לחץ דם גבוה בגלל גידול

ד
ד"ר אורית רז צילום: אסותא אשדוד

בבית החולים אסותא אשדוד הוסר גידול מבלוטת יותרת הכליה, בגופה של אישה צעירה, כדי לפתור את בעיית לחץ הדם הגבוה שלה ולייתר את הצורך בתרופות קבועות. הסיבה: הגידול מפריש הורמון הגורם לעליית לחץ הדם. מנהלת המחלקה האורולוגית, ד"ר אורית רז: "מדובר בגידולים נפוצים בקרב חולים, עם יתר לחץ דם, אך רובם לא עוברים את הבירור והאבחנה"

בית החולים הציבורי אסותא אשדוד: הליך כירורגי להסרת גידול בבלוטת יותרת הכליה, שבוצע באישה צעירה, פתר את בעיית לחץ הדם הגבוה שלה – והפך את התרופות הקבועות שלקחה להורדת לחץ הדם, למיותרות. מדובר במקרה ייחודי, בו הליך רפואי מייתר לגמרי את הצורך בתרופות לטיפול בהורדת לחץ דם, שכן בדרך כלל אדם הסובל מלחץ דם גבוה, נזקק לטיפול תרופתי לכל ימי חייו.

הכול החל כאשר מטופלת בת 35, אם לארבעה ילדים, תושבת העיר באר שבע, הגיעה אל בית החולים אסותא אשדוד לאחר שבע שנים, בהן סבלה מהתקפי חרדות מרובים ועלייה ניכרת ומתמידה בלחץ הדם. מבירור המקרה עלה, כי המטופלת טופלה על ידי רופא משפחה באמצעות תרופות רבות, להורדת לחץ דם, אך עם חלוף הזמן אפקטיביות התרופות הלכה ופחתה.

המטופלת נבדקה על ידי ד"ר מיכאל האוזמן, נפרולוג בכיר במכון למחלות כליה ויתר לחץ דם בבית החולים אסותא אשדוד, בחשד כי מדובר בגידול המפריש הורמון הגורם לעליה בלחץ הדם. ד"ר האוזמן ערך סדרה של בדיקות דם, שתן ובדיקת CT. הבדיקות אוששו את החשד, כי מדובר בגידול של בלוטת האדרנל, המפריש הורמון – Aldosterone והרמון זה גורם לעלייה בלחצי הדם ללא קשר לוויסות הגוף.

המטופלת הופנתה למחלקה האורולוגית, בראשותה של ד"ר אורית רז, בעלת ניסיון כירורגי בתחום. לאחר הכנה קפדנית של המטופלת על ידי צוות הרדמה מנוסה בתחום, המטופלת עברה ניתוח בגישה לפרוסקופית להסרת בלוטת האדרנל (בלוטת יותרת הכליה) אשר בתוכה שכן הגידול. עם שחרורה מבית החולים, חל שיפור מידי במצבה הבריאותי, והיא אינה נזקקת עוד לטיפול תרופתי לוויסות לחץ הדם.

ד"ר אורית רז, מנהלת המחלקה האורולוגית באסותא אשדוד: "מדובר בגידולים יחסית נפוצים בקרב חולים עם יתר לחץ דם, אך לצערנו, רובם לא עוברים את הבירור והאבחנה. גילוי הגידול והסרתו בניתוח, חסך למטופלת מחלה כרונית קשה הדורשת טיפול תרופתי אינטנסיבי, עם תופעות לוואי רבות ופגיעה באיברים לאורך השנים. אני שמחה ומלאת סיפוק שהניתוח הצליח להבריא את המטופלת, ואפשר לה לחזור נינוחה ובריאה לחיק משפחתה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן