הפחד מקורונה יכול להרוג!

ביאור-2020-04-03-094110
ביאור-2020-04-03-094110
דר' להט צילום: איכילוב

דר' גיא להט, מנהל כירורגיה באיכילוב, מזהיר מתופעה מסוכנת: אנשים הזקוקים לטיפול רפואי דחוף, נמנעים מלהגיע לחדר מיון מחשש שיידבקו בנגיף, ונשארים בבית עד שמצבם מידרדר. באיכילוב נרשמה ירידה של 80 אחוז בפניות למיון

"הפחד מקורונה יכול להרוג", מזהיר ד״ר גיא להט, מנהל משותף של החטיבה הכירורגית בבית החולים איכילוב בתל אביב. דר' להט מכוון בדברים אלה, לתופעה מדאיגה, המאפיינת את תחום הרפואה הדחופה וחדרי המיון בשבועות האחרונים, מאז שפרצה מגפת הקורונה: אנשים הזקוקים לרפואה דחופה נמנעים מלהגיע לחדרי המיון, מחשש שיידבקו בנגיף הקורונה, וכתוצאה מכך מצבם הרפואי מחמיר.

כך, למשל, בחדר המיון של בית החולים איכילוב, נרשמה ירידה דרמטית של כ-80 אחוז בפניות. לאחר מספר מקרים, בהם חולים שנזקקו לטיפול דחוף ומציל חיים דחו את הגעתם למיון בשל החשש להידבק בקורונה, יוצא ד"ר להט בקריאה לציבור ובהבטחה לספק שירות רפואי ממוגן ובטוח: "חדר המיון של איכילוב ערוך לטפל בכולם".

במהלך 1 באפריל 2020 הגיעו למיון בית החולים איכילוב, באיחור רב, מספר חולים קשים. אחד החולים נפטר משוק ספטי (הלם זיהומי – מתרחש כאשר לחץ הדם צונח בעקבות זיהום חמור) מאחר וחיכה עם אצירת שתן בבית. חולה שני השתהה בביתו עם דימום ממושך ממערכת העיכול, במשך שישה ימים, עד שאיבד את הכרתו. חולה שלישי המתין בבית במשך מספר ימים, למרות שהעלה חום אחרי ניתוח גדול. כולם עכבו את הגעתם אל בית החולים, לקבלת טיפול רפואי, חרף התסמינים מהם סבלו – בגלל שחששו להדבק בקורונה.

ד"ר להט: "מדובר בסכנת נפשות שעולה במחיר דמים ולא בגלל הקורונה. אנו רואים ירידה של כשמונים אחוז בכמות הפניות למיון ולא רק בכירורגיה כללית. רק בסוף השבוע הזה, שלושה חולים נפטרו מהתקף לב, כי לא הגיעו בזמן לקבל טיפול. אני קורא לכל הציבור – אל תמנעו מהגעה למיון ואל תמשיכו לסבול בבית מסימפטומים מדאיגים. מיד עם הופעתם, יש להגיע למיון ולהבטיח מתן טיפול מהיר שימנע סיבוכים ותמותה". להט מדגיש כי חדר המיון של בית החולים איכילוב ערוך לקבל בצורה בטוחה ומוגנת את כלל החולים הנזקקים לטיפול, והרופאים במחלקות השונות ערוכים לטפל בכולם בצורה בטוחה ומיטבית, תוך הקפדה על שמירת כללי ההיגיינה ומיגון.

דר' גיא להט צילום: איכילוב

דר' להט מסכם: "תעזרו לנו לעזור לכם למען בריאותכם. גם בימי הקורונה איננו חסינים ממחלות אחרות- שגרתיות, חלקן מסכנות חיים, ואסור להזניח את הטיפול בהן. בנוסף למקרי החירום, אני פונה לחולי הסרטן בקריאה דומה. מרפאות המומחים של איכילוב פתוחות בפניכם, ואנו ערוכים לקבל אתכם באופן בטוח, ולהמשיך בתהליכי האבחון והטיפול ללא עיכוב".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן