חיסון קורונה למטופלים אונקולוגיים

צילום אילוסטרציה: דניאל סצ'לודי, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: דניאל סצ'לודי, אנספלאש

מחקר בבית החולים איכילוב ב-330 חולי סרטן חושף: יעילות טובה לחיסוני פייזר במטופלים אונקולוגיים תחת טיפול פעיל

במחקר שנערך במרכז הרפואי איכילוב בקרב 330 חולי סרטן, המקבלים טיפול תרופתי פעיל למחלתם, נמצא כי לאחר השלמת שתי מנות של חיסון של חברת פייזר, 88% מכלל חולי הסרטן המטופלים פיתחו נוגדנים בתגובה לחיסון, לעומת 97% בקרב קבוצת הביקורת שכללה נבדקים בריאים. בנוסף נמצא כי החיסון בשתי המנות הינו בטוח ולא הוביל לתופעות לוואי משמעותיות גם אם ניתן תחת טיפול אונקולוגי פעיל.

מדובר במחקר הגדול והמקיף ביותר שנעשה על אוכלוסייה זו של חולי סרטן תחת טיפול פעיל, והראשון שמתאר את הקשר בין סוג הטיפול לתגובה החיסונית לאחר כחודשיים ממתן מנת חיסון שנייה. מתוך כלל אוכלוסיית המחקר 39 חולי סרטן מטופלים (12%) לא פיתחו כלל נוגדנים, מתוכם הרוב מטופלים בטיפול כימותרפי, בין אם כתרופה בודדת או בשילוב עם תרופה אחרת. בהערכת הקשר בין רמות הנוגדנים לבין סוג הטיפול, נמצא כי פרופורציית המטופלים שלא פיתחו נוגדנים הייתה גבוהה יותר בקרב מטופלים בכימותרפיה כתרופה בודדת – 19%, לעומת 9% מהמטופלים המקבלים טיפול באימונותרפיה וכ-3% מהמטופלים המקבלים טיפול ביולוגי ממוקד כתרופה בודדת.

ידוע כי חולי סרטן, ובמיוחד אלו המקבלים טיפול פעיל, נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מחלה חמורה כתוצאה מהדבקה בנגיף הקורונה, ועל כן הומלץ על ידי האיגודים האונקולוגים הבינלאומיים ועל ידי משרד הבריאות הישראלי לחסן חולי סרטן כנגד קורונה. נתוני המחקר מחזקים את ההמלצה לחסן את ציבור חולי הסרטן המטופלים בטיפול פעיל, ומחזקים את הצורך בהמשך שמירה על אמצעי מיגון אישיים וריחוק חברתי, במיוחד בקרב מטופלים תחת טיפול כימותרפי גם אם חוסנו בשתי מנות של החיסון של חברת פייזר.

את המחקר הובילו ד”ר חגי ליגומסקי, אסראא ספדי, ד”ר טל איתן, מנו וולר ופרופ’ עידו וולף מהמערך האונקולוגי במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב).