טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

טיפולי-שיניים-בהרדמה
טיפולי-שיניים-בהרדמה
צילום הדמיה: סטוקסנאפ

רק רופא מרדים בעל רישיון מטעם איגוד המרדימים הישראלי, יחד עם רופא שיניים המורשה לטפל תחת הרדמה כללית ממשרד הבריאות, רשאים לבצע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

מדינות המערב מציגות סקרים לפיהם עד 50% מהאוכלוסייה מביעים מידה מסוימת של פחד או רתיעה מרפואת שיניים. אחוז מסוים מן האוכלוסייה מגדירים עצמם כסובלים מחרדה דנטלית חריפה, המונעת מהם לטפל בשיניהם. אנשים הסובלים מחרדה דנטלית נמנעים מטיפולי שיניים. כתוצאה מכך, בהגיעם למרפאה, צורכיהם הדנטליים רבים בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, והטיפול לו הם נדרשים ארוך ומסובך יותר.

השילוב בין טיפול דנטלי לא נעים, וחרדה קיומית מרופאי שיניים, הוליד פתרון "קסם", טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, כך שהמטופל ישן לאורך כל הטיפול ואינו חש דבר, הן ברמה הפיזית והן ברמה הרגשית. במידה והמטופל הוא ילד, סביר שהחרדה והיעדר שיתוף הפעולה גבוהים יותר, ולכן טיפולי שיניים בהרדמה מלאה בקרב ילדים הם נפוצים למדי. הטיפול בהרדמה כללית מאפשר לטפל במתרפא באופן, שיעקוף את בעיית ההימנעות מטיפול, ויאפשר לו לסיים טיפול שיניים מקיף בפגישה אחת.

ד"ר ערן גבע, רופא שיניים לילדים, מטפל ברוזן מדיקל סנטר מסביר על הפתרון. "הרדמה כללית, או בשמה המוכר הרדמה מלאה, היא מעין איבוד הכרה נשלט ומבוקר, שמביא את המטופל למצב של הרפיה ורגיעה, ומונע ממנו תחושת כאב בעת הליך רפואי. הרדמה נעשית או באמצעות שאיפת גז ממסכה או באמצעות הזלפת חומר לווריד. בזמן ההרדמה ייתכן דיכוי נשימה, ולכן המרדים משגיח על דרכי הנשימה ויעילותה. ייתכן שהילד ינשום בעצמו, או שהמרדים ישתמש באמצעי עזר, כמו צינור הנשמה ומכונת הנשמה, על פי שיקול דעתו. אין ספק, אם כן, שמדובר בהליך רגיש שמצריך רמת מומחיות ומקצועיות גבוהה של הרופא המרדים".

ד"ר ערן גבע צילום: רוזן מדיקל סנטר

למי תתאים שיטת הטיפול בהרדמה כללית?

"תינוקות, ילדים אשר מציגים רמה גבוהה של חרדה, ילדים אשר עקב גילם הצעיר לא ניתן לקבל מהם שיתוף פעולה ורוצים להימנע מהפעלת כוח, ילדים צעירים עם טיפול שיניים נרחב, מתרפאים מתבגרים עם חרדה דנטלית חריפה, מתרפאים בעלי רפלקס הקאה מוגבר, מתרפאים ללא שיתוף פעולה כתוצאה מהפרעה התנהגותית, מוטורית או קוגנטיבית, מתרפאים עם אלרגיה לחומרי הרדמה מקומיים".

כיצד מתבצע הטיפול?

"השלב ראשון הינו בדיקה מסודרת ומקיפה והכנת תכנית טיפול מלאה, המקיפה את כל צרכיו הדנטליים של המטופל. העבודה מבוצעת על ידי שני צוותים. צוות הרדמה, המורכב מרופא מרדים ואחות חדר ניתוח, וצוות רופאי שיניים וסייעות, שהתמחו בטיפול בהרדמה כללית. המטופל מגיע למרכז הרפואי בבוקר הטיפול, ונשאר להשגחה של מספר שעות לאחר סיום הטיפול. מרבית המטופלים משוחררים לביתם כבר באותו היום וחוזרים לשגרת יומם למחרת".

כמה זמן אורך הטיפול?

"אורך הטיפול משתנה ממתרפא אחד למשנהו, ותלוי בכמות הטיפולים אשר יש לבצע. אצל ילדים, זמן טיפול ממוצע נע בין שעה לשעתיים. אצל מבוגרים, אשר הטיפולים שלהם מורכבים יותר, משך טיפול ממוצע הינו 6-7 שעות".

האם המטופל חש בכאב?

"המטופל אינו חש בכאב כלשהו. בכל מקרה, בפעולות שיכולות לגרום לכאב, כגון טיפולים כירורגיים, נעשית הרדמה מקומית וניתנת תרופה משככת כאבים תוך כדי ההרדמה הכללית".

מה ניתן לבצע בטיפול אחד?

"בעצם הכול, החל מהורדת אבנית, סתימות, עקירות, טיפולי שורש, מבנים, כתרים וגשרים זמניים ומידות לכתרים קבועים, דרך השתלות, הרמות סינוס וניתוחי חניכיים. המטרה הינה לבצע בפעם אחת תכנית טיפול אשר תביא את המטופל למצב בו לא יזדקק לטיפולי שיניים נוספים למשך תקופה ארוכה".

מי רשאי לבצע הרדמה כללית?

"במידה ורופא השיניים מציע להעביר את ילדכם טיפול שיניים בהרדמה מלאה, עליכם לוודא שהרופא המרדים הינו מומחה להרדמה, אשר עבר הסמכה ייעודית בתחום. רק רופא מרדים בעל רישיון מטעם איגוד המרדימים הישראלי, רשאי לבצע הרדמה כללית. מכיוון שמדובר בילדים, רצוי שהרופא המרדים יהיה בעל ניסיון עם ילדים. חשוב לציין שרופא השיניים, המטפל בהרדמה כללית, צריך להיות רופא שיניים המורשה לטפל תחת הרדמה כללית ממשרד הבריאות".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן