חיסול סרטן ללא תופעות לוואי

פרופ' תומר שלומי צילום: הטכניון
פרופ' תומר שלומי צילום: הטכניון

חוקרים בטכניון פיתחו שיטת טיפול רפואי, שמזהה ומנטרלת תאים סרטניים מסויימים, מבלי לפגוע בתאים הבריאים בגוף

אחד האתגרים בטיפול בסרטן הוא חיסולם של התאים הסרטניים באופן סלקטיבי, בלי לפגוע ברקמה הבריאה שסביבם. אחת הדרכים לכך היא לאתר תהליכים המייחדים תאים סרטניים ולשגר לסביבה הסרטנית תרופה הפוגעת רק באותם תהליכים. באופן זה, גם אם התרופה תבוא במגע עם תאים בריאים, היא לא תפגע בהם.

התאים הסרטניים אינם מקשה אחת, אלא משפחה עצומה ומגוונת. תהליכים המאפיינים תא סרטני אחד, אינם מתקיימים בהכרח בתא סרטני אחר. לכן, כאשר באים לטפל בגידול סרטני באופן המתואר לעיל, חייבים לדעת מראש, האם התהליכים שהחוקרים 'מיירטים' בטיפול – אכן אופייניים לתא היעד. רק כך אפשר להתאים את הטיפול הספציפי, לגידול הסרטני הספציפי, כפי ששואפת הרפואה המותאמת אישית.

במילים אחרות: אם נדע מראש, האם וכיצד יגיב גידול סרטני ספציפי, לטיפול ספציפי שמותאם לגידול זה, נוכל לחסוך ניסוי וטעייה בטיפולים הרפואיים, הגוזלים זמן ומשאבים, ובעיקר עלולים לאפשר לגידול הסרטני לשגשג ולשלוח גרורות עד שיימצא הטיפול המדויק המתאים.

קבוצת המחקר של פרופ' תומר שלומי מהפקולטה למדעי המחשב, הפקולטה לביולוגיה ומרכז לוקיי למדעי החיים וההנדסה בטכניון, גילתה תהליך כזה: תהליך שעל בסיסו אפשר לפגוע באופן סלקטיבי וספציפי בתאי הסרטן, בלי לגרום נזק לרקמה הבריאה. הממצאים פורסמו בכתב העת Cell Metabolism.

התהליך האמור הוא מעגל הפולאטים – מרכיב חיוני בייצורם של הדי.אנ.איי ושל האר.אנ.איי. מאחר שייצור די.אנ.איי הוא שלב מכריע בחלוקת התא, ולכן מהווה גם שלב מכריע בהתפתחות של גידול סרטני, פגיעה במחזור הפולאט היא יעד כימותרפי מקובל. הבעיה היא, שמאותה סיבה בדיוק, פגיעה במחזור זה גוררת נזק גם לרקמות בריאות ולכן גורמת גם תופעות לוואי.

ואולם, בנקודה זו קיים הבדל בין תאים בריאים, לבין תאי סרטן מסויימים:

בתאים בריאים יש שני מעגלי פולאט – האחד מתרחש בציטוזול, הנוזל הממלא את התא; והשני במיטוכונדריה, יצרנית האנרגיה בתא. פגיעה במעגל הציטוזולי לא תוביל לחיסול התא, אלא להמרת הנתיב הציטוזולי לנתיב המיטוכונדרי, והתא ישרוד.

לעומת זאת, בתאי סרטן מסוימים, מתקיים רק המעגל הראשון, הציטוזולי, ופגיעה בו תוביל למות התא.

המסקנה: חשוב מאוד לזהות, עוד לפני תחילת הטיפול, את סוג התא הסרטני! אם הוא אכן תא סרטני מן הסוג המתואר לעיל, או אז פגיעה בנתיב הציטוזולי, תוביל למותו.

קבוצת המחקר מצאה לכך פתרון. הפתרון הוא, זיהוי רגישות התא לפגיעה בנתיב הציטוזולי, על סמך רמתו של חלבון בשם RFC. חלבון זה, הנמצא על גבי ממברנת התא, מבקר את כניסתם של פולאטים לתוך התא. רמת חלבון נמוכה מעידה שחסימת הנתיב הציטוזולי תוביל למות התא הסרטני.

לסיכום, קבוצת המחקר של פרופ' תומר שלומי פיתחה קונספט טיפולי, המבוסס על זיהוי התאים הסרטניים הפגיעים, ועל פגיעה במסלול הפולאט הציטוזולי. בשל ההבדל המטבולי בין תאים אלה, לבין תאים בריאים, יפגע טיפול זה רק בתאים הסרטניים הפגיעים ולא ברקמות הבריאות שמסביב.

לקריאת המאמר המלא – הקליקו כאן.