חיסון קורונה יעיל לחולים אונקולוגים

פרופ' סלומון שטמר צילום: בילינסון
פרופ' סלומון שטמר צילום: בילינסון

במרכז דוידוף (בית החולים בילינסון) בוצע מחקר ראשון בעולם, לבדיקת יעילות חיסון הקורונה של חברת פייזר, בחולים אונקולוגים הנמצאים בעיצומם של טיפולים למיגור סרטן. נבדקו 102 חולי סרטן שד, ריאה, מעי גס, מוח ועוד, וקבוצת ביקורת של 78 בני משפחה בריאים. התוצאה: 90% מהחולים האונקולוגים שחוסנו, מוגנים מפני מחלת הקורונה, אם כי רמת הנוגדנים בגופם נמוכה מאשר אנשים בריאים שחוסנו

מחקר ראשון מסוגו בעולם, שביצעו חוקרי מרכז דוידוף למחקר וטיפול בסרטן, בבית החולים בילינסון, בדק את הקשר בין חיסון קורונה לבין חולים אונקולוגים במהלך הטיפול בהם. פרופ' סלומון שטמר, מנהל יחידת מחקר אונקולוגיה במרכז דוידוף:״מצאנו שקיימת רמת נוגדנים גבוהה, המספקת הגנה מלאה מנגיף הקורונה ל-90% אחוז מהחולים האונקולוגים, תוך כדי טיפול פעיל כנגד הסרטן״.

במחקר השתתפו חולים אונקולוגים החולים בסוגי סרטן שונים – שד, ריאה, מעי גס , מוח ועוד). המחקר פורסם בכתב העת המדעי היוקרתי JAMA oncology ושותפים לו ד"ר אמיר מסארוה ממרכז דוידוף וד"ר נעה אליקים, מנהלת מחלקה פנימית ה' בבילינסון.

מרכז דוידוף למחקר וטיפול בסרטן צילום: בילינסון

המחקר הופץ בסוף השבוע האחרון על ידי כתב העת Jama ומייד עורר עניין בקהילייה הרפואית הבינלאומית. לפי הידוע, זוהי הפעם הראשונה בעולם שבה נבדקה יעילות החיסון של חברת פייזר בחולים אונקולוגים במהלך הטיפולים בהם. החוקרים ממרכז דוידוף לטיפול ומחקר בסרטן, שבבית החולים בילינסון מקבוצת קופת חולים כללית, פרסמו לראשונה עדות מדעית על יעילות החיסון בקרב חולים אונקולוגים. כאמור, ממצאי המחקר מצביעים על יעילות גבוהה של חיסון הקורונה של פייזר, ברמת הגנה המאפשרת ביטחון מפני מחלת הקורונה בקרב שיעור של 90 אחוזים מהחולים האונקולוגים. יחד עם זאת, רמת ההגנה (הנוגדנים) בקרב החולים האונקולוגים שחוסנו, נמוכה יותר מאשר באנשים בריאים שחוסנו.

המחקר בוצע על 102 חולים אונקולוגים בגיל ממוצע 66 כשהם במהלך מחלה פעילה בעת שהיו בתקופת טיפולים מסוגים שונים (כימי, ביולוגי ועוד). קבוצת הביקורת מנתה 78 בני משפחות החולים. שתי הקבוצות קיבלו 2 מנות חיסון של חברת פייזר וחודש לאחר מכן נבדקה רמת הנוגדנים.

הקליקו כאן וצפו בפרופ' סלומון שטמר מסביר – צילום והפקה: בילינסון.

פרופ' סלומון שטמר, מנהל יחידת מחקר אונקולוגיה במרכז דוידוף: ״בקבוצת הביקורת, כל בני המשפחה פיתחו נוגדנים ברמה גבוהה. בקבוצת החולים האונקולוגים, פותחו נוגדנים ברמה גבוהה, המספקת מעטפת הגנה, אבל ברמה נמוכה יותר מרמות של אנשים בריאים. כלומר, ל -90 אחוז מהחולים האונקולוגים יש מעטפת הגנה של נוגדנים ברמה מספקת, אם כי פחותה מקבוצת הביקורת, אבל כן מספקת למתן הגנה. חולים אלו יכולים להרגיש בטוחים, וזוהי בשורה למיליוני חולים בעולם שיכולים לנשום לרווחה״.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן