שיקום לב מונחה מרחוק - בבית

הצוות הרפואי מדריך את המטופלים כיצד להשתקם בבית צילום: סורוקה
הצוות הרפואי מדריך את המטופלים כיצד להשתקם בבית צילום: סורוקה

במערך הקרדיולוגי של בית החולים סורוקה פותחה שיטה לשיקום לב מרחוק, בסיוע אפליקציה ושעון חכם, שמנטרים את הפעילות הגופנית של המטופל בביתו

הטיפול במחלות לב אינו מסתיים בשחרור מבית החולים. יש חשיבות רבה לשיקום לב בהקדם, פעילות שהוכחה כמשפרת ומצילת חיים. שיקום לב חשוב למטופלים לאחר התקף לב ומאורעות קרדיולוגיים משמעותיים, הוא מפחית פעמים רבות אירועי לב עתידיים, ונמצא בחלקו בסל השירותים. בבית החולים סורוקה נבנית ומותאמת לכל מטופל תוכנית אישית לשיקום לב, על ידי צוות מהמכון לפיזיותרפיה וצוותי רפואה, סיעוד ותזונה של המערך הקרדיולוגי.

במהלך ההתמודדות ם מגיפת הקורונה והמגבלות בצידה, פותח בסורוקה שירות שיקום הלב מרחוק. השירות מאפשר להעביר שיקום לב על מרכיביו השונים, מבלי שהחולה יגיע פיזית לאימונים בבית החולים. השירות ניתן למטופלים המתאימים לכך באמצעות אפליקציה, על גבי הטלפון הנייד של המשוקם, ובליווי שעון דופק חכם במטרה לנטר את המדדים הגופניים הנדרשים על ידי משרד הבריאות. המערכת יודעת לנטר את סך הפעילות הגופנית של המשוקם במהלך היום, כולל מדידה של סוגי פעילות גופנית שונים, והעצימות אליה הגיע המשוקם בכל פעם. המערכת יודעת לנתח את הנתונים אל מול מרשם האימון האישי שלו כדי להגדיר עמידה ביעדים.

האפליקציה צילום: סורוקה

ד"ר יצחק גביזון, מנהל שירות שיקום הלב, במערך הקרדיולוגי בסורוקה: "צוות שיקום הלב בסורוקה, מהווה עוגן לביצוע השיקום מרחוק וזמין בעבור המטופל בכל הקשור לליווי בתחילת התהליך, בסיוע, בהנחייה ובפתרון בעיות באם עולות במהלך ביצוע השיקום מרחוק. הצוות מלווה את המשוקם עד לסיום התוכנית. במידה ומשוקם אינו מתאים, או אינו מסתדר עם הפלטפורמה, הוא תמיד יכול לחזור לשיקום רגיל".

אז מדוע להשתקם מרחוק בעידן פוסט קורונה?

ד"ר גביזון: "לשיקום מרחוק יתרונות רבים בעבור המשוקם. המשוקם יכול להתאמן בכל זמן שירצה, הוא אינו מבזבז זמן על נסיעה או הגעה לבית החולים, ומקדיש זמן נטו לאימון הגופני".

פרופ' דורון זגר, מנהל המערך הקרדיולוגי בסורוקה: "שיקום הלב הוא חלק חיוני בהחלמת המטופלים שלנו. חולים שעוברים שיקום זוכים לאיכות חיים טובה הרבה יותר ולעליה בתוחלת החיים. פיתוח של פלטפורמה שמאפשרת את הליך השיקום מרחוק, הוא אחד הפיתוחים הטובים שקרו במרוצת שנת הקורונה והיא עומדת לרשות מטופלינו בהצלחה רבה גם עם חזרתנו לשיגרה".