הלל יפה: ריפוי סרטן עור בשיטת מוהס

דר-עופר-ארנון-הלל-יפה-סרטן-עור-הפנים-שיטת-מוהס
דר-עופר-ארנון-הלל-יפה-סרטן-עור-הפנים-שיטת-מוהס
ד"ר עופר ארנון צילום: הלל יפה

ד"ר עופר ארנון, שהתמחה במרכז הרפואי המוביל לסרטן ביוסטון, טקסס, מכניס לבית החולים בחדרה שיטת ניתוח לסרטן עור הפנים, המשלבת מיקרוסקופ כדי לייצר אחוזי ריפוי גבוהים והימנעות מפגיעה בעור בריא

היחידה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה, החלה להפעיל שירות חדש, שיטת מוהס, להסרת נגעים סרטניים מעור הפנים. על השירות אחראי ד"ר עופר ארנון, כירורג פלסטי בעל ניסיון וידע בתחום זה.

גידולים סרטניים על פני עור הפנים, או באזורים החשופים לשמש, הינם תופעה שכיחה במדינת ישראל החמה. בשבועיים האחרונים, פתחה היחידה לכירורגיה פלסטית בהלל יפה, בניהולו של ד"ר יורם וולף, את השירות החדש, זאת במסגרת הרחבת השירותים הניתנים ביחידה לקהל הרחב. ביחידה משתדלים לתת מענה לתחום זה ברמת זמינות גבוהה ביותר.

ד"ר עופר ארנון התמחה בכירורגיה פלסטית במרכזים הרפואיים איכילוב בתל אביב וסורוקה בבאר שבע, וכן במרכזים רפואיים מובילים בברזיל, בכירורגיה פלסטית וברפואה אסתטית. הוא השתלם בניתוחים בשיטת מוהס בשניים מהמרכזים המובילים והמתקדמים בעולם בתחום הטיפול בסרטן העור: במרכז הרפואי לסרטן MD אנדרסון באוניברסיטת טקסס, ואצל ד"ר גולדברג לאונרד ביוסטון ארה"ב, במרכז הרפואי המטודיסטי.

המרכז הרפואי לסרטן MD אנדרסון המסונף לאוניברסיטת טקסס הוא בית החולים הגדול ביותר בארה"ב לטיפול בסרטן ולהתמחות בסרטן. הוא מהווה חלק מהמרכז הרפואי טקסס, בעיר יוסטון, שנחשב לאחד המרכזים הרפואיים המתקדמים והחשובים בעולם. ד"ר לאונרד גולדברג הוא מומחה לדרמטולוגיה (רפואת עור) אונקולוגית ומומחה לדרמטולוגיה אסתטית ומנתח מומחה בשיטת MOHS בבית החולים יוסטון מתודיסט, שגם הוא מהווה חלק מהמרכז הרפואי טקסס. גם בית חולים זה מדורג מדי שנה בצמרת בתי החולים בארה"ב.

ניתוח מיקרוגרפי בשיטת מוהס (MOHS Surgery) הוא ניתוח עם בקרה מיקרוסקופית המשמש לטיפול בסוגים נפוצים של סרטן העור. יתרונותיו בריפוי מרבי ובשמירה מרבית על רקמת עור בריאה. מאחר שניתוח בשיטת מוהס מבוקר על ידי מיקרוסקופ, הוא מספק הסרה מדויקת של הרקמה הסרטנית, מבלי לפגוע ברקמה הבריאה. שיעור הריפוי לסרטן עור הנפוץ ביותר, מסוג קרצינומת תאי בסיס ראשונית, הוא 97% ויותר. שיעור הריפוי לסרטן עור מסוג קרצינומת תאי קשקש, נמוך יותר. שיטת ניתוח זו הומצאה על ידי הכירורג ד"ר פרדריק מוהס.

ד"ר ארנון הוא חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית, חבר באיגוד הישראלי לטיפול בכוויות, חבר בחברה הבינלאומית לניתוחים פלסטיים אסתטיים, באיגוד האירופאי לאסתטיקה רפואית ובחברה לדרמטולוגיה כירורגית. בשנים האחרונות נמנה עם הצוות הבכיר במחלקת לכירורגיה פלסטית של המרכז הרפואי ברזילי באשקלון, ושימש כמרצה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

למה דווקא שיטת מוהס?

ד"ר עופר ארנון: "גידולים סרטניים על עור הפנים הינם תופעה שכיחה ביותר. הם מתרחשים עקב חשיפה מרובה לשמש. שיטת מוהס יעילה לשני גידולי עור עיקריים: הראשון, סרטן תאי הבסיס, שהוא גם הנפוץ ביותר (כ- 95%), גידול שאינו שולח גרורות, אולם עלול להתפשט וליצור פצעים. הסוג השני, סרטן תאי הקשקש, בדומה לראשון מופיע באזורי גוף שחשופים לקרינת השמש – אך עלול להתפשט אל בלוטות הלימפה או אל איברים אחרים".

מה היא טכניקת הניתוח?

"טכניקת ניתוח מוהס מיועדת להסרת סרטן עור בעיקר מסוג BCC ו-SCC, שהם גידולים חוזרים, וגידולים עם קושי בזיהוי גבולות קליניים. הטכניקה מתמקדת בעיקר בפנים, במקומות בעלי חשיבות שיחזורית גבוהה, כדוגמת עפעפיים, אף, שפתיים, אפרכסות וכו'. היא מאפשרת כריתת הרקמה הבריאה הקטנה ביותר סביב הגידול, לצד תוצאה מדויקת יותר ואסתטית יותר. השיטה נעשית יחד עם בדיקה מידית של הרקמה, על ידי פתולוג, כך שניתן לקבל תשובות מהירות לטיב הגידול. אחוזי ההצלחה של שיטה זו בהסרת נגעים עומדים על 97% עד 99%. ההליך עצמו קצר, כאשר המטופל משתחרר לביתו כבר באותו יום, במידה שהכול תקין".

ד"ר עופר ארנון צילום: הלל יפה

למי מיועד השירות החדש בהלל יפה?

"השירות מוצע כיום לכל מי שנקבע כמתאים לשיטה, וכיום התורים זמינים, וניתנים תוך ימים ספורים בלבד. יש צורך בהפניה של רופא עור, או כירורג פלסטי, ובחלק מהמקרים גם הפניה של רופא משפחה, וכן בטופס התחייבות של קופת החולים".