מנהלת יחידת ריאות ילדים ו-CF

פרופ' מאלנה כהן-סימברקנו צילום: הדסה
פרופ' מאלנה כהן-סימברקנו צילום: הדסה

פרופ' מאלנה כהן-סימברקנו מונתה למנהלת יחידת ריאות ילדים, בבתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים, ולמנהלת המרכז לסיסטיק פיברוזיס

פרופ' מאלנה כהן-סימברקנו מונתה למנהלת יחידת ריאות ילדים בבתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים, ומנהלת המרכז לסיסטיק פיברוזיס. פרופ' כהן-סימברקנו, רופאת ילדים מומחית במחלות ריאה בילדים, מחליפה בתפקיד הכפול את פרופ' איתן כרם.

פרופ' כהן-סימברקנו למדה רפואה באוניברסיטת בואנוס-איירס, ארגנטינה, ומיד עם סיום לימודיה בשנת 2000 עלתה לארץ עם בני משפחתה. בין השנים 2003 -2007 ביצעה התמחות ברפואת ילדים בבית החולים הדסה הר הצופים ובשנת 2010 החלה תת התמחות במחלות ריאה בילדים בבתי החולים של הדסה.

"במהלך ההתמחות ברפואת ילדים", היא אומרת, "בחרתי לעסוק גם בצד הקליני וגם בצד המחקרי של מחלות ראייתיות כרוניות, ומתוכם נמשכתי לנושא של סיסטיק פיברוזיס. תחום המחלות הכרוניות מעניין אותי בעיקר בשל העובדה, שאני מלווה בו את המטופלים במשך זמן רב. מחלה כרונית היא מחלה המתפתחת בהדרגה. מרגע האבחון של המחלה, אני הופכת להיות לחלק מהחיים של המטופל, או המטופלת, שלי, ומשפחתם. אני מעורבת מאוד בחייהם, בהחלטות שונות, קטנות וגדולות, והופכת להיות חלק בלתי נפרד מהסביבה הקרובה שלהם. הקשר שנוצר עם המטופלים הוא דבר שאי אפשר לרכוש בכל תחום ברפואה, ואני מאוד נהנית מזה".

פרופ' מאלנה כהן-סימברקנו צילום: הדסה

מה מאפיין את הטיפול הרפואי בתחומים אלה בהדסה?

"טיפול במחלה כרונית דורש עבודה עם צוות רב תחומי ויחד אנחנו מטפלים בחולה בצורה הוליסטית ואינטגרטיבית. בתחום ה-CF ספציפית יש הרבה התקדמות, הן מבחינת האבחון והמעקב, והן, ובעיקר, בתחום המחקר והטיפול. דבר זה הביא בשנים האחרונות לשיפור ניכר באיכות חייהם של החולים ולעליה בתוחלת החיים".

פרופ' מאלנה כהן-סימברקנו פרסמה עד כה מעל 60 מאמרים רפואיים בכתבי עת מובילים בעולם, בתחום רפואת ילדים, עם התמקדות בתחום מחלות ריאה בילדים וסיסטיק פיברוזיס.
בנוסף, ערכה מחקרים רבים בתחום PRIMARY CILIARY DYSKINESIA, אסטמה, דלקות ריאה ועוד. בתחום הסיסטיק פיברוזיס, היא מרכזת ומנהלת מחקרים ברמה ארצית ובין לאומית בנושא זיהומים, הדמיה, הריונות, ועוד.

פרופ' כהן-סימברקנו היא גם מרצה בכירה באוניברסיטה העברית, ומדריכה מתמחים בעבודות מדעי יסוד וסטודנטים בעבודות גמר. בנוסף, היא חברה בחברה הישראלית לפנומנולוגיה פדיאטרית, ואחראית על תוכניות הכנסים הארציים בתחום ריאות ילדים וסיסטיק פיברוזיס מזה ארבע שנים. היא הייתה יושבת ראש וועד הכנס האירופאי השנתי של סיסטיק פיברוזיס וחברה בוועד, והיום חברה בוועדה אירופאית של CLINICAL TRIAL NETWORK- CTN.

בנוסף פרופ' כהן-סימברקנו יועצת במספר מרכזי CF בעולם, בעיקר בדרום אמריקה, עם מספר תוכניות משותפות באורוגוואי, צ'ילה, ארגנטינה ופנמה. היא מרצה בכנסים בינלאומיים, ומשמשת חוקרת ראשית במספר מחקרים בינלאומיים, המתבצעים בהדסה, בתחום CF.

פרופ' כהן-סימברקנו נשואה, אם לארבעה, מתגוררת במבשרת ציון. "הדסה פתחה לי את הדלתות בתור רופאה צעירה וכעולה חדשה", היא מסכמת. "השאיפה שלי היום היא להביא את יחידת ריאות ילדים ומרכז CF בהדסה, לעוד הישגים קליניים ואקדמיים, לפרוץ גבולות להגדיל את הפעילות, ולהמשיך לתת דוגמה כיחידת ריאות הילדים המובילה בארץ ובעולם".