פיסטולות קרוהן - טיפול חדשני בתאי גזע

ד
ד"ר מאיר זמיל ופרופ' חגית טולצינסקי צילום: גדי סגל, איכילוב

אושר בסל הבריאות טיפול חדשני בתאי גזע, המיועד לחולים הסובלים מפיסטולות מורכבות, שלא הגיבו לטיפול ביולוגי. טיפול ראשון בוצע בבית החולים איכילוב

בשורה לחולי הקרוהן: אושר בסל הבריאות הטיפול החדשני בתאי גזע, המיועד לחולים הסובלים מפיסטולות מורכבות, שלא הגיבו לטיפול ביולוגי. הטיפול ניתן לראשונה בבית החולים איכילוב בתל אביב.

ד"ר מאיר זמל, רופא בכיר בחטיבה הכירורגית באיכילוב, ביצע את הפעולה לראשונה, יחד עם פרופ׳ חגית טולצינסקי, מנהלת היחידה לניתוחי המעי הגס והרקטום. ד"ר זמל מסביר: "פיסטולות פריאנליות הן אחת מצורות הביטוי של מחלת הקרוהן. הפיסטולות ממוקמות סמוך לפי הטבעת, מתאפיינות בכאבים, הפרשות לא נעימות, ודלקות חוזרות ונשנות הפוגעות משמעותית באיכות החיים של המטופל".

מחלת קרוהן (כמו גם מחלת קוליטיס כיבית) שייכת למשפחה של מחלות מעי דלקתיות. מחלות האלה מתאפיינות בקיומה של דלקת כרונית, הפוגעת ברירית של מערכת העיכול. הדלקת נוצרת כתוצאה מתקיפה של מערכת החיסון את הגוף עצמו. כלומר, מערכת החיסון של הגוף, מפרישה חומרים יוצרי דלקת, שפוגעים ברירית המעיים.

ד"ר מאיר זמיל ופרופ' חגית טולצינסקי צילום: גדי סגל, איכילוב

מחלת קרוהן יכולה לבוא לידי ביטוי בכל אחד מחלקיה של מערכת העיכול, החל מחלל הפה וכלה בפי הטבעת, אך אצל רוב החולים (כ־75%) הדלקת מופיעה בחלק הסופי של המעי הדק שהוא אזור המעבר בין המעי הדק למעי הגס. אצל 40% עד 50% מהחולים המחלה פוגעת הן במעי הגס והן במעי הדק; אצל 15% עד 25% מהחולים נפגע רק המעי הגס. פגיעות בקיבה ובוושט הן נדירות. הדלקת יכולה לפגוע בכל השכבות של דופן המעי – מהרירית (הציפוי הפנימי של המעי) ועד לסרוזה (הקרום החיצוני של המעי).

המחלה עלולה לגרום למגוון רחב של פגיעות ושל נזקים כמו היצרות של חלל המעי, היווצרות פיסטולות (חיבורים לא טבעיים) בין המעי הנגוע לבין איברים אחרים בחלל הבטן, למשל עם לולאת מעי סמוכה (שאינה נגועה בקרוהן) או עם שלפוחית השתן, או עם דופן הבטן. לעיתים נדירות תיתכן אפילו פיסטולה בין המעי לווגינה שגורמת לכאבים עזים בעת קיום יחסי מין.

הטיפול החדשני, משלב הזרקה של תאי גזע אשר נאספים מרקמת שומן של תורמים בריאים. אותם תאי הגזע מסייעים באיזון התגובה הדלקתית המקומית וכן בתהליכי הריפוי. ד"ר מאיר זמל מסכם: "תוצאות הטיפול מורגשות כעבור 2-3 שבועות, ועל פי מחקרים, אחוזי הריפוי מגיעים לכדי 56% לאחר כשנה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן