תרופה לסרטן עור תאי הבסיס

צילום אילוסטרציה: פרדריקו גמפיירי, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: פרדריקו גמפיירי, אנספלאש

מנהל המזון והתרופות האמריקני אישר את התרופה "ליבטיו", ששימשה מאז 2018 לטיפול בסרטן עור של תאי הקשקש, לטיפול גם בחולים עם סרטן עור מסוג תאי הבסיס בשלב מקומי-מתקדם וגרורתי

מנהל המזון והתרופות בארצות הברית (FDA) העניק בשבוע שעבר אישור לתרופה ליבטיו (Libtayo) לטיפול בחולי סרטן העור מסוג קרצינומה של תאי הבסיס (BCC). לפיכך הטיפול מאושר לשני סוגי סרטן העור הנפוצים ביותר – סרטן עור של תאי הקשקש (CSCC), שלגביו אישר ה-FDA את התרופה בשנת 2018, וכעת, כאמור, התקבל אישור להשתמש בתרופה גם לגבי סרטן תאי הבסיס (BCC).

סרטן תאי הבסיס (BCC) הוא סרטן העור הנפוץ ביותר. סרטן זה מתפתח בתאים הבזליים שנמצאים באפידרמיס (החלק החיצוני של העור). לרוב, סוג זה של סרטן אינו מסוכן, אלא במקרים בהם המחלה אינה מטופלת כראוי. בעבר, רוב החולים בסוג זה של סרטן היו מבוגרים בעשור החמישי לחייהם, שעבדו במשך שנים רבות תחת השמש הקופחת. בעשורים האחרונים נרשמה ירידה משמעותית בגיל החולים, וישנם מקרים רבים של מאובחנים בעשור השלישי לחייהם. כמו כן, סוג זה של סרטן הפך לנפוץ גם בקרב נשים, על אף שעדין מרבית החולים הם גברים.

בשבוע שעבר הודיעו החברות "סאנופי" ו"רג'נרון" כי מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את התרופה "ליבטיו" לטיפול מתקדם בחולי סרטן עור של תאי הבסיס שטופלו בתרופות מסוג מעכבי HHI (טיפולים הגורמים לדיכוי תאי הגידול ולהתנוונות הגידול) או לחילופין לחולים שאינם יכולים לקבל טיפולים אלו. התרופה "ליבטיו" קיבלה אישור עבור חולים עם סרטן עור מסוג BCC מקומי מתקדם ו-BCC גרורתי שהתפשט לאיברים נוספים בגוף.

צילום אילוסטרציה: ג'וני כהן, אנספלאש

האישור של מנהל המזון והתרופות האמריקאי התקבל על תוצאות המחקר בו השתתפו 112 חולים. במחקר נמצא ש-21% מהחולים עם BCC גרורתי ו-29% מהחולים עם BCC מקומי-מתקדם הגיבו לטיפול.

"ליבטיו" היא תרופה אימונותרפית, הרותמת את מערכת החיסון של הגוף להילחם בגידול הסרטני. התרופה נצמדת לחלבון PD-1 המצוי על פני תאי T של מערכת החיסון, ומונעת את הקישור שלו לשני סוגי חלבונים, שעל גבי תאי הגידול הסרטני המדכאים את המערכת החיסונית. בכך למעשה התרופה מעודדת את יכולתם של תאי ה–T לזהות את התאים הסרטניים ולהשמידם.

פרופ' קרל לואיס מהחטיבה לאונקולוגיה רפואית באוניברסיטת קולורדו: "סרטן עור מסוג BCC מתקדם הוא סרטן שגורם לכאב ופגיעה חזותית קשה בחולים. אומנם קיימות אפשרויות טיפול כמו מעכבי HHI, אולם, חולים רבים אינם מסוגלים לקבל טיפולים אלו. כעת, בזכות התרופה ליבטיו קיימת לאותם מטופלים אפשרות קלינית נוספת משמעותית נגד הגידול הסרטני".

בשנת 2018 אישר ה-FDA את התרופה ליבטיו לטיפול בחולים עם סרטן עור של תאי קשקש (CSCC) בשלבים מתקדמים, על סמך מחקר שמצא כי בקרב 47.2% מכלל החולים שטופלו בתרופה, הגידולים התכווצו או נעלמו: 48.5% אצל חולים עם מחלה מקומית-מתקדמת, 46.7% אצל החולים הגרורתיים. בשנת 2020 החליטה ועדת סל התרופות להכליל את התרופה במסגרת סל שירותי הבריאות בישראל.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן