הדסה: נסיוב לחולי קורונה קשים

פרופסור-זאב-רוטשטיין-צילום-הדסה
פרופסור-זאב-רוטשטיין-צילום-הדסה

לראשונה בעולם, הוזרק השבוע לחולת קורונה קשה המאושפזת בבית החולים הדסה בירושלים, נסיוב שהורכב מנוגדנים שנלקחו מדמם של מחלימים מקורונה. בפרויקט פורץ הדרך שותפה חברת קמדע מקיבוץ בית קמה

פרופסור זאב רוטשטיין צילום: הדר אלבוים, הדסה

בית החולים הדסה הוא הראשון בעולם שהתחיל טיפול בחיסון פסיבי על ידי נסיוב של IgG לנגיף הקורונה. לפני חודשיים החל בית החולים בירושלים לאסוף פלזמות עשירות בנוגדנים מחולי קורונה שהחלימו, במטרה לייצר מהן טיפול עבור חולים קשים. המיזם פועל באישור משרד הבריאות ובשיתוף עם מגן דוד אדום, זאת לאחר שבמשך תקופה ארוכה המתינו בהדסה לאישור ממנכ״ל משרד הבריאות העוזב, אבל המשיכו באיסוף הדגימות עד להכנת הנסיוב, מתוך אמונה בצדקת הדרך והתוצאה של הצלת חיי אדם.

הפלזמות נאספו בהדסה בעיקר בשיתוף פעולה עם בית דין צדק של העדה החרדית בירושלים, כאשר הציבור החרדי הגיע בהמוניו כדי לתרום פלזמה. הפלזמות שנאספו מן המחלימים עובדו על ידי חברת קמהדע בקיבוץ בית קמה בנגב לנסיוב המבוסס על נוגדני IgG לשם טיפול בחולי קורונה קשים. חברת קמהדע היא הראשונה בעולם שהשלימה ייצור מנת IgG לנגיף הקורונה, צעד שמעורר עניין בינלאומי נרחב.

השבוע ניתנה בהדסה מנת החיסון הפסיבי הראשונה בעולם לחולה קורונה במצב קשה מאוד – צעירה עם מחלת רקע, אשר תוצאות בדיקות הסי.טי שלה מדגימות ריאות לבנות לגמרי, וכל דרכי הטיפול המקובלות, לרבות אקמו, לא השפיעו על מצבה. מספר שעות לאחר קבלת הנסיוב, נראה כי מצבה של החולה, המטופלת ביחידה לטיפול נמרץ לחולי קורונה, מתייצב ומעורר אופטימיות זהירה.

מנכ״ל הדסה, פרופ׳ זאב רוטשטיין: "אנו מחזיקים אצבעות להצלחת הטיפול בחולה הקשה, אשר באופן מאוד לא מפתיע מגיע מבית החולים הדסה, הממשיך לפעול כחלוץ לפני המחנה. צוותי בית החולים, לרבות אנשי בנק הדם ומערך דוגמי הפלזמה ואנשי המעבדות, פעלו רבות לשם הצלחת המיזם, והחיסון שניתן היום רק מחזק את אותה נחישות בה כולם פועלים בהדסה. אני מבקש להודות לכל מי שלקח חלק במבצע המורכב
הזה בהדסה ומחוץ לה״.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן