בדיקה על ידי קפסולה אנדוסקופית

אנדוסקופיה-ששש
אנדוסקופיה-ששש
צילום: שטרסטוק

בדיקת חלל המעי הדק על ידי שימוש בקפסולת וידאו בגודל גלולת ויטמינים, הכוללת מצלמה זעירה ומקור אור. לאחר בליעת הגלולה היא עוברת לאורך מערכת העיכול בעזרת תנועות שרירי המעי ומשדרת שתי תמונות לשנייה במשך כשמונה שעות למכשיר רישום נתונים שחוגר החולה

בדיקת הקפסולה האנדוסקופית מתבצעת לצורך אבחון מחלות שונות המערבות את המעי הדק. עקב אורכו של המעי הדק לא ניתן היה עד היום להדגים אותו לכל אורכו באמצעים האנדוסקופיים הרגילים. הקפסולה האנדוסקופית מאפשרת לצלם את המעי הדק בצורה פשוטה, מדויקת, נוחה לחולה ובמינימום של סיבוכים. בדף זה תמצאו הסבר על אופן הבדיקה ותשובות לשאלות נפוצות. בכל שאלה נוספת תוכלו לפנות לצוות המכון.

אנדוסקופיה באמצעות קפסולה מאפשרת לרופא לבדוק את חלל המעי הדק המתחיל בתריסריון עד לחיבורו למעי הגס באילאום הסופי על ידי שימוש בקפסולת וידאו בגודל גלולת ויטמינים הכוללת מצלמה זעירה ומקור אור. לאחר בליעת הגלולה היא עוברת לאורך מערכת העיכול בעזרת תנועות שרירי המעי ומשדרת שתי תמונות לשנייה במשך כשמונה שעות למכשיר רישום נתונים שאותו חוגר החולה לגופו. לאחר הבדיקה הרופא יכול לראות את התמונות שנקלטו על מסך המחשב. הבדיקה נערכת כדי לאבחן את הסיבה לסימפטומים ממושכים או חוזרים הנובעים ממערכת העיכול, כגון: כאבי בטן, שלשול, דימום או אנמיה (ירידה ברמת ההמוגלובין) לרוב לאחר שאמצעים אבחנתיים אחרים לא הצליחו לאתר את הסיבה לסימפטומים. כמו כן, בחולים עם מחלות כרוניות של המעי הדק, הקפסולה האנדוסקופית יכולה לאבחן את היקף המחלה ולעקוב אחר השפעת הטיפול התרופתי במחלה.

הנבדק מחובר למערך חיישנים המצוי בתוך חגורה מיוחדת על הבטן. הקפסולה האנדוסקופית נבלעת על ידי הנבדק ועוברת במעי בצורה טבעית תוך כדי שידור תמונות וידאו לרשם הנתונים החגור על ידי הנבדק. בזמן הבדיקה ניתן להמשיך באורח החיים הנורמלי, ניתן לשתות נוזלים צלולים כשעתיים מתחילת הבדיקה ולאכול ארוחה קלה לאחר כארבע שעות מתחילת הבדיקה אלא אם כן צוין אחרת על ידי הרופא. מומלץ לא לעבור ליד מכשירים הפולטים קרינה אלקטרומגנטית  בזמן הבדיקה. בתום הבדיקה יש לחזור למכון לצורך הסרת מערך החיישנים ורשם הנתונים. התמונות שנאגרו ברשם הנתונים יועברו לתחנת העבודה לצורך בדיקה על ידי הרופא. מזמן בליעת הקפסולה עד ליציאתה מן הגוף בצואה, אסור להתקרב למכשיר אמ.אר.איי. הקפסולה היא חד פעמית ונפלטת בצורה הטבעית עם היציאה. החולה אינו חש בכאבים או באי נוחות בזמן יציאת הקפסולה ופעמים רבות אינו רואה אותה נפלטת.

מקור מידע – "אתר המרכז הרפואי רבין בפתח תקוה", בית חולים בילינסון, המכון לגסטרואנטרולוגיה


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן