יום המודעות לקרוהן וקוליטיס

בדיקת קאלפרוסמארט צילום: יח
בדיקת קאלפרוסמארט צילום: יח"צ

יום המודעות הבינלאומי למחלות מעי דלקתיות IBD חל השבוע בתאריך19.05.21. כארבעים אלף ישראלים וישראליות סובלים מהמחלות הכרוניות קרוהן וקוליטיס. בדיקה לגילוי מוקדם חיונית

המחלות קרוהן וקוליטיס שייכות למשפחת מחלות המעי הדלקתיות. מחלות אלה מתאפיינות בקיומה של דלקת כרונית, הפוגעת במערכת העיכול ובעיקר באיזור המעיים. הדלקת נוצרת כתוצאה מפעילות יתר של מערכת החיסון, קרי מערכת החיסון מפרישה חומרים יוצרי דלקת, שפוגעים ברירית המעיים. התוצאה- כאבים קשים במערכת העיכול, שלשולים, אובדן תאבון, עייפות, כאבי פרקים, דלקות עיניים ואף פיגור בגדילה אצל ילדים.

מחלת קרוהן יכולה לבוא לידי ביטוי בכל אחד מחלקיה של מערכת העיכול – החל מחלל הפה וכלה בפי הטבעת, אך אצל רוב החולים (כ־75%) הדלקת מופיעה בחלק הסופי של המעי הדק שהוא אזור המעבר בין המעי הדק למעי הגס.

מחלת קוליטיס מאופיינת בדלקת והתכייבות של רירית המעי הגס. שכיחותן של מחלות המעי הדלקתיות בישראל היא הגבוהה ביותר בעולם: 0.46% מהתושבים בארץ (שהם כ־39 אלף איש) סובלים מהן. עם זאת, יש עוד כמה מדינות ואזורים ששיעורי התחלואה בהם דומים לאלה שבישראל.

כמו ברוב המחלות האוטואימוניות, גם במקרה של קרוהן וקוליטיס אי־אפשר לדעת כיום אצל כל חולה וחולה מהי הסיבה הספציפית להתפרצות המחלה אצלו. עם זאת, ההנחה המקובלת היא, שהמחלה נובעת משילוב של גורמים: אימוניים, גנטיים, רגשיים וסביבתיים.

חברת דין דיאגנוסטיקה, היא היבואנית של בדיקת קאלפרוסמארט, ומאפשרת לחולי קרוהן וקוליטיס לנהל את המחלה ולקיים אורח חיים שפוי באמצעותה. בדיקת קאלפרוסמארט הינה בדיקה דיגיטלית לניטור ערכי הקלפרוטקטין בגוף החולה. היא פותחה לצרכי ניטור ביתי תוך שימוש בטלפון חכם. התוצאות מוצגות באופן כמותי במ"ג/ק"ג צואה בצבעי רמזור (ירוק, צהוב, אדום). בסיום הבדיקה, נשלח אימייל ישירות לרופא המטפל. הקלפרוטקטין הינו חלבון ספציפי לדלקתיות במעי. תוצאות הבדיקה מתקבלות תוך 15 דקות מדויקות מבלי לצאת מהבית, ומאפשרות מעקב בזמן אמת, בשיתוף עם הצוות הרפואי. גילוי מוקדם של התפרצות דלקתית, ושימור מצבי הפוגה, משפרים את איכות החיים.

קרוהן וקוליטיס הינן מחלות כרוניות. במילים אחרות: הן נמשכות כל החיים. אולם יש מי שהמחלה רדומה אצלם במשך רוב הזמן, וסובל לעיתים נדירות בלבד מהתפרצויות, ויש מי שהמחלה פעילה אצלו כמעט ללא הפוגה.אצל פחות מ־5% מחולי קרוהן המחלה פעילה במשך רוב הזמן, ללא תקופות של הפוגה.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן