נפתח מרכז ד"ר הול בארץ

דר-שרון-ברנר.-הול-סנטר-קרדיט-צילום-תומס-סולינסקי-מכווץ
דר-שרון-ברנר.-הול-סנטר-קרדיט-צילום-תומס-סולינסקי-מכווץ

הגינקולוגית האמריקנית, ד"ר פרודנס הול, נחשבת לחלוצה בתחום הטיפול בנשים בהורמונים טבעיים לפתרון תופעות גיל המעבר

ד"ר פרודנס הול צילום: יח"צ

גיל המעבר הנשי הינו שלב טבעי בחיי כל אישה, וכולן עברו, עוברות או יעברו תקופה זו, לעתים עם מעט מאד תסמינים ולעתים עם הרבה תסמינים, אשר ניתן להפחית, אך לרוב לא להימנע מהם לגמרי. איך? על ידי ניהול אורח חיים בריא, הכולל תזונה בריאה אנטי דלקתית, פעילות גופנית סדירה ומתונה, הקפדה על היגיינת שינה טובה, הימנעות מעישון, ושתיה מספקת של מים.

מנופאוזה ופרימנופאוזה טומנות בחובן סימפטומים רבים, וביניהם: גלי חום, קשיי שינה, דכאון או מצב רוח ירוד, עצבנות, חרדה, עליה במשקל, החמרת תסמיני תסמונת קדם וסתית (PMS), כאבי ראש, תסמיני מעי רגיז, ירידה בזיכרון, ירידה בדחף המיני, יובש נרתיקי, יובש בעור ועוד. נשים לעתים קרובות ידווחו שממש "אינן מכירות את עצמן". משהו בהן השתנה, והן חשות תסכול רב, מה שרק מחמיר את הדיכאון המעורב במצב זה, ופוגע לעתים ביחסי נשים עם הקרובים והיקרים ללבן.

במקרים רבים הרפואה השמרנית לא נותנת מענה מספק לנושא. נשים רבות, שמתלוננת על תופעות גיל המעבר, מקבלות הצעה להשתמש בתחליפי הורמונים המכילים פרוגסטרון ואסטרוגן, ולא מטופלות במכלול השינויים ההורמונליים הרחבים, המתרחשים בגיל המעבר. אם מוסיפים לכך את אורח החיים האינטנסיבי בחברה המערבית, קורה שנשים נכנסות לשלבים המוקדמים של גיל המעבר בגיל צעיר יותר מאשר בעבר. כך נוצרת בעיה שסובלות ממנה מאות אלפי נשים בישראל.

לאחרונה נפתח בישראל מרכז של ד"ר פרודנס הול, הנחשבת לכוהנת בתחום ההורמונים הזהים ביולוגית, ובתחום הגישה ההוליסטית לטיפול בנושא גיל המעבר אצל הנשים. ספרה, "קורנת", תורגם לארונה לעברית. ד"ר הול, גניקולוגית מסנטה מוניקה ארה"ב, היא חלוצה בתחום ההורמונים הטבעיים. היא מציגה את הבעיות היומיומיות ותופעות הלוואי הלא נעימות, שלא נאמר קשות, שעמן מתמודדות נשים בגיל המעבר. המרכז שהקימה מושך אליו נשים מרחבי העולם. עם מטופליה הבולטים נמנית גם השחקנית סוזן סומרס בת ה- 73, שכתבה הקדמה לספרה של הול וגם מקדמת את שיטת הטיפול שלה.

המרפאה בישראל פותחת את חדר הטיפולים שלה עם מספר רופאים מומחים ומטפלים לאיזון הורמונלי מקיף, שהוכשרו אצל ד"ר הול, ומלמדים כיצד ניתן להתגבר על הקשיים הפיזיים והרגשיים, בעזרת ההורמונים המותאמים להם אישית לאחר אבחון מקיף הכולל בדיקות מעבדה פשוטות, מילוי שאלון וראיון אישי. במרכז הול לא מתמקדים רק בטיפול בפרוגסטרון ואסטרוגן, אלא נותנים מענה מקיף, הכולל גם איזון רמות הטסטוסטרון, פעילות בלוטת התריס ועוד. שיטת ד"ר הול נקראת גישה רגנרטיבית, שמשמעותה טיפול בהורמונים טבעיים, שזהים ביולוגית להורמונים המיוצרים בגוף. ההורמונים הטבעיים קיבלו את אישור משרד הבריאות וניתנים לרכישה במספר רב של בתי מרקחת בארץ, כך שהמוצרים קיימים ונגישים.

המנהלת הרפואית במרכז, ד"ר שרון ברנר, הוכשרה על ידי דר' הול ומתאימה את ההורמונים הטבעיים לפי בדיקות הדם של המטופל ושאלון אישי. ד"ר ברנר: "הרפואה הקונבנציונלית, אשר במקצועי אני חלק ממנה, מתייחסת בדרך כלל לנשים שכבר נמצאות עמוק בתוך המנופאוזה. לצערי, במקרים רבים אין מענה לנשים שסובלות מתסמינים במשך שנים לפני הכניסה לגיל המעבר, והן לא מבינות שמה שעובר עליהן קשור להורמונים. ההורמונים הטבעיים חשובים גם עבור נשים, הסובלות לעתים מתופעות לוואי תחת הורמונים סינתטיים, כגון עליה במשקל. הטיפול שלנו בהול סנטר הוא הוליסטי, ומתייחס לא רק להורמוני המין הנשיים, אלא לכל המערכת ההורמונלית. הטיפול מתאים גם לגברים".

ד"ר שרון ברנר צילום: יח"צ

הייחוד בהורמונים זהים ביולוגית, הוא שהם מופקים מצמחים כמו סויה ובטטת בר, וזהים מולקולרית להורמונים הנמצאים בגופנו. על כן הם מתקבלים בגופנו באופן טבעי יותר, ועם הרבה פחות תופעות לוואי. יתרון נוסף בטיפול בהורמונים טבעיים הוא, שהם ניתנים בדרך כלל על ידי מריחה על העור, באמצעות קרם או ג'ל, ובכך מופחתים סיכונים לכבד. ד"ר ברנר טוענת כי סיבה אחת מרכזית גורמת לכך שברפואה השמרנית, ממשיכים לרשום לנשים מרשמים של הורמונים סינטטיים: "לא ניתן לרשום פטנט על הורמונים טבעיים, שקיימים בטבע, ולכן לחברות התרופות הגדולות אין אינטרס לבצע מחקרים רחבי היקף להוכחת יעילותם ובטיחותם".

מי שעומד מאחורי הקמת "הול סנטר ישראל", בבניין מלון מנדרין אשר על חוף הצוק בתל אביב, הוא דורון ליבשטיין, מנטור ויזם בתחום הצמיחה אישית. ליבשטיין מכהן כיו״ר "הול סנטר" בארצות הברית ומלווה את הפעילות של ד"ר הול ואת תוכנית הבריאות ההוליסטית של המרכז. ליבנשטיין מבטיח כי בשנים הקרובות יוכשרו יותר ויותר רופאים בישראל, שיפיצו את בשורת ההורמונים הטבעיים והרפואה ההוליסטית, שכוללת לא רק את הממד הפיזי אלא גם את הממד המנטלי והרגשי.

כתבה זו אינה מהווה, בשום אופן, תחליף להיוועצות עם רופא או מומחה לתחום הרפואה הרלוונטי. בסופו של דבר, כמו בכל החלטה רפואית, יש להתייחס בנפרד לכל מקרה לגופו.