"נגיף" ה-HSDD

צילום אילוסטרציה: אלכס לבי, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: אלכס לבי, אנספלאש

מירי קרייזמן והדס פורת, מטפלות מוסמכות במרפאה לבריאות מינית בבית החולים הלל יפה, מסבירות מדוע זוגות בגילאים שונים חווים ירידה בחשק מיני – Hyposexual Desire Disorder

ירידה בחשק המיני עשויה לקרות לאחר 20-10 שנות נישואין, אך לעתים עלולה להופיע גם בקרב זוגות צעירים, שנמצאים מעט זמן יחד. למה זה קורה ואיך מתגברים על זה? מירי קרייזמן והדס פורת, מטפלות מוסמכות במרפאה לבריאות מינית במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה, נותנות כמה טיפים.

בני זוג נשואים חווים במהלך חיי הנישואין עליות ומורדות המשפיעים, בין היתר, על החשק המיני. תופעה ידועה זו יכולה לבוא לידי ביטוי מצידה של האישה, או הגבר. עבודה, ילדים, תחזוקת בית, יוצרים חיי שגרה עמוסים ולחוצים שלעתים באים על חשבון חיי האהבה והזוגיות. על פי ההגדרה הספרותית, חשק הוא תחושה של תשוקה, תאווה, או דחף, שגורם לגבר או אישה לרצות לקיים פעילות מינית ולהגיע לפורקן מיני. מקור התחושה הינו במוח, והוא מקביל לדחפים אחרים טבעיים, כמו רעב. על פי ההגדרה הפסיכיאטרית, ירידה בחשק המיני נקראת:
.HSDD= Hyposexual desire disorder.

מירי קרייזמן צילום: הלל יפה

מה הם הגורמים לירידה בחשק מיני?

מירי קרייזמן, פסיכותרפיסטית ומטפלת מינית מוסמכת במרפאה לבריאות מינית בבית החולים הלל יפה: "לירידה בחשק המיני ישנן מספר סיבות. החל מסיבות פיזיולוגיות, כמו גיל המעבר, שינויים הורמונאליים ומחלות הקשורות בגיל, וכלה בסיבות סביבתיות הקשורות לחוויות ואירועים משגרת היומיום. לאורך ההיסטוריה, אנשי טיפול וחוקרים שונים התייחסו לבעיית החשק המיני מפרספקטיבות שונות. פרויד, למשל, התייחס לליבידו (דחף ואנרגיה מינית) כאחד משני הדחפים המניעים את האדם וטען כי זהו דחף מולד. קינסי, לעומתו, טען כי מיניות היא תוצאה של לימוד והתניה. מאסטרס וג'ונסון חשבו כי דחף מיני הוא פיזיולוגי, אך יכול להיות מעורער או מדוכא, בעקבות תנאים סיבתיים".

הדס פורת צילום: הלל יפה

הדס פורת, עובדת סוציאלית ומטפלת מינית מוסמכת במרפאה לבריאות מינית בבית החולים הלל יפה, מוסיפה: "קיימות סיבות רבות לירידה בחשק מיני. ניתן לחלק אותן לסיבות רגשיות, כגון דיכאון, מתח וחרדה, קשיים בזוגיות, הערכה עצמית נמוכה, בעיה בדימוי הגוף, עייפות ותשישות, קשיים משפחתיים, משברים או טראומה מהעבר; ולסיבות פיזיות, דהיינו מחלות שונות, נטילת תרופות מסוימות, הנקה, גיל המעבר ועוד. בבואנו לטפל בבעיות של חשק מיני, עלינו לתת את הדעת לכל אלו ולבדוק פרטנית, יחד עם בני הזוג או מי שיושב או יושבת מולנו, כל מקרה ונסיבותיו".

מה כולל טיפול?

מיקי קרייזמן: "הטיפול בבעיית חשק הוא קשה ומורכב. חשק הוא חמקמק. לאנשים בגיל המעבר, או כאלו שסובלים מחוסר הורמונים, הרופא המטפל יכול לרשום תרופה הורמונלית, אך עיקר הטיפול מתמקד בבניית תוכנית מינית מחודשת בין בני הזוג. בדרך כלל ננסה להבין ביחד מה כל אחד מהם אוהב, ומה גורם לו לתחושה טובה. רבים חושבים וחושבות שחדירה היא הלב, והכוח המניע של יחסי מין. בטיפול המיני אנו מרחיבים את המושג 'מין ומיניות' ומראים לזוגות כי חדירה היא רק עוד אופציה אחת, בתוך המיניות כולה".

צילום אילוסטרציה: מרו לומברדו, אנספלאש

מה ההבדל בין גברים לנשים?

מירי קרייזמן: "חשוב להבין כי ישנו הבדל מהותי בין נשים לבין גברים, בסיבות לחשק ולגירוי המיני. בעוד שרוב הנשים מבקשות להרגיש חום וקרבה לבן הזוג שלהם, הגברים, לעומת זאת, זקוקים ברובם ליחסי מין כדי להרגיש חום וקרבה. יותר מכך- המיניות הנשית היא סובייקטיבית, דהיינו אין מדד לגירוי נשי, שכן לא תמיד ישנה הלימה בין מה שהאישה מרגישה לבין תחושות הגוף שלה. בשונה מאוד מהגירוי הגברי, החשק המיני של האישה מושפע מאוד מגורמים סביבתיים שונים, לדוגמה הבוס שעצבן בעבודה, הקושי מול הילדים או בן הזוג, מצב כלכלי וטרדות כמו הגשת מצגת בזמן, מבחן, פגישה חשובה וכדומה".

הדס פורת: "הסטטיסטיקה מראה, כי ברוב המקרים הסובלות מהבעיה הן נשים, אולם בשנים האחרונות אנחנו ערים ליותר ויותר גברים המעידים, אף הם, כי הם סובלים מחוסר חשק מיני. יחד עם זאת, נדמה כי חוסר החשק אצל גברים הוא לרוב תוצאה של בעיה מינית אחרת, כמו בעיות זקפה, בעיות שפיכה, או דימוי גוף נמוך".

צילום אילוסטרציה: אסתר אן, אנספלאש

מתי מומלץ להגיע לייעוץ מקצועי מיני?

הדס פורת: "פעמים רבות, לתזמון של ההגעה לטיפול יש ערך חשוב, שיכול להוות תוכן טיפולי מהותי. כלומר, מה הניע את הזוג להגיע דווקא עכשיו לטיפול? האם הבעיה הפריעה לשניהם, או רק לאחד או אחת מהם? ומה השתנה, בהנחה שהבעיה קיימת כבר זמן רב".

מירי קרייזמן: "ישנם מספר דברים, שניתן לנסות לעשות לבד, לפני שמגיעים לטיפול. כדי לעורר חשק מיני, ניתן לייצר שגרה של לפחות דייט אחד בשבוע, אחד על אחד, בו תשבו האחד ליד השנייה, ללא מסכים או מסיחי דעת שונים. אפשר לתכנן פעילות חוויתית משותפת, כמו הכנת ארוחת ערב ביחד, ספורט, או משחק כלשהו. אפשר לעשות מחוות קטנות, לדוגמה להביא פרחים במפתיע או שוקולד. זוגות שבאים אלינו לטיפול, בראש ובראשונה אנו מציעות להם לנסות את הדברים הללו, ובנוסף מלמדות אותם תרגילים המשלבים מגע פיזי, בהם, בהדרגה, בני הזוג לומדים להכיר את סוגי המגע שהם אוהבים, לומדים שוב להקשיב אחד לשנייה ולהתחבר דרך מגע".

הדס פורת מסכמת: "ירידה בחשק המיני היא תופעה ידועה ומוכרת לרוב הזוגות הנשואים. שגרת החיים של כל אחד מאיתנו לחוצה ועמוסה ולא פעם משפיעה על החשק המיני. נסו לקבוע ערב אחד בשבוע, אותו תקדישו לבן או בת הזוג לצורך יצירת אינטימיות וקרבה. במידה שהבעיה נמשכת לאורך זמן ומשפיעה על החיים הפרטיים ו/או הזוגיים, רצוי להגיע לטיפול והכוונה פרטנית".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן