רפואת שיניים אונליין

רופא-שיניים-ברזילי-דוקטור-אבא
רופא-שיניים-ברזילי-דוקטור-אבא
ד"ר מיכאל אבא צילום: ברזילי

ד"ר מיכאל אבא, רופא בכיר במחלקה לכירורגיית הפה והלסתות בבית החולים ברזילי באשקלון, מאבחן מטופלים באמצעות מערכת רפואה מרחוק

מערכת רפואת השיניים עדיין לא שבה לפעילות מלאה מאז הקורונה. ברוב המקרים הטיפולים הנעשים הם דחופים בלבד. ד"ר מיכאל אבא, מומחה בכירורגיית פה, פנים ולסת, רופא בכיר במחלקה לכירורגיית הפה והלסתות בבית החולים ברזילי באשקלון, מאבחן מטופלים באמצעות מערכת טלמדיסין, רפואה מרחוק, ובמקרים רבים, מצליח לטפל בהם ללא צורך בהגעתם למרפאה.

בעקבות המצב, העלה ד"ר אבא פוסט לרשת עם ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, לפיהן ניתן לקבוע ביקור במרפאה רק כאשר חוסר טיפול גורם להחמרה של המצב. על מנת לאבחן האם אכן זהו המקרה, וגם לתת מענה לחששם הכבד של מרבית המטופלים להגיע למרפאה, או חוסר אפשרות להגיע בעקבות ההגבלות, הציע ד"ר אבא, ללא תשלום, סינון של הטיפול באמצעים טכנולוגיים.

להפתעתו של ד"ר אבא, הפוסט שלו תפס תאוצה ומספר רב של אנשים החלו לפנות אליו, כשהוא מצליח לבצע אבחון משמעותיים דרך המסך באמצעות וידאו ולטפל בהם. מתברר שבכמחצית מהמקרים, לא היה צורך שהמטופלים יגיעו למרפאה ובכך נחסכה יציאה מיותרת מהבית, דבר משמעותי בעיקר כשמדובר באנשים מבוגרים.

מקרה מיוחד הוא סיפורה של קשישה בת 96, צלולה לחלוטין, המתגוררת בדיור מוגן בכפר סבא יחד עם המטפלת הפיליפינית שלה. בנה פנה אל ד"ר אבא וסיפר כי לאימו יש גוש בפה המונע ממנה לשים את התותבת התחתונה שלה, והם חוששים מאד בשל גילה המתקדם, לקחת אותה לבית חולים. הרופא ביקש שישלחו לו צילום בווידאו של פה המטופלת, וכמובן ערך תשאול קליני מקיף אונליין. בעקבות האבחון הראשוני דרך הווידאו, ד"ר אבא התרשם שלא מדובר במקרה שניתן לדחות: "הבנתי שמדובר בבעיה משמעותית. בשל זיהום, באזור השתלים הכול היה מודלק. הרקמה טיפסה על השתל וגרמה לזיהום, למוגלה, והיה צריך לטפל בבעיה בצורה יחסית דחופה. לא היה מנוס מלזמן אותה למרפאה. לצורך הגעתה, פינינו את המרפאה לגמרי כך שלא תפגוש באיש במעלית או בחדר ההמתנה, ביצענו חיטוי מלא של המקום – החל מידיות דלתות הכניסה, כולל כל המשטחים ועד התאמה של טורבינה מיוחדת ללא רסס ופיזור סביבתי במשטח הטיפול עצמו, וכמובן שאני התמגנתי על פי ההנחיות, כדי שאוכל לטפל בה".

הטיפול הכירורגי עבר בהצלחה, הגוש הוסר ונשלח לביופסיה, והאזור נחבש בחבישה מיוחדת. אחרי שבוע, המקום החלים ורחל כבר יכולה להשתמש בתותבת שלה.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן