טיפוח זני קנאביס בסיוע דגי זברה

צילום: חוזה לואיס סנצז פררה, אנספלאש
צילום: חוזה לואיס סנצז פררה, אנספלאש

באמצעות דגי זברה שישמשו לניתוח ביולוגי, יוכלו חברות הקנאביס הרפואי לזהות במהירות ובזול איזה זן קנאביס מתאים לכאב, אוטיזם, אפילפסיה, תיאבון, שינה, חרדה וכיו"ב

נחתם שיתוף פעולה מחקרי בין חברת קמאנקס במכון מיגל, לבין חברת קנוניק מקבוצת אבוג'ין העולמית, לפיתוח מודלים חדשניים לזיהוי מדייק ומהיר של פוטנציאל הטיפול הרפואי בזני קנאביס – באמצעות דגי זברה.

בהמשך לשיתוף פעולה מחקרי בין החברות קמנקס CAMANEX, שהיא הזרוע הביצועית בתחום הקנביס במכון המחקר מיגל בגליל, לבין קנוניק, חברת הבת של קונצרן אבוג'ין, פיתחה קמנקס מודלים באמצעות דגי זברה לניתוח ביולוגי, המאפשרים סריקת זנים מהירה לחברות העוסקות בטיפוח זנים חדשים של צמחי קנאביס רפואי. האינדיקציות הנבדקות במודל זה הן בתחומים, כמו שינה, אוטיזם, כאב, אפילפסיה, תיאבון, חרדה, פרכוסים והתנהגויות חברתיות.

בעזרת המודלים החדשים, מבצעת המערכת המתקדמת מיון ראשוני, מהיר ומדייק של זני קנאביס רפואי, בעלי פוטנציאל להתוויות השונות, כאשר בהמשך יבצעו החברות אבחון של החומרים הפעילים המשפיעים על אותם אינדיקציות.

בר נבו צילום: יח"צ

האגרונום הראשי ומנהל הפרויקט ב CAMANEX, ד"ר צפריר ווינברג, בעל ניסיון רב ומומחה לטיפוח ותירבות זנים של קנאביס רפואי, שימש בעבר כאגרונום ראשי בחברת הקנאביס הישראלית "תיקון עולם". ד"ר ווינברג מסביר: "עד היום התקיימה בחינת הפוטנציאל התרפויטי של זנים וגנטיקה, שפיתחו חברות הקנאביס בכלל, וחברות הטיפוח בפרט, באמצעות ניסויים על מכרסמים, או לחילופין על חולים, תהליך הגוזל זמן רב. החידוש בטכנולוגיה שפותחה, על בסיס שיתוף הפעולה בין CAMANEX לבין חוקרי מכון המחקר מיגל, מציגה מערכת לסריקה מהירה של הפוטנציאל התרפויטי של זני קנאביס. המחקר בוצע באמצעות שימוש במודל דגי זברה, למבחנים ולאינדיקציות בבעיות שינה, פרכוסים, פרקינסון וכאב. בעתיד הקרוב ייכנסו אינדיקציות נוספות לסל הבחינות, כמו אוטיזם וחרדה".

החברות פועלות יחדיו לאורך תהליכי המחקר, החל משלב גידולי הזנים בחממות ועד עבודת המעבדה. איגום הידע המקצועי, תורם לפיתוח זנים שהם גם בעלי יכולות ברורות להתוויות הרפואיות השונות וכן זנים בעלי פוטנציאל מסחרי גבוה.

ד"ר ארנון היימן, מנכ"ל חברת קנוניק, המוביל את פעילות הקנאביס של קבוצת אבוג'ין העולמית: "קיים יתרון יחסי בפיתוח זני קנאביס הודות למערכת הטכנולוגיה של אבוג'ין, המספקת מידע גנומי על הצמחים".

בר נבו, מנכ"ל CAMANEX, מסעם: "המודלים שפותחו על ידי מדעני מכון המחקר מיגל, מראים קורלציה התנהגותית מובהקת במבחנים הביולוגיים, שביצענו על חומרים פעילים ידועים בשוק. זוהי בשורה משמחת. אנחנו יודעים היום למפות הטוויות רפואיות בצורה מהירה וכלכלית לטובת טיפוח הזנים בארץ ובעולם".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן