סרטן רירית הרחם - סקירה

פרופסור-איתן-רם-בילינסון
פרופסור-איתן-רם-בילינסון
פרופ’ איתן רם צילום: איה מדיקל

פרופ’ רם איתן, מנהל היחידה לאונקולוגיה גינקולוגית בבילינסון, מסביר כמה דברים שחשוב לדעת על הסרטן הגינקולוגי השכיח ביותר

סרטן רירית הרחם הוא הסרטן הגניקולוגי הנפוץ ביותר, והוא מופיע בעיקר בקרב נשים מעל גיל 60. מה הם הסימנים המחשידים, איך מאבחנים, ומה הטיפול המיטבי בדרך להחלמה מלאה? פרופסור רם איתן, מנהל היחידה לאונקולוגיה גינקולוגית בבית החולים בילינסון ומנהל תחום גינקו אונקולוגיה בקבוצת “איה מדיקל”, מסביר.

גורמי הסיכון להיווצרות סרטן רירית הרחם

סרטן רירית הרחם נובע מהתאים המצפים את הרחם מבפנים. בחשיפה לאסטרוגן הם נוטים לגדול. אם החשיפה היא ממושכת, וללא הורמון הנקרא פרוגסטרון, שמפריע לצמיחתם, הם ממשיכים לגדול ויכולים להפוך לסרטניים. לכן, גורמי הסיכון העיקריים הם מצבים בהם יש אסטרוגנים בכמות גדולה: השמנת יתר, סוכרת, יתר לחץ דם, שחלות פוליציסטיות ועוד”.

הסימפטומים

הסימפטום העיקרי של המחלה הוא דימום. רוב הנשים מאובחנות בשנים אחרי גיל הפסקת הווסת. במידה ואישה מתחילה לדמם, חשוב להגיע לבדיקה מידית אצל רופא הנשים.

האבחון

צריך לזכור שלא כל דימום חריג, הוא סרטן רירית הרחם. אישה שמדממת תלך לרופא הנשים, תעבור בדיקה מסודרת, ולרוב גם אולטרה סאונד. במידה ועולה חשד לרירית הרחם, יש צורך לבצע דגימה של רירית הרחם. את הדגימה ניתן לבצע בכמה צורות. הצורה הפשוטה ביותר היא פיפל, צינורית קטנה שמוכנסת דרך צוואר הרחם, אל רירית הרחם, במרפאתו של הרופא המטפל. לא תמיד ניתן לבצע את הדגימה בצורה זו בשל צוואר רחם סגור, פוליפ, או שרירן, ואז יש צורך לעשות גרידה או היסטרוסקופיה בהרדמה.

הטיפול

לאחר שהמחלה אובחנה, בדרך כלל הטיפול הוא ניתוח לכריתת הרחם, ולעיתים גם כריתה של השחלות והחצוצרות. בעבר הניתוח נעשה בצורה פתוחה, פתיחת בטן בחתך רוחבי או אורכי, אך היום רוב הניתוחים נעשים בגישה זעיר פולשנית. כלומר, ניתוח לפרוסקופי או ניתוח רובוטי. החיסרון העיקרי של הניתוח הלפרוסקופי הוא קושי בעבודה בחללים הצרים, בצמוד לכלי הדם, שם נמצאות בלוטות הלימפה. בשל כך, לעיתים ניתוח מסוג זה עלול להפוך לניתוח פתוח, בעיקר בקרב נשים עם עודף משקל.

הגישה הרובוטית מאפשרת ניתוחים מורכבים יותר, בביטחון רב יותר. בין יתרונות הניתוח הרובוטי: ראות טובה יותר של איזור הניתוח הודות למצלמה תלת ממדית ברזולוציה גבוהה; ניתוח מדויק יותר בצמוד לכלי דם, עצבים ומערכת השתן (הודות לתנועה של זרועות הרובוט ב-360 מעלות); חתכים קטנים המאפשרים החלמה וחזרה מהירה יותר לשגרה ולפעילות מלאה; ותוצאה אסתטית לאחר הניתוח.

במהלך הניתוח, מתבצעת דגימה של בלוטות הלימפה כדי להעריך אם הגידול התפשט לאיברים נוספים. גם כאן לניתוח הרובוטי יתרון מובהק, שכן הוא מאפשר מציאה וכריתה של בלוטות זקיף אגניות בצורה קלה ומדויקת, ועל ידי כך חוסך כריתת בלוטות רחבת היקף באגן.

סיכויי החלמה

בכ-85% מהמקרים הגידול מוגבל לחלל הרחם, ולאחר כריתתו לא תזדקק האישה לטיפול נוסף. חלק מהנשים יזדקקו לטיפול קרינה לכיפת הנרתיק, או האגן, ומיעוטן יצטרך להתמודד עם המשך כימותרפיה בשל מחלה גרורתית. ברוב המקרים, כאשר האבחון הינו מהיר והטיפול מתאים, הנשים מחלימות מהמחלה, והיא אינה חוזרת. כמי שביצע את מרבית הניתוחים הגינקולוגים הרובוטיים בארץ, אני יכול להעיד בשמחה על תוצאות טיפול והתאוששות מצוינות, מסכם פרופ’ רם איתן.

כתבה זו אינה מהווה, בשום אופן, תחליף להיוועצות חיונית ברופא בכל מקרה רלוונטי.