כריתה אנדוסקופית של גידולים בקיבה ובמעי

דר-אלכס-מושקלו-וצוות-המכון-לגסטרואנטרולוגיה-בסורוקה-בעת-ביצוע-הפעולה
דר-אלכס-מושקלו-וצוות-המכון-לגסטרואנטרולוגיה-בסורוקה-בעת-ביצוע-הפעולה
ד"ר אוהד עציון צילום: סורוקה

שיטת ניתוח חדשנית, זעיר פולשנית, הוכנסה למכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד בבית החולים סורוקה. הצינורית מוחדרת לחלל הבטן דרך הפה או פי הטבעת

שיטת טיפול חדשנית בבית החולים סורוקה בבאר שבע – אי.אס.די. מדובר בפעולה אנדוסקופית, לכריתה של נגעים ממאירים, או כריתת נגעים בעלי פוטנציאל גבוה לממאירות, בקיבה ובמעי.

עד לאחרונה, הסרה של נגעים מסוג זה נעשתה באופן כירורגי על ידי כריתה חלקית של הקיבה, או המעי, אשר בתוכם התפתח הנגע. ניתוחים אלו דורשים אשפוז של המטופל במשך מספר ימים, לאחר הניתוח, והם כרוכים לעיתים בסיבוכים ואף בפגיעה ארוכת טווח באיכות החיים, עקב הסרה חלקית של אברים חיוניים. המכון לגסטרואנטרולוגיה בסורוקה מקדם מזה מספר שנים גישה, שבמרכזה מציאת פתרונות אנדוסקופיים למחלות ומצבים, אשר דרשו בעבר פתרונות ניתוחיים. כל זאת מתוך רצון להפחית את מידת הפולשנות של הטיפול הרפואי, באופן שיאיץ את משך ההחלמה, וישפר את איכות החיים של המטופלים.

ד"ר אלכס מושקלו וצוות מכון גסטרו צילום: סורוקה

ד"ר אוהד עציון, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד בסורוקה: "בפעולה זו מוחדר צינור אנדוסקופי עם מצלמה בקצהו, דרך הפה או פי הטבעת, לחלל הקיבה או המעי, ומתבצע זיהוי של הנגע הממאיר. דרך תעלת עבודה, הנמצאת בתוך המכשיר, מוכנס מכשור זעיר המאפשר חיתוך וצריבה של הרקמה. בפעולה עדינה ומדויקת להפליא, מתבצע חיתוך של הרקמה המקיפה את הנגע, עד סמוך לשכבת השריר, ובשלב השני מתבצעת הסרה של הנגע בשלמותו. המטופל מסיים את הפעולה ללא חתך חיצוני וללא פתיחה של חלל הבטן ומשתחרר לביתו לאחר השגחה של 24 שעות בלבד".