פרופ' יורם לס על קורונה, שפעת ושטיפת מוח

פרופ' יורם לס. צילום: פרטי
פרופ' יורם לס. צילום: פרטי

מאמר נוקב מאת פרופ' יורם לס, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, וסגן דיקאן הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב

פרופ' יורם לס צילום: פרטי

אומרים שיש בישראל מגיפה של ממש. וירוס משתולל ברחובותינו, והוא תוקף את דרכי הנשימה, ובגלל שאין מספיק מנשמים, הוטל עלינו בפעם הראשונה עוצר, שלא היה כמוהו מאז ימי שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל. למעלה ממיליון עובדים פוטרו, חייהם נהרסו, ומטה לחמם נשבר. הממשלה הנפיקה בימים אלה לראשונה, אג"ח למאה שנה, וכך, גם הנינים שלנו עוד ישלמו את מחיר האסון. אסור בישראל למות מקורונה, אבל מותר בישראל למות מאבטלה, עוני, דיכאון, בדידות, התקפי לב, והזנחה של חולים "רגילים", שמפחדים להגיע לבתי החולים ולמרפאות.

האמת על נגיף הקורונה

צילום: שטרסטוק

בישראל יש רק כ-350 חולי קורונה אמתיים, שמטופלים בתוך מערכת אשפוז ענקית, שכוללת כ- 15,000 מיטות. חלק בלתי מתקבל על הדעת של מערכת הבריאות מטפל במספר אפסי של חולי קורונה אמתיים. כל שאר אלפי "החולים" כביכול במחלת הקורונה, שמספרם "מזנק" מיום ליום, אינם אלא בריאים לגמרי, או עם תסמינים קלים בלבד. איתרע מזלם ובדיקת המעבדה הייתה חיובית, אבל המערכת החיסונית אצלם חיסלה את הנגיף, ואף השאירה אותם מחוסנים מפניו.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) , מעריך שבכל שנה, נפטרים בעולם 290 אלף עד 650 אלף בני אדם, לרבות ילדים רבים (!) , כתוצאה משפעת עונתית רגילה. ממחלת הקורונה, נפטרו לאחר 3-4 חודשים של מגיפה עולמית, "רק" כ-85 אלף בני אדם, הרבה פחות מאשר בשפעת העונתית. רוב מכריע של הנפטרים חולים במחלות רקע קשות וחמורות. ילדים, לאושרנו, לא נפגעים ממחלה זו, ומהבחינה של תמותת ילדים, עדיפה הקורונה על השפעת.

בכל מקום בעולם, מספר הנפטרים במגפת הקורונה בהשוואה לגודל האוכלוסייה, זעיר ביותר, ואינו משתווה כלל ל"מגיפה השחורה" של ימי הביניים בה נספו כשלושים אחוזים מהאוכלוסייה באירופה ובאסיה. מומחים היסטריים-אקספוננציאלים הכניסו את עצמם לסגר בתוך אולפני הטלוויזיה, ומהלכים עלינו אימים. ראש הממשלה נתניהו מצא במומחים האלה שלל רב, מסיבות מובנות.

ישראל זו לא אטליה

צילום: שטרסטוק

לפני כשלוש שנים, באיטליה, התרחש גל תמותה ענקי סביב השבוע הראשון של שנת 2017. סך הכול 24,981 איטלקים נפטרו כתוצאה ממחלות דמויות שפעת (ILI, influenza–like illness ) שכוללת גם את וירוסי השפעת וגם את וירוסי הקורונה הישנים והמוכרים היטב. בעיתוני איטליה הופיעו בשנת 2017 כתבות צנועות בנוסח "הזקנה במסדרון", בדומה לכתבות המוכרות לנו גם בישראל. אף אחד בשנת 2017 לא העלה את הרעיון ההזוי לסגור את איטליה. עתה, הופיע באיטליה נגיף קורונה חדש ואקזוטי , שכל הנתונים מראים שהנגיף מסוכן באותו סדר גודל כמו נגיף השפעת המוכר היטב.

באיטליה אין אבחנה בין אדם שנפטר "בגלל" קורונה לבין אדם שנפטר "עם" קורונה. נכון לעכשיו, נפטרו באיטליה כביכול "בגלל קורונה" 17,000 בני אדם, דהיינו פחות מגל התמותה בשנת 2017, כאשר ברור לכל, שרובם המכריע (גיל חציוני של המתים הוא 81) כלל לא נפטרו ישירות מקורונה, אלא ממחלות הרקע מהן הם סבלו. באיטליה ישנה האוכלוסייה הזקנה ביותר בעולם המערבי, עם תחלואה חריגה בדרכי הנשימה. בישראל ישנה האוכלוסייה הצעירה ביותר בעולם המערבי, ועם מאות בודדות של פטירות כתוצאה מ- ILI. אין שום מקום להשוואה בין הזבוב הישראלי והפיל האיטלקי.

