מה בדיוק כואב לכם

כככככככככככככככככככככככככככככככככככככ
כככככככככככככככככככככככככככככככככככככ

כולנו חווים כאב. זו אחת היכולות החשובות ביותר ובלעדיה היינו חיים זמן קצר בלבד. מאמר מאת האוסטאופת, רן ארבל, מבחין בין סוגים שונים של כאב

רן ארבל צילום: יח"צ

דברי רקע

האוסטאופתיה היא שיטת טיפול המבוססת על מניפולציה של העצמות, השרירים והאיברים הפנימיים. פיתח אותה בשנת 1874 ד"ר אנדרו טיילור סטיל, שסבר כי על הטיפולים להיות הוליסטים, דהיינו טיפול באדם כולו ולא רק באזורים הנגועים. תכנית לימודי אוסטאופתיה בישראל, במכון וינגייט, איננה אקדמית. יחד עם זאת היא נפרסת על פני תשעה סמסטרים במשך חמש שנים (3,500 שעות לימוד) וכוללת לימודי אנטומיה, פיזיולוגיה, ביומכניקה, פתולוגיה, רדיולוגיה, אבחנה מבדלת ועוד. במסגרת מקצועות הטיפול האוסטאופתי, נלמדות במכון וינגייט טכניקות אקטיביות, פאסיביות וטכניקות רפלקס אוסטאופתיות. התכנית מוכרת על ידי האיגוד המקצועי לאוסטאופתיה בישראל ועל ידי רשימת האוסטאופתים בישראל.

רן ארבל הוא בוגר בית הספר לאוסטאופתיה (תואר D.O) במכללה האקדמית בוינגייט, בוגר קורס דיקור יבש מתקדם בבית החולים רמב”ם ובוגר קורס מורים בכירים ליוגה. ארבל מטפל ברפואה אלטרנטיבית אוסטאופתית בכאבים אקוטיים וכרוניים, בבעיות עמוד שדרה ומפרקים, כאבי צוואר וגב, הפרעות נירולוגיות, כאבי ראש, בבעיות עיכול, נשימה, רביה וכלי דם, בבעיות אוטואימוניות, במחלות כרוניות שונות ובשיקום. במאמר שחיבר, להלן, הוא מאבחן שורה ארוכה של סוגי כאב.

גוף המאמר

כאב הוא מנגנון חשוב מאד וחיוני להישרדות. כאב עשוי להעיד על נזק לרקמה, אך עשוי גם להעיד על הפרעה נוירולוגית, או שמקורו עשוי להיות מנטלי (נפשי). ישנו כאב אקוטי, חד וקצר מועד, שאמור לחלוף כאשר הרקמה מחלימה, וישנו כאב כרוני, אשר מתמשך בגלל מגבלה בהחלמת הרקמה, או שהרקמה בכלל החלימה אך מערכת העצבים ממשיכה לשדר כאב. שימוש במשככי כאב עשוי להקל על כאבים, אך כדאי להפחית ולהימנע משימוש כרוני בסמים מסוג זה.

כולנו חווים כאב. זו אחת היכולות החשובות ביותר ובלעדיה היינו חיים זמן קצר בלבד. למעשה ישנה מחלה כזו של אנשים, הנולדים עם פגם, ולא מסוגלים לחוש כאב כלל. הם מתים בגיל צעיר. תארו לעצמכם מצב בו תיגעו בקומקום רותח ולא תחושו כאב? אם כן, כאב הוא מנגנון הישרדותי חיוני ביותר. לפי האגודה הבינלאומית למחקר כאב, כאב מוגדר כ"תחושה וחוויה נפשית לא נעימה, הקשורה בנזק ממשי או אפשרי לרקמה, או המתוארת במונחים של נזק מסוג זה".

כאב לא תמיד מצביע על נזק ברקמה, וגם כשכן, הכאב עשוי להופיע במקום שונה בגוף. שרירים עשויים להקרין כאב למקומות מרוחקים. כך למשל כאב משריר באגן עשוי להקרין לכף הרגל ממש כמו בפריצת דיסק. בשל המבנה של מערכת העצבים, כל רקמה עשויה להקרין כאב לאזור מרוחק.

ישנן כמה דרכים לקטלג כאב :

ארבל ציום: יח"צ

כאב אקוטי וכרוני

כאב אקוטי מגיע בדרך כלל בפתאומיות ונמשך זמן קצר. מקורו בנזק לרקמה כמו שריר, גיד, עצם, איבר פנימי ורקמות נוספות. כאב כרוני הוא כאב הנמשך יותר משלושה חודשים. תרופות רבות אינן יעילות בכאב כרוני. לעיתים כאב כרוני קשור במחלה כרונית. כאב כרוני או אקוטי עשוי להיות קשור בכל אחד מהמצבים הבאים:

כאב ישיר

גירוי ישיר של חיישני הכאב של הרקמה גורם לכאב.

כאב דלקתי

כאשר רקמה נפגעת, מערכת החיסון יוצרת דלקת על מנת לרפא את הרקמה. בדלקת יש חומרים מעוררי כאב. דלקת אינה זיהום והיא תהליך חיוני בריפוי. במקרים שהדלקת הופכת כרונית, יהיה כאב דלקתי כרוני. במצבים אוטואימיונים מסוימים, כמו דלקות פרקים ועוד, נמצא גם כאב מסוג זה.

כאב עצבי

כאב עשוי להיות קשור גם להפרעה מכנית או כימית למערכת העצבים (האחראית בין השאר לתשדורת הכאב). כאב הנובע מבעיה בעמוד השדרה בשורש העצב (כאב רדיקולרי) עשוי להופיע בכל אזור בידיים או ברגליים. העצבים הם כמו חוטי חשמל המעבירים אינפורמציה מוטורית (להפעלת שרירים) או סנסורית (לתחושה כמו כאב, קור חום או מגע. נזק למערכת העצבים עשוי לגרום לירידה בתחושה, אך גם לכאב עצבי שמורגש בחלק בגוף, אשר אין בו שום נזק, אולם העצב המעצבב אותו נפגע.

עצבים עשויים להיפגע מטראומה, סוכרת, שבץ, כימותרפיה, וירוסים ועוד. כל אלו עשויים לגרור כאב כרוני ותסמינים נירולוגים נוספים כמו עקצוץ, נמלול, חולשה, ואובדן תחושה.

כאב ויסרלי – איברים פנימיים

גם איברים פנימיים מקרינים כאב לפנים, לכתף לגפיים ולגב. כאב בכליה עשוי להיות מורגש במפשעות או בגב או בבטן. התקף לב יופיע ביד או בכתף או בגב או בבטן או בלסת וכן הלאה. הכאב הויסרלי עמום יותר. רובו לא ממוקד באזור של הבעיה אלא אם כן הוא חריף או דלקתי, ואז הוא יותר ממוקד.

כאב דיספונקציונלי

זהו כאב בו אין בעיה אורגנית ממשית, ולא נמצא שום ביטוי של גירוי חיישני הכאב של הרקמה במערכת העצבים, כמו פיברומיאלגיה, מחלה בה אין נזק לרקמה, אלא רגישות יתר המעוררת כאב. קיים מצב נוסף בו כאב הופך להיות פסיכוגני, כלומר שמקורו בהפרעה נפשית כמו דיכאון או חרדה, אשר עשויים להגביר כאבים קיימים או לעורר כאבים חדשים. מטופלים רבים מתקשים להסכים שמקור הכאב שלהם הוא סטרס או דיכאון משום שהוא מרגיש ממשי כמו כאב שקשור לנזק ברקמה.

כאב מתרופות

שימוש בתרופות מסוימות עשוי לגרום לכאב כתופעת לוואי. למשל סטטינים להפחתת כולסטרול הגורמים כאבי שרירים. תרופות מסוימות לטיפול בסוכרת, אפילפסיה, דכאון ועוד עשויות גם כן לגרום לכאב.

מצב נוסף הגורם לכאב הוא שימוש בתרופות המשככות כאב, כן כן, תרופות האמורות להפחית כאב עשויות בשימוש ממושך לגרום לאפיזודות של כאב. למשל במצבי התרגלות או התמכרות לתרופה או כאשר מפסיקים להשתמש בה. דוגמה לכך היא כאבי ראש מסוג ריבאונס, הנגרמים משימוש תכוף וארוך תקופה במשככי כאב לטיפול בכאבי ראש.

כאב מרכזי

זהו כאב הנגרם מהפרעה במערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה). הכאב נקלט בקולטני כאב ברקמה (נוסיספטורים) הרגישים ללחץ, טמפרטורה או גירוי כימי, משם מועבר דרך המערכת ההיקפית למערכת המרכזית, כלומר לעמוד השדרה, ומשם לאזורים שונים במוח (היפותלמוס, קורטקס ועוד). כאב מרכזי עשוי להיות קשור בגידולים, טרשת נפוצה, שבץ ועוד.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן