אבחון סרטן ריאות בתלת מימד

ד
ד"ר אמיר אברמוביץ במהלך הבדיקה בחדר האנגיו צילום: כרמל

בבית החולים כרמל הוכנסה לשימוש טכנולוגיה חדשה, המאפשרת לדגום ולאבחן גידולים סרטניים בריאות ובדרכי הנשימה, ללא צורך בניתוח פולשני

טכנולוגיה חדשה באבחון סרטן ריאות: תחת מכשיר Cone Beam C.T ובאמצעות תוכנה ייחודית, אובחן לראשונה במרכז הרפואי כרמל בחיפה, גידול סרטני בריאות בתלת מימד. הבדיקה בוצעה באמצעות ברונכוסקופ דק במיוחד לעומק הריאה והצליחה, בעזרת ניווט מתקדם, לדגום ביופסיה מהגידול ובכך למנוע מהחולה ניתוח גדול ומורכב. ד"ר אמיר אברמוביץ, מנהל היחידה לרפואת ריאות פולשנית, ומי שביצע בכרמל את הפעולה החדשנית: "אנו גאים להיות פורצי הדרך בטכנולוגיות אבחון וטיפול מהשורה הראשונה בעולם לטובת המטופלים שלנו".

חדר האנגיו של בית החולים כרמל צילום: אלי דדון

הבדיקה החדשנית בוצעה השבוע, לראשונה בישראל, לאבחון מתקדם של גידולים סרטניים (או חשודים כסרטניים) בריאות. מדובר בשילוב מתקדם של טכנולוגיית ניווט ותלת מימד הדורשת מיומנות ומקצועיות של הצוות הרפואי. סרטן הריאות הינו הסרטן הנפוץ והקטלני ביותר בישראל, המחלה גורמת למוות בתוך 5 שנים אצל 85% מהחולים בה. "אחת הבעיות המרכזיות בתפוצת סרטן הריאות הינה שהריאות אינן חשות בכאב, והמטופל לא מרגיש ולא יודע שהוא בכלל חולה", מסביר ד"ר אמיר אברמוביץ.

ד"ר אברמוביץ: "כתוצאה מהזמינות הגבוה שיש כיום לבדיקות הסיטי, מבוצעים בקהילה ובבתי החולים יותר ויותר בדיקות סיטי למטופלים רבים, מה שמביא יותר מקרים של גילוי ממצאים וגידולים חשודים בשלב מוקדם יחסית. דבר זה מאפשר ריפוי על ידי הסרה ניתוחית. הממצאים החשודים מצריכים מאיתנו, רופאי הריאות, בירור מעמיק יותר לטיב הגידול, כדי לדעת האם מדובר בגידול סרטני שצריך להסירו, או האם מדובר בנגע שפיר שמצריך רק מעקב".

גידול סרטני בריאות כפי שהוא נראה במערכת החדשה צילום: אלי דדון

מנהל מכון הריאות בכרמל, פרופ' יוחאי אדיר, מסביר כי על פי הסטנדרט הרפואי המקובל כיום בעולם, הבירור העדכני לגידולי סרטן הינו לקיחת דגימה (ביופסיה) מהגידול עצמו ובדיקת הרקמה החשודה במעבדה פתולוגית. לדבריו, יש לא מעט גידולים קטנים בדרכי האוויר, או גידולים שדרכי ההגעה אליהם מורכבות, או מופרעות על ידי איברים קרובים. הדרכים המקובלות כיום לביצוע ביופסיה, הן באמצעות ניתוח, על כל ההשלכות והסיבוכים האפשריים של ניתוח, או הגעה לגידול באמצעות צינור אופטי (ברונכוסקופיה), שהינו צינור גמיש העובר דרך צינורות הנשימה בצורה לא פולשנית.

הבדיקה בטכנולוגיית תלת מימד בוצעה השבוע בתושב הצפון, בן 65, שסובל ממחלת ריאות מתקדמת. הוא הגיע לבית החולים כרמל עם נגע חשוד לסרטן שהתגלה בבדיקת סיטי. באמצעות ברונכוסקופ דק (3 מילימטרים עוביו) ובעזרת מערכת ניווט חדשה, שהופעלה לראשונה בישראל, הצליח ד"ר אמיר אברמוביץ לאתר ולראות בתלת מימד את הגידול הקטן. ד"ר אברמוביץ ניווט את הברונכוסקופ בדיוק מרבי לאמצע הגידול, ודגם את הרקמה החשודה בכמות מספקת של דגימה, לביצוע הבדיקה הפתולוגית לזיהוי סרטן.

ד"ר אמיר אברמוביץ מנהל היחידה לרפואת ריאות פולשנית צילום: אלי דדון

הפעולה נעשתה תחת הרדמה מלאה, בחדר האנגיו המתקדם של בית החולים כרמל, באמצעות מכשיר Cone Beam C.T תוך שימוש – לראשונה – בטכנולוגיית ניווט ותלת מימד המאפשרת שיחזור והצגה מדויקת של הנגע החשוד, ומציגה בצורה ממוחשבת את הדרך הטובה והבטוחה ביותר להגיע אל הנגע החשוד. הבדיקה בוצעה בסיוע צוות מחלקת ההרדמה, וטכנאי האנגיו, דוד הילאי, ונמשכה כחצי שעה. למחרת המטופל שוחרר לביתו.

ד"ר אברמוביץ: "במצב רגיל במקרים כאלה, בגלל מורכבות מיקום הגידול וגודלו, היינו צריכים להיכנס לחדר הניתוח, לניתוח לא פשוט עם כל המשמעויות של ניתוח והחלמה ארוכה. כעת, בעזרת הטכנולוגיה המתקדמת, ביצענו את האבחנה בבדיקה זעיר פולשנית, ללא כאב, והמטופל הלך למחרת לביתו. מדובר בקפיצה טכנולוגית משמעותית, העוזרת לנו להעניק למטופלים שלנו אבחון מהיר ומדויק".

פרופ' יוחאי אדיר, מנהל מכון הריאות של כרמל: "בקרוב יכנסו לישראל בדיקות סקר למעשנים וקבוצות סיכון, שיבוצעו באמצעות סיטי עם קרינה נמוכה. המטרה שלנו היא גילוי ואבחון מוקדם של סרטן הריאות, כדי שנספיק להציל כמה שיותר אנשים, ולמנוע מהם את הסבל והקושי שבהתמודדות עם המחלה הנוראית".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן