מזון שנתקע בוושט מחייב אנדוסקופיה

דוקטור-אבי-און-גסטרו-פוריה
דוקטור-אבי-און-גסטרו-פוריה

ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים בבית החולים פוריה, מזהיר הורים להיות עירניים – לאחר שחילץ מצינור הוושט של ילד בן 13 מזון שנתקע וסתם את הוושט

ד"ר אבי און והנער ראובן נחמן עמיעד צילום: פוריה

"ביום חמישי בערב הכנתי לראובן ארוחת ערב, הוא אכל אורז ועוף וזמן קצר לאחר מכן הלך לישון. למחרת כשהערתי אותו לבית הספר, הוא אמר שלא מרגיש טוב, סיפר שהאוכל שאכל בערב נתקע לו והוא מרגיש את זה לוחץ לו בבית החזה. מאז שהוא תינוק הוא סובל מהקאות וקושי בעיכול. גם לפני חצי שנה נתקע לו ככה אוכל, ואחרי יום זה השתחרר, אז חשבנו שזה יעבור". כך סיפרה שמחה עמיעד (טבריה), אמו של ראובן נחמן עמיעד, בן 13.

במוצאי שבת 13.6.20, אחרי יותר מ-48 שעות בהן מצבו של הנער לא השתפר, ההורים הבהילו אותו לחדר המיון (המלר"ד) במרכז הרפואי פדה-פוריה. ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים בית החולים בטבריה, ביצע באותו לילה פעולה אנדוסקופית דחופה להוצאת גוש מזון בקוטר של כשני ס"מ אשר היה תקוע בוושט של ראובן.

ד"ר אבי און מסביר: "מדובר במצב נדיר של דלקת אלרגית של צינור העיכול. על פי מה שהאימא סיפרה, ראובן סבל מהבעיה הזו מאז שהיה תינוק, אלא שהבעיה לא אובחנה ולכן הוא המשיך לסבול במשך שנים. מאחר והנער הגיע אלינו אחרי יותר מיומיים, ביצענו בדיקה דחופה, שכללה הכנסת מצלמה וציוד עדין המאפשר טיפול רפואי ואבחון. הצלחנו לשלוף את המזון שנתקע, ובבדיקה התברר שבאותו מקום נוצר כיב בצינור העיכול, מה שמחייב המשך טיפול ואשפוז".

על פי ד"ר און, בהמשך הטיפול נדרש בירור בכדי לאתר לאיזה מזון ראובן אלרגי, והוא יקבל טיפול תרופתי ממושך, אשר ימנע את הדלקת האלרגית הפוגעת בתנועתיות של הוושט שכתוצאה מכך נוצר מצב שמזון נתקע בצינור העיכול. ד"ר און: "חשוב שהורים יהיו ערניים. אם מזון או כל דבר אחר, נתקע בוושט של הילד למשך מספר שעות – זה מצב שמחייב אנדוסקופיה דחופה. המזון שנתקע יכול ליצור לחץ על דפנות הוושט, מה שיגרום לנקב ולסיבוך קשה".

כתבה זו אינה מהווה, בשום אופן, תחליף להיוועצות ברופא/ה בכל מקרה רלוונטי.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן