טיפול במומי לב בילדים

לב-ילדים-ששש
לב-ילדים-ששש
צילום: שטרסטוק

הטיפול באיברים קטנים קשה מלב מבוגר. תפירת כלי דם, שקוטרו מילימטר אחד, קשה מתפירת כלי דם שקוטרו כפול. כאשר מדובר בפעוטות, גם מיומנויות תקשורת שונות מאשר במבוגרים, על מנת לפרש נכונה את תחושותיהם. מנגד, כושר ההסתגלות והריפוי מעולה

הלב הוא משאבה המזרימה דם הנושא חמצן ומזון לכל חלקי גופנו. הוא מתהווה בתהליך מורכב, מתחיל את פעילותו בשבועות הראשונים לחיי העובר ומלווה את האדם עד יומו האחרון. איבר חיוני זה, אשר פועל ללא הפסקה, מתבלה אצל רבים מאתנו במהלך החיים וגורם להופעת בעיות שונות, שבהן מטפלים קרדיולוגים של מבוגרים. אולם ישנם מקרים נדירים בהם הלב נוצר מלכתחילה עם מומים מולדים, אשר מטבעם באים כמעט תמיד לידי ביטוי כבר בגיל הרך. בבעיות אלה מטפלים קרדיולוגים של ילדים.

סוגים של מומי הלב

קיימים סוגים רבים של מומי לב מולדים. חלקם פוגעים באופן קשה בתפקוד הלב ומסכנים את חיי התינוק או הילד, בעוד אחרים יכולים ללוות את האדם כל חייו מבלי לפגוע במידה משמעותית בתפקודו. הטיפול במומים מולדים מציב אתגרים משמעותיים בפני הקרדיולוגים המטפלים בילדים: במומי לב שנוצרו בעקבות בלאי של שנים, מבנה הלב תקין למעט כשל בנקודה זו או אחרת. לעומת זאת, במומים מולדים, עצם ההבנה מה מתרחש היא מאתגרת, במיוחד במקרים בהם הבעיה מורכבת. במקרים אילו יש לתכנן פתרון פרטני, לעתים תוך פשרות מושכלות, דבר קשה בהרבה ופחות סטנדרטי מהחלפת חלק בלוי.

גם הטיפול באיברים קטנים קשה יותר מהטיפול באיבריו של המבוגר. לדוגמה, תפירת כלי דם שקוטרו מילימטר אחד, קשה בהרבה מתפירת כלי דם שקוטרו כפול ומכופל. כאשר מדובר בפעוטות, היכולת לקיים איתם תקשורת מילולית מוגבלת, ויש לפתח מיומנויות תקשורת שונות מאשר במבוגרים על מנת לפרש נכונה את הרגשתם ותחושותיהם. מנגד, כושר ההסתגלות והריפוי של גוף צעיר הוא מעולה, ובמקרים רבים תוצאת הטיפול היא ילד מתפקד ושמח כבר כעבור ימים לאחר תיקון הפגם, ובהמשך יכולת לנהל חיים רגילים ואפילו הקניית פרופיל קרבי בצה"ל.

פן נוסף בתחום של קרדיולוגיה לילדים הוא אבחון וטיפול בהפרעות בקצב הלב. מדובר בבעיות של דופק איטי או מהיר מן התקין, אשר נובעות משיבושים בפעילות החשמלית שמתרחשת בלב. גם כאן תהליך האבחון מתחיל בשמיעת תלונות מהילד, בדיקה גופנית, אלקטרוקרדיוגרם (אק"ג) ואקוקרדיוגרפיה. תהליך האבחון יכול לדרוש גם הערכת הפעילות החשמלית של הלב בצנתור. ברוב המקרים ניתן כיום לטפל בהפרעות מסוג זה במהלך אותו צנתור, ולהביא להבראה מלאה. במקרים נדירים יש צורך בטיפול באמצעות קוצב לב מלאכותי.

שכיחות מומי לב בתינוקות היא שמונה מתוך אלף יילודים. בישראל נולדים כ־1,300 ילדים בשנה עם מום לב. כמחציתם עלולים להזדקק לצנתור, טיפול תרופתי או ניתוח במהלך השנה הראשונה לחייהם, ומסיבה זו ניתן לקרוא להם מומים משמעותיים. גם בקבוצה זו ניתן להבחין בשתי תת קבוצות עיקריות: קבוצת מומים הניתנים לתיקון מלא, אשר במרבית המקרים מוביל לחיים רגילים, וקבוצת מומים קשים יותר אשר לא ניתנים לתיקון מלא, ומצריכים ניתוחים חוזרים או צנתורים.

אבחון מום לב אצל ילד

חלק מהילדים, במיוחד תינוקות שסובלים ממום לב קשה, מראה סימנים של אי ספיקת לב. מצב זה מתאפיין בנשימה מהירה, קשיי נשימה, הזעה בזמן אכילה, קושי בהאכלה ועלייה איטית במשקל. אחרים מראים כיחלון, כלומר צבע כחלחל של העור והריריות, אשר נובע מכמות חמצן (ריווי חמצן) ירודה בדם העורקי. מצב זה הוא תוצאה של ערבוב דם בלתי מחומצן ומחומצן, הנובע ממום לב המאפשר ערבוב זה. אצל ילדים אחרים פגם בלב מתבטא באוושה המתגלה בבדיקה שגרתית או במהלך מחלה כלשהי. 

אוושה היא צליל שרופא שומע, כאשר הוא מאזין ללב והיא נובעת מזרימת דם מואצת. אוושה יכולה להיות תולדה של זרימה בלתי תקינה בלב עקב מבנה פגום, אך במספר לא מבוטל של ילדים יכולה לבטא זרימה בתוך לב תקין. סוג זה מכונה אוושה תפקודית, ובידי רופא המשפחה או רופא הילדים היכולת להבדיל אותה מאוושה המעידה על פגם ומצריכה אבחון על ידי קרדיולוג.

תהליך האבחנה של מום לב מתחיל עם ממצא בבדיקה גופנית, אך קיימים אמצעי עזר חשובים להשלמתה כמו אק"ג, צילום חזה ובעיקר בדיקת אולטרסאונד המכונה גם אקו קרדיוגרפיה. בבדיקה זו נעשית הדמיה של הלב בעזרת גלי על קול, והיא מאפשרת לראות את מבנה הלב, להעריך את תפקודו ולבדוק את זרימת הדם במדוריו השונים. השימוש באקו קרדיוגרפיה מאפשר הגדרה מדויקת של הפגם ומידת חשיבותו. בחלק גדול מן המקרים ניתן להסתמך על הבדיקה האקו קרדיוגרפית  כדי להחליט אם יש צורך בצנתור או ניתוח על מנת לתכנן את סוג התיקון.

אמצעי אבחנתי נוסף בילדים עם מומי לב הוא צנתור לב. זוהי בדיקה פולשנית הנעשית בהרדמה כללית ובה מוחדרים צינורות דקים דרך כלי דם בגפיים עד הלב. דרך צינורות אלו ניתן להזריק חומר ניגודי המאפשר הדמיה של מבנה הלב וביצוע מדידות שונות בתוכו. עם התקדמות האקו קרדיוגרפיה פחת השימוש בצנתורים כאמצעי אבחנתי, אך מנגד גבר מאוד השימוש בהם למטרות טיפוליות  כולל פתיחת מסתמים, סתימת חורים ובשנים האחרונות אף השתלת מסתמים. לפיכך, חלק מהמומים שטופלו בעבר בניתוח ניתנים כיום לתיקון בצנתור.

עם ההתקדמות הטכנולוגית חל שיפור במכשירי האולטרסאונד, כך שכיום ניתן לאבחן מומי לב כבר במהלך ההיריון בדרגת דיוק גבוהה. לאבחון מוקדם יש חשיבות רבה, כיוון שבמרבית המקרים ניתן לנבא את מידת החומרה של הפגם בלב. לעתים מלווה מום הלב בהפרעה כרומוזומלית, שעלולה לפגוע במידה משמעותית בהתפתחות הילד, ולכן רצוי לעבור יעוץ גנטי מוקדם ככל האפשר. אבחון מום לב בעובר מאפשר גם לתכנן את הלידה במרכז רפואי, אשר מצויד כראוי לטיפול מלא בילוד, הן מבחינת הצוות הרפואי (רופאי ילדים, קרדיולוגים, מנתחים) והן מבחינת המכשור הטכנולוגי.

מקור מידע – "אתר בית החולים לילדים שניידר" מאמר מאת ד"ר עינת בירק מנהלת מכון הלב במרכז שניידר לרפואת ילדים