גריאטריה ללא פשרות

ד
ד"ר אירינה מלחובסקי והאח אחמד חמוד צילום: אלי דדון

צוות המחלקה הגריאטרית בבית החולים כרמל, שמשקם את המאושפזים הקשישים שהחלימו במחלקות הקורונה, מרכיב טיפול מותאם אישית לכל חולה, על מנת לאזן אותו ולהחזירו לסביבתו הטבעית

צוות המחלקה הגריאטרית של בית החולים כרמל בחיפה, משקיע מאמצים רבים ומיישם שיטות טיפול חדישות, כדי להעניק את הטיפול הטוב ביותר לאוכלוסייה המבוגרת ולקשישים, בתקופת הקורונה. מנהלת המחלקה הגריאטרית בכרמל, ד"ר אירינה מלחובסקי, מסבירה: "הקורונה מסכנת ופוגעת במיוחד באוכלוסייה הקשישה ובאנשים המבוגרים. לכן אנו מפעילים גישות חדשות בטיפול, כדי להעניק לקשישים את הטיפול המקצועי והמסור ביותר".

המחלקה הגריאטרית של בית החולים כרמל, מקבוצת קופת חולים כללית, מטפלת במאות מטופלים קשישים לאורך כל השנה. בתקופת הקורונה נרשמה עליה משמעותית בכמות הקשישים שטופלו במחלקה. אחד מיתרונות המחלקה הוא הטיפול המקיף במטופל ובבני משפחתו בגישה הוליסטית כוללנית. במחלקה, השוכנת במבנה ההיסטורי של בית החולים, עובד צוות רב מקצועי ומיומן בניהולם של ד"ר אירינה מלחובסקי מנהלת המחלקה, ואחמד חמוד מנהל הסיעוד.

מנהלת המחלקה הגריאטרית ד"ר אירינה מלחובסקי צילום: אלי דדון

הצוות עוסק בטיפול במכלול הבעיות האופייניות לגיל הזיקנה -גופניות, נפשיות, קוגניטיביות וסוציאליות. צוות המחלקה, הכולל רופאים מומחים בגריאטריה, רופאים מתמחים, אחים ואחיות, פיזיותרפיסטית, מרפאה בעיסוק, עובדת סוציאלית ומזכירה מתייחס לכל מטופל ובני משפחתו בגישה המאפשרת להם להיות שותפים בקבלת ההחלטות ולבחור בדרך המותאמת להם לפתרון בעיות.

כמו כן, מחלקת גריאטריה קולטת מטופלים מחלימים ממחלקות הקורונה, והצוות מטפל בהם על מנת לשפר את מצבם. "אנו עושים כל מה שניתן על מנת להחזירם למצב התפקודי, הפיזי והמנטלי הטוב ביותר", אומרת ד"ר מלחובסקי. ד"ר שני ברוש סגנית מנהל בית החולים כרמל, מוסיפה: "למחלקה הגריאטרית יש אופי ייחודי והצוות הרב מקצועי בה מביא לידי ביטוי, חרף כל הקשיים, את תפיסת המטופל במרכז".

מנהל הסיעוד של המחלקה הגריאטרית אחמד חמוד צילום: אלי דדון

אחמד חמוד, האח האחראי של המחלקה, עובד בכרמל כבר 21 שנה והוא מנהל הסיעוד במחלקה הגריאטרית משנת 2010. "אני מאמין במקצועיות ללא פשרות", הוא אומר, "תוך שימוש ושמירה על מתן טיפול תואם לכל חולה, על מנת לאזן אותו ולהחזירו לסביבתו הטבעית. אבל לפני הכול, אנו מחלקה שמטפלת באנשים, ולכן צריכים להיות אנושיים, אדיבים וסבלנים, לא רק עם המטופלים אלא גם עם בני משפחותיהם. הצוות של המחלקה עובד קשה סביב השעון, אבל לרגע לא שוכח שמדובר בבני אדם".

צוות המחלקה הגריאטרית בבית החולים כרמל צילום: אלי דדון

ד"ר אפרת גיל, הגריאטרית המרחבית, מסכמת: "אחד היתרונות הבולטים של המחלקה הגריאטרית בכרמל, הוא הקשר ההדוק עם היחידה הגריאטרית במחוז חיפה. שיתוף הפעולה בין המחלקה לבין היחידה, משפר את רצף הטיפול. הרצף הוא דו כיווני, מטופלי המרפאות הגריאטריות (בפריסה רחבה במחוז) הזקוקים לבירור ולטיפול במחלקה, זוכים למענה תוך העברת מידע ישירה בין הרופאים הגריאטריים במרפאות לצוות המחלקה; ומטופלים המשתחררים מהמחלקה, וזקוקים להמשך מעקב גריאטר בקהילה, מופנים ישירות על ידי צוות הביקורת במרפאה. בהקשר זה חשוב גם להזכיר פרויקט ייחודי, במסגרתו מאושפזי המחלקה הלוקים בדמנציה מתקדמת ומשוחררים לבתיהם, זוכים לביקור בית יזום של צוות היחידה הגריאטרית בסמוך לשחרורם".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן