הנחיות לבידוד בית

בידוד-בית-ששש
בידוד-בית-ששש
צילום: שטרסטוק

רק אדם בריא אחד ייכנס לחדרו של האדם בבידוד להביא לו אוכל. כל בני הבית צריכים להשתמש בכפפות חד פעמיות וחלוק חד פעמי בעת מגע עם משטחים, בגדים ומצעים. יש לאחסן את כל כביסת האדם בבידוד בשקית ייעודית, ולנקות שוב ושוב משטחים וידיים

אין לאפשר לאדם הנמצא בבידוד בית (להלן: "האדם" או "האדם בבידוד") לצאת מביתו אלא לצורך העברה לבית חולים. האדם בבידוד ישהה בחדר נפרד מאוורר היטב עם דלת סגורה. יציאה מהחדר תהיה רק לצורך פעולות הכרחיות ולזמן קצר, תוך כדי כיסוי הפה והאף במסכה כירורגית (מסכת אף-פה(. יש לצמצם את מספר האנשים הנכנסים לחדר של האדם בבידוד, עם עדיפות למישהי או מישהו אחד בריא, ללא מחלות רקע המגבירות את הסיכון (להלן: "המטפל"). אין להכניס לבית מבקרים כלשהם. יש לבדוק שאזורי הבית המשותפים, כגון מטבח, אמבטיה ושירותים, מאווררים היטב.

המטפל יעטה מסכה כירורגית המכסה את הפה והאף בכניסתו לחדר האדם בבידוד. אין לגעת במסכה בזמן השימוש. אם המסכה מתלכלכת או נרטבת, יש להחליפה מידית. בעת היציאה מהחדר יש להסיר את המסכה, להשליכה לשקית סגורה ולשטוף ידיים במים וסבון או לחטא אותן בחומר מתאים על בסיס אלכוהול. המטפל ישתמש בכפפות וחלוק חד פעמיים בעת כל מגע עם האדם וסביבתו כולל מגע עם משטחים, בגדים או מצעים מלוכלכים. המטפל ימנע ממגע ישיר עם נוזלי הגוף, ובמיוחד הפרשות מהפה, דרכי הנשימה, שתן וצואה של האדם בבידוד. המטפל ישטוף ידיים במים וסבון או יחטא אותן בחומר מתאים על בסיס אלכוהול אחרי כל מגע עם האדם או עם סביבתו המידית, וכן לפני אכילה ואחרי שימוש בשירותים. יש להעדיף שטיפה במים וסבון על פני חומר חיטוי במידה ועל הידיים יש לכלוך הנראה לעין.

האדם בבידוד ישטוף ידיים במים וסבון או יחטא אותן בחומר מתאים על בסיס אלכוהול לפני ואחרי הכנת אוכל, לפני אכילה ואחרי שימוש בשירותים. יש להעדיף שטיפה במים וסבון על פני חומר חיטוי. במידה ועל הידיים יש לכלוך נראה לעין, עדיף להשתמש בניירות חד פעמיים לייבוש הידיים . האדם בבידוד יקפיד על כיסוי הפה והאף בעת עיטוש או שיעול, בעדיפות אל תוך מטפחת חד פעמית או מרפק מכופף. זאת על מנת למנוע את פיזור הנגיף. מיד לאחר מכן ישטוף ידיים במים וסבון או יחטא אותן בחומר מתאים על בסיס אלכוהול.

האדם בבידוד צריך להשתמש בכפפות חד פעמיות וחלוק חד פעמי בעת מגע עם משטחים, בגדים ומצעים מלוכלכים .יש לנקות ולחטא כל יום משטחים כגון שולחן ליד המיטה, מסגרת המיטה ורהיטים נוספים בחדר עם חומר חיטוי ביתי רגיל. יש לאחסן את כל כביסת האדם בבידוד בשקית ייעודית בחדרו של האדם בבידוד, עד למועד הכביסה. הכביסה תיעשה עם סבון כביסה רגיל בטמפרטורה של 60 מעלות צלזיוס.

מוצרים חד פעמיים כגון כפפות, ממחטות אף, מסכות ופסולת אחרת הקשורה לטיפול באדם בבידוד יש להשליך לתוך שקית ייעודית בחדר האדם בבידוד ולסגור היטב את השקית לפני הפינוי לפח אשפה חיצוני. יש להימנע משימוש משותף עם האדם בבידוד בחפצים העלולים להעביר את הנגיף, כגון מברשת שיניים, סיגריות, כלי אוכל, מגבות, מצעים וכדומה. ניתן לשטוף כלי אוכל במים וסבון כלים. על כל בני הבית להקפיד על שטיפת ידיים בכל עת.

מקור מידע – "אתר משרד הבריאות"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן