ניצלו חייהם של ילדים בני 3, 4 ו-9

צוות מלר
צוות מלר"ד עין כרם צילום: הדסה

יחידת הטראומה בעין כרם הצילה ילד שקליע חדר לראשו וילדה שטבעה בבריכה. מיון ילדים בהר הצופים הציל ילד אלרגי ששתה בטעות חלב

ביום שישי האחרון (31 יולי 2020) פונה אל יחידת הטראומה בבית החולים הדסה עין כרם ילד בן 9 עם פגיעת ראש, אשר התבררה בבדיקות הדמיה כקליע אשר התמקם במוחו. צוות יחידת הטראומה ייצב את מצבו ובהמשך הלילה נותח בניתוח נוירוכירורגי דחוף.

ד״ר גיא אלאור, נוירוכירורג בכיר בהדסה עין כרם, ניתח: "הילד פונה אלינו כשהוא בהכרה ירודה עם סימנים ללחץ תוך גולגלתי מוגבר, ובבדיקת CT התגלה כי קליע מנשק חם נעוץ בראשו, ומסכן את חייו. בניתוח, עם המרדימה ד״ר קלואי מימוני, שלפנו את הכדור ממעמקי המוח. ההליך העדין והרגיש עבר בהצלחה והילד חש בטוב ומתאושש יפה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים״.

הקליע שהוצא מראש הילד צילום: הדסה
הקליע שהוצא מראש הילד צילום: הדסה

כמה ימים לפני כן, פונתה אל יחידת הטראומה בהדסה עין כרם על ידי מד״א ילדה בת 3, לאחר טביעה בבריכה ביישוב בת עין. הילדה התקבלה ביחידת הטראומה כשהיא מונשמת ומורדמת ובמצב קריטי, שם צוות הטראומה וחדר מיון ילדים נלחמו על ייצוב מצבה. בהמשך הועברה ליחידה לטיפול נמרץ ילדים להמשך טיפול מציל חיים – שם החלה להתאושש לשמחת בני משפחתה שלא משו ממיטתה. היא שוחררה לביתה לאחר מספר ימים כשהיא במצב מצוין, ונפרדה בחיוך מהצוות שטיפל בה .

ד״ר סער חשביה, מנהל המרכז לרפואה דחופה בילדים בהדסה עין כרם: "הילדה פונתה אלינו על ידי מד״א אלינו במצב קריטי, היא יוצבה באופן ראשוני על ידי צוות מלר"ד ילדים והועברה ליחידה לטיפול נמרץ להמשך טיפול, ולאור הסימנים קיוינו כי האירוע יסתיים בטוב״. ד"ר דוד קלייד, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ ילדים: "כדי לייצב את מצבה, הילדה קיבלה תמיכה נשימתית וטיפול תרופתי וכבר בלילה הראשון ראינו שיפור ניכר במצבה. לוחמת אמיתית.
לשמחתנו היא היום במצב מצויין והועברה למחלקת ילדים להמשך השגחה ושוחררה לביתה. בתקופת הקיץ אנחנו קוראים לכל המשפחות, שנמצאות עם ילדים ליד מקורות מים, לא להוריד את העיניים מהילדים אף לא לרגע! מבט אחד לפלאפון או חוסר תשומת לב לנושא אחר עלולים להסתיים באסון נורא. יש לנקוט ביתר זהירות ובתשומת לב מלאה ליד מקורות מים עם ילדים – גם בריכות ביתיות לא גדולות, על מנת למנוע את האסון הבא".

בתמונה, הצוות שנלחם על חייה של הילדה: אחיות צופנת כהן גינדי, אביה ניסמיאן, אולגה רוזנשטיין; ד"ר אסף מנדל, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ ילדים; ד"ר סהר חשביה מנהל מלרד ילדים בעין כרם; וד"ר אורי פולק, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בהדסה עין כרם. צילום: הדסה.

במקביל, אל חדר המיון בהדסה הר הצופים, פונה על ידי מד״א בשעות ילד בן 4 מישוב במועצה האיזורית מטה בנימין, אשר סבל מתגובה אלרגית קשה מאוד.
ד״ר דוד רכטמן, מנהל חדר מיון ילדים בהר הצופים, מספר כי הילד פונה על ידי מד״א כשהוא במצב קשה, מונשם ומורדם. ״הפרמדיקים זיהו את מצבו הקשה ופעלו במהירות״, מדגיש ד״ר רכטמן. ״התגובה הזו הייתה החלק הראשון בהצלת חייו. בהמשך, לאחר טיפול וייצובו במיון ילדים, הוא הועבר להמשך טיפול ביחידה לטיפול נמרץ ילדים.

ד״ר שרלוט גליקסמן, רופאה בכירה במיון ילדים, מספרת כי מצבו של הילד התייצב ונראה טוב יותר לאחר שטופל באדרנלין וסטרואידים וכבר אינו זקוק להנשמה.
״הילד מתאושש, ער, ומשוחח עם אביו, וממשיך לקבל כאן ביחידה טיפול תומך. מצבו היה קשה מאוד כשהובהל אלינו לאחר ששתה חלב בטעות".