ירידה במספר הנשים הנבדקות בממוגרפיה

ד
ד"ר דנה משולם אביטל צילום: כללית

פחות נשים מגיעות לבדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השד, מחשש להידבקות בקורונה. ד"ר דנה משולם אביטל, מנהלת המכון לבריאות השד בטבריה, מזהירה מהשלכות התופעה

בחודשים האחרונים חלה ירידה במספר הנשים המבצעות בדיקות ממוגרפיה. הסיבה: חשש מהדבקה בקורונה במרפאות. ד"ר דנה משולם אביטל, מנהלת המכון לבריאות השד בטבריה של קופת חולים כללית ומכון מור, קוראת לנשים להגיע ולהיבדק. "בשנים האחרונות יש עלייה במספר הנשים שאובחנו בשלב מוקדם יחסית. ככל שמגלים את המחלה בשלב מוקדם יותר, כך סיכויי ההחלמה גבוהים יותר. אנחנו מקפידים על הנהלים, אין מה לחשוש".

ד"ר משולם אביטל, בוגרת בית הספר לרפואה בטכניון, התמחתה בכירורגיה כללית במרכז הרפואי העמק בעפולה, ובשנים האחרונות מנהלת את המכון לבריאות השד שהוקם בטבריה כפרויקט משותף של קופת חולים כללית מחוז צפון ומכון מור. בדיקת ממוגרפיה היא בדיקת דימות מהירה של השד, שמטרתה לגלות את הגידולים הסרטניים בשד בשלב המוקדם, עוד לפני שניתן להרגישם באמצעות בדיקה ידנית. גילוי זה משמעותי לסיכויי ההחלמה. הבדיקה פשוטה והיא אורכת מספר דקות בלבד.

המכון לבריאות השד בטבריה כולל שתי רופאות – כירורגית שד ורדיולוגית שד, וכן אחות מתאמת שד, עובדת סוציאלית, טכנאיות רנטגן וצוות אדמיניסטרטיבי, צוות שכולו נשים. המכון, מבצע בדיקות סקר של ממוגרפיה ואולטרסאונד לכלל האוכלוסייה. כמו כן, קיימת במכון מרפאה אבחנתית שבה נשים עם ממצאים חשודים יכולות לעבור בירור מלא ומקיף, הכולל את כל הבדיקות הנדרשות, ביום אחד.

נשים שמאובחנות עם סרטן שד זוכות לליווי מלא לכל אורך הבירור והטיפול במחלה וממשיכות לאחר מכן במעקב במכון. במכון השד מבקרות כ-12,000 נשים בשנה, מתוכן כ- 2,500 במסגרת המרפאה האבחנתית. בשנה האחרונה אובחנו קרוב ל – 80 מקרים חדשים של סרטן השד.

ד"ר דנה משולם אביטל, שליוותה כבר נשים רבות שחלו בסרטן השד, מעודדת כמה שיותר נשים להיבדק מידי שנה ולהגדיל את הסיכויים שלהם להגיע לאבחון מוקדם. "אנחנו קוראים לנשים לבוא ולהיבדק. זו בדיקה משמעותית שעשויה לעזור להציל חיים. בואי, אנחנו כאן בשבילך ולמענך".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן