אבחון וטיפול באוסטיאופורוזיס

בריחת-סידן-ששש
בריחת-סידן-ששש
צילום: שטרסטוק

מחלת האוסטיאופורוזיס, שגורמת לשינוי וירידה במסת העצם, שכיחה ביותר בקרב נשים בגיל המעבר, כאשר פעילות השחלות נפסקת, ועמה גם ייצור האסטרוגנים. על כל עשר נשים החולות באוסטיאופורוזיס אובחן רק גבר אחד. עם זאת בשנים האחרונות יש עלייה מתמדת בקרב גברים

אוסטיאופורוזיס היא מחלה מטבולית של העצם שבה תהליך השיחלוף מתנהל בצורה לא תקינה, מה שבא לידי ביטוי במסת עצם נמוכה ובשינוי במבנה קוריות העצם, שינוי המלווה בעלייה בסיכוי לשברים. העצמות בגוף האדם עוברות תהליך שיחלוף מתמיד, במהלכו מסולקים מרכיבי עצם ישנים או בלתי תקינים באמצעות תאים הורסי עצם, הנקראים אוסטיאוקלסטים. בד בבד מופיעים תאים בוני עצם, הנקראים אוסטיאובלסטים. תאים אלו אחראים על ייצור עצם חדשה ובריאה במקום זו שסולקה. זהו תהליך חיוני, וכל עוד קיים איזון בין תהליכי הבניה והפירוק, נשמרת מסת העצם.

הגורמים לאוסטיאופורוזיס והטיפול בו: במצבים בהם מטבוליזם העצם לא תקין, יש הפרעה של המאזן בנייה-הרס לטובת התהליך ההורס, מה שמביא לאיבוד עצם. מחלת האוסטיאופורוזיס שכיחה ביותר בקרב נשים בגיל המעבר, כאשר פעילות השחלות נפסקת ועמה גם ייצור האסטרוגנים והפרשתם. בתקופה זאת חל תהליך מואץ של איבוד מסת עצם הנמשך כמה שנים. גם גברים מועדים ללקות באוסטיאופורוזיס, אולם בשכיחות נמוכה יותר: עד לא מכבר על כל עשר נשים החולות באוסטיאופורוזיס אובחן רק גבר אחד. עם זאת, בשנים האחרונות יש עלייה מתמדת במספר הגברים המאובחנים כחולי אוסטיאופורוזיס.

אוסטיאופורוזיס יכול להופיע גם במחלות אנדוקריניות ומטבוליות דוגמת פעילות יתר של בלוטת התריס, תת פעילות בלוטת יותרת המוח, יתר פעילות של בלוטת הפרא-תירואיד, מצבים הכרוכים בעודף קורטיזול, טיפולים כרוניים בקורטיקוסטרואידים, אלכוהוליזם, מחלת פאג'ט וכן מחלות אחרות כמו מיאלומה וגרורות סרטניות בעצם. הדרך לאתר נשים וגברים הסובלים מאוסטיאופורוזיס היא באמצעות מדידה ישירה של צפיפות העצם. הטיפול באוסטיאופורוזיס הוא תרופתי, וכולל בין השאר: טיפול בביספוספונטים המעכבים את פעילות אוסטיאוקלסטים, מפעיל קולטני אסטרוגן בעצם הנקרא אוויסטה, הורמון הפרא-תירואיד המסוגל לעודד בניית עצם ועוד. תרופות חדשות כמו סטרונציום נמצאות בראשית דרכן ורבות אחרות בהליכי פיתוח. במהלך הטיפול, חשוב לבצע מעקב אחר השפעתו באמצעות מדידה של סמנים לשיחלוף ובנייה של עצם.

בדיקות מעקב: לצד הטיפולים החדשים באוסטיאופורוזיס, הולכות ומתפתחות גם בדיקות חדשות, העוקבות אחר יעילותו של הטיפול. למשל בדיקת די.פי.די שבה נדרשת דגימה של השתן הראשון של הבוקר, ויש להביא אותה למעבדה כשהיא מכוסה בנייר כסף, כדי למנוע חשיפה לאור. הבדיקה מתאימה לנשים וגברים כאחד. או בדיקת בטא סי.טי.איקס שהינה בדיקת דם המבוצעת בתדירות של פעם בשבוע, ומתאימה לנשים ולגברים. יחד עם זאת, על אף החידושים הבלתי פוסקים באבחון ובטיפול באוסטיאופורוזיס, כמו תמיד מניעת המחלה היא קלה יותר ובטוחה יותר. אורח חיים בריא, המבוסס על שמירה על תזונה נכונה, פעילות גופנית והימנעות מעישון ומשתייה כבדה של אלכוהול, הוא הדרך הטובה ביותר למנוע אוסטיאופורוזיס ולהקטין את הסיכון להתפתחותה.

מקור מידע – "אתר בית החולים איכילוב", מאמר מאת ד"ר גבי שפר, סגנית מנהלת המעבדה לאנדוקרינולוגיה, המכון לאנדוקרינולוגיה, המרכז הרפואי תל אביב