יצא מזה בשן וריאה

צילום-השן-בריאה
צילום-השן-בריאה
ד"ר סלאח נזאל והמטופל עיד אחמד צילום: פוריה

ד"ר סלאח נזאל, מנהל שירות ריאות בבית החולים פוריה, הוציא מריאה ימנית שן, שבלע מטופל, וגרמה לזיהום ולחסימת הסימפונות

עיד אחמד (69) מכפר כנא, אושפז במחלקה פנימית א', במרכז הרפואי פדה-פוריה בטבריה בעקבות הפניית רופא המשפחה, לאחר שסבל מחום, קשיי נשימה ושיעול. צוות הרופאים במחלקה חשד שמדובר בדלקת ריאות.

ד"ר סלאח נזאל, מנהל שירות ריאות בבית החולים פוריה: "בצילום סי.טי ראינו גוף זר מאורך בריאה הימנית שטיבו לא ברור. לאור הממצא הזה הוחלט לבצע בדיקת ברונכוסקופיה. בבדיקה ניתן היה להבחין ברקמה החוסמת את אחד הסמפונות בבסיס הריאה הימנית. הבנו שגוף זר הגיע לתוך דרכי הנשימה ומסביבו נוצרה רקמה שעטפה אותו. כדי לחלץ את הגוף הזר היינו חייבים לבודד את הרקמה שנוצרה במהלך הימים והשבועות שבהם הגוף הזר היה נעוץ בסמפונות".

רנטגן של השן בריאה צילום: פוריה

בבית החולים הוחלט על ניתוח, ובשלב זה לא היה ברור כלל מהו הגוף הזר. בחדר ניתוח, בהרדמה כללית, בשיתוף פעולה עם צוות המרדימים, הצליחו הרופאים לחלץ את הגוף הזר מתוך הריאה.

ד"ר נזאל משחזר: "כשהוצאתי את זה החוצה, התברר שזו שן שהמטופל כנראה שאף אותה עם השורש שלה, לתוך הריאה. השן גרמה לדלקת, וכתוצאה מכך נוצרה חסימה של דרכי הנשימה באזור, ובהמשך התפתחה דלקת ריאות". לדברי ד"ר נזאל, השן יכלה ליצור נזק בלתי הפיך לבסיס הריאה הימנית, ואף לגרום לספסיס, אלח דם. יומיים לאחר שחולצה השן, מצבו של המטופל השתפר מאד והוא שוחרר לביתו.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן