שבעת מדורי ברך

דר-ירון-ברקוביץ
דר-ירון-ברקוביץ
ד"ר ירון ברקוביץ צילום: יח"צ

ד"ר ירון ברקוביץ, מנהל המחלקה האורתופדית בהלל יפה ומומחה להחלפת מפרקים, מסביר איך שינתה טכנולוגיה רובוטית את ניתוחי החלפת הברך

לפני שבוע ימים בוצע, לראשונה בארץ, ניתוח בהנחיה רובוטית להחלפה חלקית וייחודית של מפרק הברך. הניתוח בוצע על ידי ד"ר ירון ברקוביץ', מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים הלל יפה בחדרה, ומומחה להחלפות מפרקים. הניתוח בשיטה החדשה, הופך את ההליך לפחות מסורבל ממה שהיה נהוג עד כה, בניתוחים מסוג זה.

ד"ר ירון ברקוביץ מסביר: "ניתוחי החלפת מפרק הברך מבוצעים באופן יום יומי ושגרתי בכל בתי החולים בארץ. במהלך השנים האחרונות בוצעה קפיצת מדרגה בניתוחים אלו. הוכנסו לשימוש שיטות וטכנולוגיות מתקדמות, המאפשרות למנתח השגת דיוק, ושליטה מרבית במהלך הניתוח. למרות התקדמות זו, רוב השיטות אינן כוללות את האפשרות לשמר את רוב חלקי הברך הבריאים, ובדרך כלל מוחלף כל מפרק הברך. כיום, מעבר לניתוחי החלפת מפרקים, קיימים גם ניתוחים משמרי עצם – המתמקדים בפתרון ממוקד של האזור החולה, להבדיל מהחלפה מלאה של כל הברך".

תחום נוסף, שהתפתח באופן מוגבל לאורך השנים בארץ, הינו החלפות הברך החלקיות. החלפת הברך החלקית אפשרית לביצוע כאשר רק מדור אחד מהברך פגוע, ואילו שאר המדורים תקינים. הספרות העדכנית מתארת כי למעלה מ-25% מהברכיים המנותחות, יכלו להתאים לניתוח להחלפה חלקית. ד"ר ירון ברקוביץ: "לניתוח החלפה חלקית, יש יתרונות מובנים וברורים. למשל השיקום המואץ והשגת טווח תנועה ותחושה טבעית יותר של המפרק". ההערכות העדכניות הן כי בארץ מבוצעים פחות מ-4% של ניתוחי החלפת מפרק ברך חלקית, מתוך כל ניתוחי החלפת מפרקי הברך, ובסך כול כ-200 ניתוחי החלפה חלקית בשנה. "שיעור נמוך זה", אומר ד"ר ברקוביץ, "הינו תולדה של העדר ניסיון ניתוחי מספק. הטכניקה לביצוע ניתוחים אלו נחשבה באופן מסורתי למורכבת יותר ותלוית ניסיון מצטבר של המנתח. בעבר, ניתוחים אלו נקשרו לסיכון מוגבר לכשל, ולצורך בניתוח חוזר, בהשוואה לניתוחי החלפת ברך מלאה. דבר זה תרם לירידה בשימוש בפתרון ניתוחי זה".

עקב החידושים הטכנולוגיים, כיום יש פתרון לקשיים הנ"ל, בין היתר באמצעות משתלים מודרניים להחלפת הברך החלקית. ד"ר הרקוביץ: "השימוש ברובוטיקה בתחום ניתוחי ספציפי זה, טומן בחובו ערך רב, ומאפשר למנתח להתגבר על הקושי המסורתי בניתוח החלפת מפרק ברך חלקי. הבשורה למטופלים עשויה להיות גדולה מאוד, לאור היכולת כיום לבצע ניתוח שכזה באופן ספציפי, ולהתאימו לכל מדור ומדור בברך".

המערכת הרובוטית בפעולה צילום: יח"צ

אלו מדורים יש בברך?

ד"ר ברקוביץ: "בברך יש שלושה מדורים נפרדים : מדור פנימי, מדור חיצוני ומדור פטלופמורלי. מעל ל-90% מכלל ניתוחי החלפת הברך החלקית, התמקדו באופן מסורתי במדור הפנימי, 8% במדור הצדדי וכ-2% בלבד התמקדו במדור הפטלופמורלי, אשר נחשב עד כה אולי למדור המורכב והמאתגר ביותר לעניין שחזורו במפרק מלאכותי".

המדור הפטלופמורלי, הינו המרווח, שבין עצם הפיקה, לבין עצם הירך. מדובר במדור מורכב האחראי על יכולת כיפוף הברך. תהליך שחיקתי במדור זה, עלול להתפתח בעקבות מגוון גורמים, ועשוי להיות מושפע מבעיה התפתחותית של עצם הירך, פריקות פיקה, ציר גפה ייחודי ועוד. תהליך שחיקתי במדור זה יתבטא בדרך כל בכאבים הממוקדים בקדמת הברך, כאבים במהלך עליה וירידה במדרגות ועוד.

"ההתמודדות עם מדור פטלופמורלי", מסכם ד"ר ברקוביץ, "נחשבה עד כה למורכבת מאוד, משום שכאשר מדור זה מוחלף במפרק מלאכותי, נדרשת התאמה מושלמת של המשתל עם שאר חלקי הברך התקינים שלא מוחלפים. השגת התאמה שכזו נחשבה עד כה מורכבת ומאתגרת – אך כיום היא אפשרית, הודות לטכנולוגיה רובוטית, המסוגלת להביא להתאמה מושלמת במהלך הניתוח באמצעות שיוף השטח באופן מדויק ומתן משוב חוזר ממוחשב במהלך הניתוח".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן