ניתוח חירום לפגית במשקל 600 גרם

הצוות הרפואי, התינוקת והוריה צילום: פוריה
הצוות הרפואי, התינוקת והוריה צילום: פוריה

הניתוח במרכז הרפואי פוריה בוצע על ידי ד"ר איגור שייקס, מומחה לכירורגיית ילדים, במסגרת שיתוף פעולה בין בית החולים בטבריה לבין המחלקה לכירורגיית ילדים בבית החולים רמב"ם

ניתוח מורכב לתיקון בעיה במערכת העיכול בפגית, שנולדה במשקל 660 גרם, בוצע במרכז הרפואי פדה-פוריה. הניתוח בוצע על ידי ד"ר איגור שייקס, כירורג ילדים מומחה, כחלק משירות כירורגיית ילדים שמפעילים רופאי המחלקה לכירורגיית ילדים מרמב"ם, בבית החולים בטבריה.

הפעוטה גורי דגש , נולדה פגית בשבוע שלושים ובמשקל לידה נמוך, 660 גרם, בלבד. אחרי הלידה טופלה בפגיית בית החולים פוריה. לדברי ד"ר טטיאנה סמולקין, מנהלת הפגייה: "במהלך האשפוז אבחנו בעיה במערכת העיכול. בגיל יומיים, הייתה לה בטן תפוחה וצילום בטן שביצענו הצביע על בעיה שחייבה ניתוח".

ד"ר איגור שייקס, כירורג ילדים, בדק את הפגית והוחלט לבצע ניתוח אשר יקל על מצבה. עקב משקלה הזעיר של התינוקת, הניתוח המתוכנן חולק לשני ניתוחים. הראשון בוצע כשהפגית הייתה במשקל 600 גרם בלבד, והוגדר כניתוח חרום מציל חיים. "לאחר הניתוח הראשון, שעבר בהצלחה", מתארת ד"ר טטיאנה סמולקין, "הפגית הרגישה טוב יותר, והצליחה לאכול ולגדול".

בגיל שלושה חודשים לערך, שוחררה גורי דגש מהפגייה, כשהיא שוקלת, 2,035 גרם, והייתה במעקב של כירורג הילדים במסגרת מרפאות החוץ של בית החולים פוריה. בהמשך, בתחילת ינואר 2021, בגיל שבעה חודשים, בצע ד"ר איגור שייקס ניתוח שני שנועד להשלים את התיקון של הבעיה במערכת העיכול. לאחר הניתוח השני, היא אושפזה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים. לאחר כשבוע, חזרה הביתה במצב טוב.

מחלקת כירורגיית ילדים ברמב"ם היא בין המובילות בארץ ומובילה בתחום הניתוחים הזעיר פולשניים לתינוקות ולילדים. ד"ר רן שטיינברג, מנהל שירות כירורגיה ילדים במרכז הרפואי פדה-פוריה, הוא מנהל מחלקת כירורגיה ילדים ברמב"ם. ד"ר שטיינברג מסביר: "המשמעות היא שכירורג ילדים נמצא בבית החולים פוריה חמישה ימים בשבוע, וד"ר שייקס הוא אחד המומחים שלנו, אשר נותנים מענה למקרים דחופים ולמטופלים במסגרת מרפאת כירורגיית ילדים. צוות כירורגיית ילדים מבצע כאן, במרכז הרפואי בטבריה, כל שבוע, ניתוחים אלקטיביים מגוונים כמו תיקוני בקע מפשעתי, תיקוני בקע טבורי, אשכים תמירים וניידים, בנוסף לפתרון ניתוחי של בעיות כירורגיות דחופות, חלקם אף מורכבות, כמו במקרה של גורי התינוקת".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן