תקווה למדוכאי חיסון

מלכה ברבר בת ה-102, מאחרוני ניצולי רשימת שינדלר, מקבלת חיסון שלישי. צילום: מירי גטניו
מלכה ברבר בת ה-102, מאחרוני ניצולי רשימת שינדלר, מקבלת חיסון שלישי. צילום: מירי גטניו

מחקר בבית החולים איכילוב גילה, כי כמות הנוגדנים בגופם של מושתלי איברים וחולים המטולוגיים, עלתה אחרי שקיבלו חיסון שלישי

עד היום טופלו בבית החולים כרמל יותר מאלף ומאתיים חולי קורונה. מתוכם עשרות אושפזו במצב קשה ביחידות השונות לטיפול נמרץ. עם הימשכות גל התחלואה הרביעי, אומר מנהל היחידה לטיפול נמרץ, ד"ר אריק עדן: "עד היום טיפלנו בעשרות חולים קשים שחלקם חוברו גם למכונות אקמו, מתוך 31 חולי קורונה שחוברו לאקמו בגל הרביעי, 25 הם צעירים שלא התחסנו. לכו בבקשה להתחסן".

במחקר שנערך במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, בקרב 240 מטופלים מדוכאי חיסון, נמצא כי החיסון השלישי היה בטוח וללא תופעות לוואי משמעותיות הקשורות לחיסון. בנוסף, החיסון נמצא יעיל ביותר בהעלאת רמת הנוגדנים, בקרב חלק משמעותי מהמטופלים.

חולים מדוכאי חיסון נמצאים בסיכון למחלה הנגרמת מנגיף הקורונה. בנוסף לכך, נמצא כי בעקבות מתן שתי מנות החיסון הם לא פיתחו נוגדנים בצורה טובה כמו אנשים בריאים. לכן, משרד הבריאות המליץ על מתן מנת חיסון שלישית למטופלים בקבוצות סיכון אלו. הנתונים מחזקים את ההמלצה לציבור המטופלים הסובלים מדיכוי חיסוני, בכל קבוצות הגיל, ובמיוחד בגיל המבוגר, לבוא לקבל את החיסון השלישי בהקדם.

בקרב מדוכאי החיסון – רק מיעוט ממושתלי האיברים (כ-25%) היו עם תגובה לחיסון לפני מתן המנה השלישית. אחרי מתן החיסון השלישי עוד 50% פיתחו תגובה, עם עליה בנוגדנים. בקרב החולים ההמטולוגים, לאחר קבלת המנה השלישית עוד כשליש הגיבו.

ממצא משמעותי וחשוב במיוחד במחקר הוא שבקרב המטופלים שמתחת לגיל 65, מנת החיסון השלישית הגדילה את מספר המטופלים עם תגובה של נוגדנים פי 2.5 (מ-27% ל-70%), ואילו בקרב המטופלים המבוגרים מגיל 65, שיעור המטופלים עם תגובה לחיסון לאחר המנה השלישית גדל פי 6.5 (מ-7% ל-43% לאחר מתן החיסון).

את המחקר הובילו ד"ר אסתי סייג, פרופ׳ עירית אביבי וד"ר איילת גרופר, ביחד עם צוות בית החולים שכלל גם את פרופ׳ יאיר הרישנו, פרופ׳ אורי אלקים, ד"ר ויקטוריה פורר, ד"ר דוד חגין, ד"ר הלנה קצמן וד"ר ליאן רבינוביץ.

עוד באיכילוב: מלכה ברבר, בת 102, ניצולת שואה מאחרוני רשימת שינלדר, קיבלה את מנת החיסון השלישית בבית החולים בתל אביב בליווי נכדה, ד"ר חנוך גולדשמיט, מנהל אגף המעבדות. ״אני מודה מאד לבית החולים על הטיפול המהיר לחסן אותי. לא נשארו עוד הרבה אנשים כמוני", סיכמה.