מחאה מול בית שר הבריאות

מחאת-המתמחים-בית-חולים-העמק-1
מחאת-המתמחים-בית-חולים-העמק-1
המחאה בבית החולים העמק צילומים: מרשם

ביום השלישי הקרוב יפגינו הרופאות והרופאים, המתמחים בבתי החולים, משך 26 שעות מול ביתו של שר הבריאות יולי אדלשטיין, בדרישה לקצר את התורנויות בנות ה-26 שעות

צפו בהפגנת המתמחים בבית החולים העמק צילומים: מרשם

כמאה מתמחים וסטאז'רים הפגינו אתמול (חמישי 21.05.2020) בצהריים בבית החולים העמק בעפולה, כחלק ממחאת הרופאות והרופאים המתמחים לקיצור התורנויות בנות ה-26 שעות. המתמחים מוחים גם על כך שלא משתפים את נציגיהם בפיילוטים, שצפויים להתחיל בבתי החולים של הכללית, בילינסון ומאיר, ובבית החולים הממשלתי, שיבא. מבחינת המתמחים, בפיילוטים אלה, אין בשורה של ממש. המתמחים נשאו שלטי "דורשים קיצור תורנויות – לא קיצורי דרך" , "לא מחליטים בלי המתמחים", ועוד.

ריי ביטון, יו"ר ארגון המתמחים 'מרשם', המוביל את המחאות, מתנגדת לפיילוטים שמריצה ההסתדרות הרפואית (הר"י) בשיתוף עם משרד הבריאות: "ניסיונות ההשתקה בדמות פיילוטים, שפוגעים בנו, ייענו במחאה. ביום שלישי הקרוב (26.05.2020) נגיע לביתו של שר הבריאות, יולי אדלשטיין, למחאה שתימשך 26 שעות. הזעקה שלנו תגיע לכל מי שצריך לשמוע אותה. הפעם לא ישתיקו אותנו. לא יצאנו לרחובות כדי שימכרו אותנו בנזיד עדשים. מי שמנופף בקיצור תורנויות ל-16 שעות, אבל באותיות הקטנות למטה מבהיר שהמתמחים יצטרכו להשלים את השעות האלה בימים אחרים, או בסופי השבוע, לא מבין כנראה מה עומד בבסיסה של המחאה שלנו: אנחנו לא מוכנים יותר לעבוד את כמות השעות המטורפת הזאת! אנחנו קורסים! אנחנו שחוקים! אנחנו משלמים בבריאות שלנו ושל המטופלים שלנו! אנחנו עושים תאונות דרכים! לא יתכן שביד אחת יקוצרו תורנויות, וביד השנייה יוארך יום העבודה הרגיל שלנו, בעוד 4 שעות. זה כמעט מעליב. מי חשב שנסכים לזה?!".

ההפגנה בבית החולים העמק בעפולה צילומים: מרשם

ד"ר ביטון המשיכה: "פנינו לשר הבריאות ולראש הממשלה וגם לראש הממשלה החלופי. עד כה אף אחד מהם לא הרים את הכפפה. דרשנו, ונמשיך לדרוש, לקחת חלק בכל פורום שמקבל החלטות לגבי המתווה. ובכל מקרה לא נסכים להתפשר על הקווים האדומים שקבענו. הוכחנו כבר כמה כוח יש לנו. עכשיו צריך להגיע לישורת האחרונה בשיא. רק ככה נוכל להבטיח את הניצחון. רק ככה נדע שלא ימכרו אותנו. רק ככה נוכל להבטיח שלא יהיה זה מס שפתיים אלא שינוי אמיתי ועמוק של איך שהמערכת צריכה לעבוד, שינוי אמיתי ועמוק של התנאים שלנו, שינוי אמיתי ועמוק של התפיסה לגבי המתמחים. לא עוד עבדים של המערכת, אלא כוח האדם החשוב והמשמעותי של מערכת הבריאות הציבורית. ההתייחסות אלינו חייבת להיות בהתאם בתנאי העסקה הולמים ולא בתנאי עבדות".

ד"ר ביטון תולה תקוותה במחאה בת 26 השעות המתוכננת מול ביתו של אדלשטיין: "כבר הצלחנו להבהיר שתורנות בת 26 שעות היא נחלת ההיסטוריה. עכשיו נשאר לדאוג שאף אחד לא ינצל את הרגע כדי לכפות עלינו מתווה העסקה, שלא משפר את המצב, אלא אפילו מחריף אותו".