טופלו בתרופה ניסיונית - והחלימו

פרופ' זאב רוטשטיין ופרופ' רוני גמזו צילום: הדסה
פרופ' זאב רוטשטיין ופרופ' רוני גמזו צילום: הדסה

תוצאות ראשוניות מעודדות לתרופה ניסיונית של חברת קמהדע, אשר פותחה מנוגדנים שנלקחו מדמם של מחלימים מקורונה, בבית החולים הדסה

שלושה חולי קורונה טופלו לראשונה, בבית החולים הדסה בירושלים, בנוגדנים לנגיף, מבוססי פלסמה, של חברת קמהדע הישראלית. הטיפול בוצע במסגרת מחקר וניסוי קליני משותף לבית החולים בירושלים ולחברת הביו-פרמצבטיקה קמהדע הנסחרת בבורסות בתל אביב ובנאסד"ק.

המחקר, שאושר על ידי משרד הבריאות, מקיף מספר בתי חולים ובמסגרתו ניתן טיפול ייחודי וראשון מסוגו בארץ, המתבסס על המוצר של קמהדע. קמהדע מתמחה בפיתוח וייצור תרופות מבוססות פלסמה, באמצעות טכנולוגיה לטיהור והפרדת חלבונים. התרופה הניסיונית של קמהדע, מבוססת על נוגדנים נגד קורונה, שבודדו וטוהרו על ידי קמהדע מפלזמה של תורמים שהחלימו ופיתחו רמה גבוהה של נוגדנים נגד הנגיף.

ד"ר אסא קסלר, רופא במחלקת הקורונה ובפנימית א' בהדסה עין כרם, מציין כי "בהתאם למתווה המחקר הקליני שאושר, חולי הקורונה המקבלים את הטיפול הינם כאלה הסובלים מדלקת ריאות בגין הנגיף, ולפי שעה, למרות שאנחנו בתחילת הדרך, אנחנו מאוד מעודדים. שלושה החולים הראשונים, שעשו היסטוריה וטופלו במסגרת המחקר הקליני בהדסה, הדגימו הטבה קלינית מהירה וכבר שוחררו לביתם מהאשפוז בהדסה".

חברת קמהדע, אשר דווחה על תחילת גיוס החולים, עדכנה בדיווחיה כי במבחן ניטרול הווירוס נצפתה פעילות ניטרול מעודדת של המוצר, וכי החברה מתכננת המשך בחינה של מוצר הנוגדנים כטיפול מניעתי פוטנציאלי למחלת הקורונה, בקרב מתנדבים בריאים המצויים בסיכון, במחקר קליני נפרד .

מנהל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, עם הפרויקטור הלאומי לקורונה, פרופ' רוני גמזו צילום: הדסה

פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה, היה בין יוזמי איסוף הפלסמות מחולי קורונה שהחלימו, על מנת שמתרומות אלו יופק טיפול בנוגדנים. פרופ' רוטשטיין: "מזה שלושה חודשים נאספו בהדסה, למרות התנגדות התחלתית של מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, תרומות פלסמה מחולי קורונה לאחר החלמתם, בסיוע ארגון 'יד אברהם' ומנהיגי העדה החרדית. התורמים נבדקו והיו שליליים לווירוס ובעלי רמת נוגדנים (סרולוגיה) גבוהה בדמם. את תרומות הפלסמה אסף בנק הדם בהדסה, והעבירן יחד עם מנות שנאספו על ידי מד"א, אל חברת קמהדע, שם הופקו הנוגדנים המתאימים לטיפול הניסיוני שמעורר תקוות רבות בארץ ובעולם כולו. אנו בהדסה גאים להיות לא רק מעבדת בדיקות הקורונה העסוקה והאפקטיבית ביותר בישראל, אלא גם בית החולים האוסף מעשרות רבות של מחלימים את הפלסמות שהם תורמים, על מנת לקיים מצוות ערבות הדדית ולהציל חולי קורונה מהתדרדרות למצוקה נשימתית וממוות".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן