מגמות ברפואת משפחה

רפואת-משפחה-גבס-שששש
רפואת-משפחה-גבס-שששש
צילום: שטרסטוק

רפואה ראשונית חזקה, אבחון נכון, מיון והפנייה על ידי רופא המשפחה בקהילה, ואשפוז בבית הם העתיד כדי להמשיך ולקיים את השירות הרפואי הציבורי, שלו אנו זכאים ברמה גבוהה לאורך זמן

רפואת המשפחה היא הרפואה המהווה את קו הטיפול הראשון הרחב ביותר בקהילה. הרופא העוסק ברפואת משפחה הוא הדמות שאמורה להיות הרופא האישי, דמות מוכרת למטופל, ומי שרואה את מכלול התמונה של בריאות המטופל ושל סביבתו המשפחתית והחברתית, תוך שהוא מקיים רצף טיפול ארוך טווח. במקרים רבים קו הטיפול הראשוני של רופא זה, הוא הטיפול היחיד, ובמקרים אחרים – הוא מהווה גורם ממיין. רפואה ראשונית חזקה ואשפוז בבית הם רפואת העתיד ההכרחית כדי להמשיך ולקיים את השירות הרפואי הציבורי, שלו אנחנו זכאים מכוח חוק ביטוח בריאות ממלכתי, ברמה גבוהה לאורך זמן. 

ארבע קופות החולים בישראל מספקות שירותי רפואת משפחה באמצעות כ-6,500 רופאים מהם כ-55 אחוז גברים ו-45 אחוז נשים. רק כ-1,600 מהם מומחים ברפואת משפחה. כ-2,500 מתוכם הם רופאים כלליים, ללא התמחות כלשהי. שאר רופאי המשפחה הם מומחים בתחומים שונים, כמחציתם בעלי מומחיות בתחום הרפואה הפנימית.  מספר הרופאים העוסקים ברפואת משפחה בכל קופ"ח: כללית כ-2,500. מכבי כ-1,150. לאומית כ-800. מאוחדת כ-600. 

כאמור, רופא משפחה הוא הסמכות הרפואית הראשונה בה נתקל מטופל ומהווה את החוליה הראשונה בשרשרת הרפואית. רפואת המשפחה מבוססת על זמינות, טיפול מתמשך וכולל. רופא משפחה צריך להיות זה שמאבחן ראשון את הבעיה במטופל, לטפל בו, ובמידת הצורך להפנות אותו לשירותי רפואה אחרים. מתמחים ברפואת משפחה לומדים כיצד לרכוש מיומנויות אבחון ותקשורת עם המטופל וכן גם מיומנויות טיפול ראשוני.  

משך ההתמחות של רופא משפחה הוא ארבע שנים הכוללות: 15 חודשים במחלקה לרפואת משפחה, 10 חודשים במחלקה של רפואה פנימית, 10 ברפואת ילדים וחודשיים במיון (רפואה דחופה). כמו כן, על המתמחים ברפואת ילדים לצבור פרק זמן של ארבעה חודשים בשני מקצועות (כל אחד חודשיים) מתוך: אונקולוגיה, אורטופדיה, אימונולוגיה קלינית ואלרגולוגיה, אנדוקרינולוגיה, גסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד, גריאטריה, כירורגיה כללית, אף אוזן גרון וכירורגיה של ראש וצוואר, מחלות זיהומיות, מחלות עור ומין, מחלות עיניים, מחלות ריאה, נוירולוגיה, נפרולוגיה, פסיכיאטריה, קרדיולוגיה, ראומטולוגיה, רפואה פיזיקלית ושיקום, רפואה תעסוקתית, יילוד וגניקולוגיה, פסיכיאטריה של הילד והמתבגר, נוירולוגיה ילדים, קרדיולוגיה ילדים, מחלות ריאה ילדים, גסטרואנטרולוגיה ילדים ואנדוקרינולוגיה ילדים.  

בסיום חודשים אלה, על המתמחה לצבור פרק זמן של שנה במחלקה לרפואת משפחה בליווי מדריך. בנוסף, עליו לעבור קורס רפואת משפחה באוניברסיטה בה למד שאורכו שישה סמסטרים. רופאי משפחה חברים באיגוד הישראלי לרפואת משפחה.