סוכרת בילדים

Diabetes-in-children
Diabetes-in-children
צילום: שטרסטוק

סוכרת בילדים היא בדרך כלל מחלה  קשה מאשר במבוגרים. מדובר במחלה כרונית שהטיפול בה מורכב. בעזרת טיפול נכון ואורח חיים בריא, הילדים החולים יוכלו לחיות חיים מאוזנים

סוכרת נעורים, היא סוג הסוכרת השכיח ביותר בקרב ילדים ונוער. היא פוגעת בילדים מגיל צעיר מאוד. מדובר במחלה כרונית המתבטאת בריכוז גבוה של סוכר בדם. סוכרת הנעורים מתאפיינת בהרס של כתשעים אחוז מתאי הלבלב. מצב זה, שבו רמות הסוכר בסוף יוצאות מהטווח הנורמלי, גורם לעודפי סוכר בדם, וכן למצב שבו התאים לא קיבלו גלוקוז, כלומר לא קיבלו אנרגיה.

הסימנים לסוכרת נעורים מגוונים ודומים לסימנים של סוכרת מבוגרים. עם זאת אצל ילדים התופעות מקצינות, לדוגמת בריחת שתן בלילה. סימנים נוספים הם תיאבון מוגבר, בגלל המחסור באינסולין התאים נשארים רעבים ונוצרת תחושת רעב מוגברת. ירידה במשקל,  למרות האכילה המוגברת שעלולה להיגרם מתחושת הרעב, מאחר שגלוקוז אינו מגיע לתאים, הגוף משתמש במקורות אנרגיה אחרים, כגון חלבון ושומן, מה שגורם לירידה במשקל, ועייפות וחולשה. מאחר שהגלוקוז אינו נקלט בתאים ויוצא דרך השתן, הגוף נשאר ללא אנרגיה ונוצרת תחושה של עייפות וחולשה גופנית.

הזרקות אינסולין, הם המפתח לשמירה על אורח חיים תקין ובריא אצל ילד עם סוכרת נעורים. הרעיון הוא שמירה על רמות גלוקוז מאוזנות בדם. מאחר שהגוף אינו יכול לייצר אינסולין שיאזן את רמות הסוכר, יש צורך להשתמש באינסולין ממקור חיצוני. הדרך להחדרת האינסולין לגוף נעשית באמצעות הזרקה, כך שהוא מגיע ישירות למערכת הדם ולא עובר דרך העיכול, שם הוא נוטה להתפרק. קיימים מכשירים פשוטים להזרקת אינסולין, בהם מזרקים, עטי אינסולין ומשאבות אינסולין. מספר ההזרקות ביום והדרך בה יוחדר האינסולין, נקבעים על ידי הצוות הרפואי.

כמו כן דואגים באופן קבוע למעקב אחר רמות הסוכר. השגחה אחר רמות הסוכר בדם נעשות באמצעות מכשיר לשימוש עצמי (גלוקומטר). באמצעות ניטור רמות הסוכר בדם ניתן לשנות את מינון האינסולין, לערוך שינויים בתזונה ובפעילות הגופנית. כאשר מבצעים את הבדיקה, יש לרשום את תוצאות הבדיקות ולהעבירה לצוות הרפואי המטפל בילד, כאשר ההמלצה היא לבצע ארבע עד שמונה בדיקות ביום.

מקור המידע – "אתר קופת חולים מאוחדת", ילדים וסוכרת