ניתוחי כף רגל וקרסול

כף-רגל-ששש
כף-רגל-ששש
צילום: שטרסטוק

כפות הרגליים מתמודדות עם עומסים גדולים ופציעות. החל מקלות, דוגמת נקע או מתיחת גיד, וכלה בפציעות חמורות יותר הדורשות ניתוחי כף רגל

כפות הרגליים מתמודדות עם עומסים גדולים לאורך החיים. על כן פציעות בכף הרגל נפוצות. החל מפציעות קלות, דוגמת נקע או מתיחה של רצועה או גיד, וכלה בפציעות חמורות יותר הדורשות התערבות רפואית בדמות ניתוחי כף רגל.

ניתוחי כף רגל מתבצעים לשתי מטרות עיקריות: כדי לרפא חבלה או פגיעה, כמו נקע חוזר, שבר, קרע של גיד וכדומה; וכדי לטפל בעיוותים שונים במבנה כף הרגל (עיוותים מלידה או עיוותים שנרכשים עם הזמן בשל העומס על כפות הרגליים).

ניתוחי כף רגל אינם מורכבים או קשים במיוחד, אך הם משפיעים על יכולת ההתניידות של המטופל לאחר מכן. בשנים האחרונות ישנה נטייה לערוך ניתוחים בשיטות שמקצרות את משך האשפוז בבית החולים ואת תקופת ההתאוששות מהניתוח, במטרה לצמצם עד כמה שניתן את השפעות ההליך על יכולת התנועה, ועל רמת העצמאות של האדם המנותח.

יותר ויותר ניתוחי כף רגל נעשים כיום בהרדמה אזורית, ולא בהרדמה כללית, מה שמקל על תהליך ההתאוששות בצורה משמעותית. עוד ועוד הליכים נעשים בגישה הזעיר פולשנית הקלה יותר להחלמה, ולא בגישה הפתוחה. למנותחים מוצָעים עזרים פוסט ניתוחיים המשפרים עוד יותר את תהליך ההחלמה ותורמים לו.

סוגי הניתוחים בכף הרגל: טיפול בשברים בכף הרגל; טיפול בנקע חוזר; איחוי גיד אכילס קרוע; טיפול בבוהן קלובה; טיפול באצבע פטיש; טיפול באצבע קשיחה; טיפול בכף רגל סוכרתית; טיפול בסחוס שחוק ובקרע בסחוס; טיפול בכף רגל שטוחה (פלטפוס); וטיפול בדורבן. כמו כן ישנן פציעות ספורט רבות בכף הרגל, כתוצאה ממאמץ גופני גבוה ומתמשך.

תהליך ההתאוששות מניתוחי כף רגל וקרסול: אחד השלבים החשובים ביותר בניתוחי כף הרגל הוא השלב המגיע אחריהם – שלב ההתאוששות. מאחר שכף הרגל היא הבסיס ליציבה שלנו, חשוב מאוד שהיא תשוב בהקדם לכשירות מקסימלית, ותהיה בריאה ככל האפשר. לכן חשוב כל כך שתהליך ההתאוששות יהיה נכון ומיטבי, לא פחות מהחשיבות של תוצאות הניתוח עצמו. 

עם השנים, נכנסו לשימוש אביזרים וכלים שונים אשר מסייעים לכך: אחת הדוגמאות המרכזיות היא הנעל האורתופדית הקשיחה, אשר מושמת על הרגל, לאחר רבים מניתוחי כף הרגל. הנעל הזו מאפשרת למעשה לדרוך על הרגל מבלי להפעיל עומס רב על האזור המנותח, כדי לאפשר לרגל להחלים, מצד אחד, ולאפשר לה לשוב לפעילות ולזרז את תהליך ההחלמה הטבעי של הגוף.

מקור המידע – "אתר מדיקל סנטר" , הרצליה 


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן