מחלות דלקתיות של העין – סקירה

דלקת-עיניים-שששש
דלקת-עיניים-שששש
צילום: שטרסטוק

אבחון מחלות דלקתיות בעיניים מתבצע על ידי בדיקות דם נרחבות, צילומי רנטגן, תבחינים ספציפיים, ביופסיות מהעיניים ובדיקות הדמיה של העין. הטיפול כולל טיפות עיניים מסוגים שונים, זריקות סביב גלגל העין, זריקות לתוך זגוגית העין וטיפול תרופתי דרך הפה

מחלות דלקתיות של העין: אובאיטיס הוא שם כללי למחלה דלקתית, המערבת את אחד מחלקי הענביה (אובאה). הענביה הינו החלק הפנימי של העין, המצוי בין הלובן (סקלרה) לבין הרשתית, ומורכב מהקשתית (צבע העין), הגוף הציליארי (שריר מאחורי הקשתית) והדמית (כורואיד) שזו רקמה התומכת את הרשתית.  

מחלת האובאיטיס נחלקת לסוגים שונים על פי מיקום הדלקת בעין. דלקת קדמית: דלקת המערבת את הקשתית והגוף הציליארי. זהו הסוג השכיח ביותר. דלקת אמצעית: דלקת מאחורי הגוף הציליארי, המערבת את הזגוגית והיקף הרשתית. דלקת אחורית: דלקת המערבת את הרשתית והדמית. דלקת בכל חלקי הענביה: דלקות קדמית פלוס אמצעית פלוס אחורית. דלקת סקלריטיס: דלקת המערבת את הלובן הקדמי או האחורי. 

סימני מחלת אובאיטיס קדמית: אי נוחות, קושי במבט לאור, כאבים, עין אדומה, כאבי ראש, ירידה בראייה, שינוי במבנה האישון (אישון קטן ולא עגול) וצבע שונה של הקשתית. סימני מחלת אובאיטיס אמצעית: ירידה בראייה, והפרעה בראייה (צורות צפות בשדה הראייה). סימני מחלת אובאיטיס אחורית: ירידה בראייה, הפרעה בראייה (צורות צפות בשדה הראייה). 

הטיפול במחלות דלקתיות של העין (אובאיטיס) מתבצע אחרי אבחון המחלה בעזרת בדיקות עזר המותאמות לכל מקרה וכוללות: בדיקות דם נרחבות, צילומי רנטגן, תבחינים ספציפיים ובדיקות הדמיה של העין. במקרים בהם נדרש, נלקחות ביופסיות מהעין או רקמות גוף אחרות. לאחר אבחון המחלה והגורם לה, יותאם בשירות הטיפול הטוב ביותר לבעיית המטופל, תוך שיתוף פעולה עם מחלקות נוספות בבית החולים ובהן ראומטולוגיה, ריאות, עור, גסטרואנטרולוגיה, נפרולוגיה, נוירולוגיה, מרכז האיידס, היחידה למחלות זיהומיות ומחלקת ילדים. 

 הטיפול ניתן בהתאם לסוג האובאיטיס וכולל טיפות עיניים מסוגים שונים, זריקות סביב גלגל העין, זריקות לתוך זגוגית העין וטיפול פומי (דרך הפה) לסוגיו. הטיפול עלול לגרום לתופעות לוואי עיניות וכלליות ועל כן קיימת חשיבות רבה להתמיד בבדיקות עיניים לעיתים תכופות בסמוך למתן הטיפול ולהמשיך במעקב ארוך טווח. הטיפולים הניתוחיים כוללים ניתוח להסרת קטרקט, ניתוחי גלאוקומה וניתוחי רשתית. 

מקור מידע – "אתר בית החולים איכילוב"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן