בקע סרעפתי מסוכן בעובר ברחם

ד
ד"ר דרגן קרברושיץ והתינוק צילום: שניידר

פרופ' גלבוע ינון, מנהל היחידה לאולטרסאונד גינקולוגי ומיילדותי בבילינסון, אבחן מום נדיר בתינוק עוד בהיותו ברחם אמו: פגם בהתפתחות הסרעפת, גורם לכך שהקיבה כולה נמצאת בחלל החזה, במקום בחלל הבטן, ולוחצת על הלב והריאות. ד"ר דרגן קרברושיץ, מנהל המחלקה הכירורגית בשניידר, ניתח בגישה זעיר פולשנית

ניתוח מורכב לתיקון מום נדיר בסרעפת, בגישה זעיר פולשנית, בוצע בתינוק שזה עתה נולד, בבית החולים שניידר לרפואת ילדים בפתח תקוה. ד"ר דרגן קרברושיץ, מנהל המחלקה הכירורגית בשניידר: "אנו שמחים על ההזדמנות שניתנה לנו לעזור לתינוק ומשפחתו לעבור ניתוח מתקדם בגישה זעיר פולשנית, אשר מנעה את הצורך בפתיחת בטנו, ואפשרה לו התאוששות מהירה ואשפוז קצר יותר בדרך להחלמה מלאה".

דניאל (28) הייתה בחודש השמיני להריונה, כאשר ביצעה בדיקת אולטרסאונד, והתבשרה כי העובר ברחמה סובל מבעיה של בקע סרעפתי מורכב, שנוצר בשלבים המוקדמים של ההיריון – מצב העלול לסכן את חייו. פרופ' גלבוע ינון, מנהל היחידה לאולטרסאונד גינקולוגי ומיילדותי, בבית החולים בילינסון, אבחן את המום הנדיר בתינוק עוד בהיותו ברחם אמו. מדובר במצב של פגם בהתפתחות הסרעפת, שגורם לכך שהקיבה כולה נמצאת בחלל החזה, במקום בחלל הבטן, ולוחצת על הלב והריאות של התינוק.

לאחר דיון משולב עם רופאי המחלקה הכירורגית במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת הכללית, הוחלט על ליווי ומעקב צמודים בהמשך ההיריון של צוות המחלקה הגניקולוגית מבילינסון וצוות הרופאים הכירורגיים ממרכז שניידר. התינוק, שנולד במשקל 2.5 ק"ג, הועבר מידית למחלקת הפגים של מרכז שניידר לרפואת ילדים בראשות פרופ' גיל קלינגר. שם עבר בדיקות הדמיה, שאישרו את קיום המום המורכב מסוג mixed congenital hiatal hernia . לרוב, ניתוח לתיקון מום זה מבוצע בחתך, המשאיר צלקת גדולה בבטן התינוק.

מנהל המחלקה הכירורגית בשניידר, ד"ר דרגן קרברושיץ, החליט לבצע את הניתוח בגישה זעיר פולשנית אשר מונעת את הצורך בפתיחת הבטן, ומאפשרת התאוששות מהירה ואשפוז קצר יותר. טרום הניתוח היה חשוב לשלול תסמונת של "ושט קצרה". ד"ר ארי סילברמניץ, רופא בכיר במכון לגסטרואנטרולוגיה, מחלות כבד ותזונה, ביצע בדיקה אנדוסקופית ששללה את התסמונת.

ד"ר דרגן קרברושיץ והתינוק צילום: שניידר

התינוק עבר את הניתוח לתיקון פגם בסרעפת בשבוע השני לחייו. הניתוח בוצע על ידי ד"ר דרגן קרברושיץ, מנהל המחלקה הכירורגית, ועל ידי ד"ר עמנואל סגייה, רופאה בכירה במחלקה הכירורגית, עם השגחה צמודה של צוות המרדימים בראשות ד"ר יעקב כץ. הפעולה המורכבת כללה שיחרור הידבקויות בין הקיבה, לבין קרום הלב והריאות. הניתוח עבר ללא סיבוכים והתינוק החל לנשום בכוחות עצמו ולאכול יממה לאחר הניתוח.

המחלקה לכירורגית ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים, עוסקת במגוון פתרונות כירורגיים לבעיות מגוונות ומורכבות. המחלקה תומכת ומפתחת את הגישה הזעיר פולשנית לניתוחים בחלל הבטן ובחלל החזה גם ביילודים ופגים. ניתוחים בגישה זו הינם עדיפים מבחינה תפקודית וגם אסטטית, אולם מצריכים ציוד מתקדם ומיומנות גבוהה מצוות המנתחים והמרדימים.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן