בבדיקת ברונכוסקופיה, שהיא בדיקה יעילה ביותר לאבחון המחלה אך מסכנת מאוד את הצוות הרפואי בהידבקות, על אף המיגון. BRONCHOCOPY היא בדיקה רפואית, בה נבדקות דרכי הנשימה של החולה, על ידי החדרת צינור פסטי גמיש עם מצלמת וידיאו זעירה ותאורה (ברונכוסקופ). באמצעות בדיקה זו ניתן לראות את דרכי הנשימה, ממערות האף, דרך קנה הנשימה, ועד לסימפונות. מההתכתבות בין בכירי הפנימאים, שמובאת להלן, ניתן ללמוד כי הם סומכים הרבה יותר על הברונכוסקופיה מאשר על המטושים, כדי לבדוק מה מצבו של חולה קורונה, אולם המגע עם דרכי הנשימה והרוק של החולים מסוכן מאוד לצוות הרפואי גם כשהוא ממוגן.

בדיקת ברונכוסקופיה צילום: שטרסטוק

להלן עיקרי ההתכתבות בקבוצת הוואצאפ של בכירי הרופאים הפנימאים בישראל, מנהלי חמש מחלקות פנימיות בבתי חולים שונים ברחבי הארץ, שהוסבו למחלקות ייעודיות מיוחדות לחולי קורונה.

מנהל מחלקה פנימית ראשון: "הלילה אובחן חולה עם חום וממצאים דו צדדיים (בשתי הריאות), בצילום חזה וסיטי, לאחר שלושה מטושים שליליים! התעקשנו על ביצוע ברונכוסקופיה (כאמור, בדיקה המאפשרת הסתכלות בדרכי הנשימה העליונות והתחתונות, באמצעות החדרת מכשיר, שבקצהו מורכבות מצלמה ותאורה לתוך דרכי הנשימה). בברונכוסקופיה התקבלה תשובה חיובית. זכרו שעדיין קליניקה והדמיה, מנצחות את המטוש. לפי הספרות הרפואית, אחרי שלושה מטושים שליליים, הסבירות לאבחנה עדיין סביב 5%. אנחנו החלטנו שמעכשיו נלך לברונכוסקופיה בכל חולה, בחשד גבוה, שלא אומת במטוש פשוט. החולה נשאר בבידוד, בגלל החשד הגבוה שלנו. למזלנו, אף אחד מהצוות לא נדרש לבידוד".

מנהל מחלקה פנימית שני: "יופי. תמיד משמח שהשכל הישר שולט, ולא הפרוטוקול הרשמי והבדיקות".

מנהל מחלקה פנימית שלישי: "החולה מאושפז עכשיו אצלנו. מצבו בינוני יציב. טוב שהתעקשתם. צריך לזכור שיש אבחנה מבדלת, חוץ מקורונה, והשיקול הקליני, המסתמך על חשד ובדיקות עזר – הוא חשוב ביותר. אבל כדי לטפל בכל מיני טיפולים ביולוגיים, במידה ומצבו יתדרדר – חייבים אבחנה".

מנהל מחלקה פנימית רביעי: "לנו יש כבר חמישה כאלו. אנחנו מתייחסים אליהם כקורונה קליניים, גם כאשר המטוש שלילי".

מנהל מחלקה פנימית חמישי: "הבעיה היא שבלי אימות, לא מאשרים קבלה למחלקה הייעודית לקורונה".

המנהל הרביעי שוב כותב: אנחנו שמים אותם בבידוד בפנימית. מנסים לקדם גם ברונכוסקופיה וגם בדיקה סרולוגית. לצערי, אנשי הריאות שלנו לא נלהבים לברונכוסקופיה".

צפו במנהלי המחלקות הפנימיות מכל הארץ צילום: האיגוד לרפואה פנימית

פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית בישראל, מגיב כך: "לרשת הקשר הפנימית (רשת הוואצאפ) של מנהלי המחלקות הפנימיות בבתי החולים ברחבי הארץ, יש תפקיד מרכזי בניהול הטיפול במגיפה. אנו מרבים להתייעץ, רופאים מבתי חולים שונים, וללמוד תוך כדי תנועה איך לטפל נכון יותר בחולי הקורונה. זהו יתרון חשוב נוסף של הרפואה הישראלית".

מה ניתן ללמוד מההתכתבות הפנימית בקבוצת הוואצאפ של מנהלי המחלקות הפנימיות – שאנו חושפים כאן לראשונה?

פרופ' אליס: "מדובר ברב שיח בין חמישה מנהלי מחלקות פנימיות, שכולן הוסבו למחלקות קורונה, והשיח ביניהם מלמד על הדילמות המורכבות ביומיום. ישנו היסוס האם לערוך בדיקות ברונכוסקופיה לחולי הקורונה, משום שהן מחייבת מגע ישיר עם קנה הנשימה של החולים, ועם ההפרשות והרוק של החולים שמדבקים. הבדיקה קשה טכנית, כשרמת ההתמגנות גבוהה, ויש קושי בתנועה. הלחץ נובע מהסתברות גבוהה, להדבקות הצוות הרפואי בטיפול כזה, מהחולים. השיח בקבוצת הוואטס אפ מלמד על הערך הרב, שיש לניסיון העצום של הרופאים הפנימאים הבכירים, בתחלואה מורכבת ומדבקת. שוב מוכח, שיש לסמוך על ניסיון קליני, ולא רק על תוצאות בדיקות ופרוטוקולים רפואיים".

פרופ' אליס צילום: האיגוד לרפואה פנימית

מההתכתבות בוואטצאפ ניתן ללמוד, שהצוותים במחלקות הפנימיות מוכנים לקחת על עצמם סיכון גבוה בהידבקות, ובלבד שתתבצע הבדיקה הטובה ביותר. מה דעתך?

פרופ' אליס: "אני מלא הערכה לרופאים במחלקות הפנימיות, ובכלל, לכל אנשי הצוות הרפואי. אין בכלל ספק שימי מגיפת הקורונה הם שעת מבחן לרפואה הפנימית. הניסיון בטיפול בחולים מורכבים, ושיתוף ידע בין המחלקות הפנימיות בכלל בתי החולים בארץ, הם בסיס להצלחה בטיפול ומקור לאופטימיות".