שפעת החזירים כמשל

צילום: שטרסטוק

בעת מגפת שפעת החזירים בשנת 2009, התפרץ, כמו עכשיו, וירוס חדש, מסוכן, ובחודשים הראשונים לא הייתה זריקת חיסון. כמיליארד בני אדם נדבקו, וכרבע מיליון בני אדם מתו במחלה. זריקת החיסון למחלה הייתה זמינה רק כשישה חודשים לאחר התפרצות המחלה. פרופ' גבי ברבש הודיע אז על צפי לארבעת אלפים נפטרים מהמחלה, ודרש בצדק מיטות רזרביות, מנשמים וסגל נוסף.

ואולם, אף אדם בר דעת לא העלה בשנת 2009 את האפשרות להרוס את הכלכלה והחברה בישראל כדי "להציל" את ארבעת אלפים החולים שפרופ' ברבש צפה את מותם. בפועל נדבקו בישראל כעשרת אלפים בני אדם, רובם בדרגות חומרה קלות, וכמאה בני אדם מתו. העולם לא נסגר, והכלכלה העולמית לא עברה הרס מסיבי, למרות הדמיון (לפחות בסדר גודל) של מגיפת שפעת החזירים למגפת הקורונה הנוכחית.

בשנת 2009, הרשתות החברתיות היו עדיין בחיתוליהן. המידע האחיד ותמונות הזוועה הנקודתיות, שמבצעות שטיפת מוח רציפה ומתמדת לאוכלוסייה וגם לממשלה, לא היו קיימות. בימי הביניים העובדות נקבעו על ידי אלוהים. בעידן הנאורות העובדות נקבעו על ידי העובדות. בעידן החדש, בו אנו נמצאים, העובדות נקבעות על ידי זרם תודעה ומידע אחיד ברשתות, ששוטף באופן סינכרוני את המוח של אוכלוסיית העולם. גם הממשלה וגם התקשורת שבויות בקונספציה אחידה, כמו לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים בשנת 1973, ואין תמה שאכן נפל עלינו יום כיפורים כלכלי וחברתי.

נגיף הרשת החברתית

צילום: שטרסטוק

מערכת הבריאות הציבורית בארה"ב היא הגרועה ביותר במדינות המערב, ותוחלת החיים שם אף ירדה בעת האחרונה. עשרות מיליוני בני אדם, שהפרוטה אינה מצויה בכיסם, מופקרים לגורלם. בארה"ב נפטרים בממוצע כל יום כשמונת אלפים אמריקאים, ובעבר לא הופיעו באינסטגרם ובפייסבוק שמונת אלפים סרטוני גופות בכל יום, וגם לא נערכו ראיונות עם המשפחות האבלות. ואולם בימים הזויים אלה, הגופות מופיעות אחת לאחת בסרטוני אינסטגרם ושאר הרשתות, לרבות ראיונות קורעי לב עם המשפחות האבלות, והכל הופך במהירות עצומה למדיניות של גורמי ממשל.

בעולם הגדול, יש פוליטיקאים שהריחו את ההזדמנות שנפלה לידם, כמו למשל אורבן, ראש ממשלת הונגריה, שעבר לשיטת שלטון באמצעות צווים, וגם קואומו, המושל ההיסטרי של מדינת ניו-יורק בארה"ב, ששופך מידי יום נפט על המדורה. ועדיין, דומה שאין תקדים בעולם לראש ממשלה כמו נתניהו, שהישיר מבטו לאזרחי ישראל והודיע על מגיפה שלא הייתה כמוה מאז המגיפה השחורה של ימי הביניים. אגב, המגיפה השחורה בימי הביניים, הייתה הדבקה בחיידק שהופץ על ידי פרעושים, ולא וירוס.

ולסיכום, יש פה מגיפה שגורמת לתסמינים של מחלה דמוית שפעת ( ILI ), והיא קטלנית באותו סדר גודל כמו מגפת שפעת רגילה. בפעם הראשונה בהיסטוריה, המגיפה מלווה במגיפה של רשתות חברתיות. זרם התודעה האחיד ברשתות, עובר במהירות האור, ומבצע שטיפת מוח קולקטיבית גם לאוכלוסייה וגם למנהיגי העולם. המשבר, מהגדולים שידעה האנושות בעת החדשה, מיותר לחלוטין.