מעבדות הקורונה נערכות לחורף

צוות המעבדה המיקרוביולוגית בבית החולים כרמל צילום: אלי דדון
צוות המעבדה המיקרוביולוגית בבית החולים כרמל צילום: אלי דדון

המשימה הכפולה בחורף 2020 – ביצוע בדיקות קורונה ובדיקות שפעת במקביל – מציבה אתגר מורכב לצוותים במעבדות בתי החולים. ד"ר פנינית שקד משען, מנהלת המעבדה המיקרוביולוגית בבית החולים כרמל, מסבירה

השילוב של נגיף הקורונה ונגיף השפעת בחורף 2020, מדליק נורות אזהרה גדולות אצל כל מי שמתעסק בקורונה, ובמיוחד אצל מנהלי המעבדות. עד עתה מעל 40,000 בדיקות קורונה נעשו במעבדה המיקרוביולוגית של בית החולים כרמל בחיפה, והמספרים רק ממשיכים לעלות.

המעבדה בבית החולים כרמל היא מחלוצות מעבדות בתי החולים בישראל, שהצליחה לבצע בדיקות מעבדה לקורונה עוד בתחילת המגיפה, בחודש מרץ 2020. זה קרה זכות הנחישות והתושייה שגילו ד"ר דינה פרין שכטר מנהלת המעבדות, וסגניתה, ד"ר פנינית שקד משען מנהלת המעבדה המיקרוביולוגית, שהיא המעבדה המבצעת את בדיקות הקורונה.

ד"ר פנינית שקד משען צילום: אלי דדון, כרמל

"פעלתי ליצירת קשר עם המעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות כדי לקבל מהם את זני הקורונה הנדרשים להעמדת הבדיקה", מספרת ד"ר פנינית שקד משען. "כל זה התרחש בתזמון מושלם, מכיוון שיום לאחר מכן נסגרה המעבדה המרכזית, עקב תחלואת צוות, ואנחנו יכולנו לבצע את הבדיקות בצורה עצמאית".

איך תתגברו בחורף על שפעת וקורונה ביחד?

ד"ר פנינית שקד משען: "לקראת החורף אנו מוכנות במלחמה הן בקורונה והן בשפעת העונתית. לשם כך הצטיידנו במכשיר אוטומטי, המסוגל לבצע מאות בדיקות ביום, הן של קורונה והן של שפעת, במקביל. מכשיר זה פועל באוטומציה מלאה, שתקל מאוד על עבודת המעבדה, עם קיצור זמן מתן תוצאה למטופלי המיון הרספירטורי. כמו כן, יוצב מכשיר רובוטי חדש נוסף לבדיקות קורונה לקהילה, בעל קיבולת של פי חמש ממה שעשינו עד כה, כלומר 1,200 בדיקות ביממה".

ד"ר שקד משען מקפידה על כללי הבטיחות בעבודה. עד היום אף עובדת מעבדה בכרמל לא נדבקה בקורונה ולא יצאה לבידוד כתוצאה מהידבקות במעבדה. "צוות המעבדה שלנו לבדיקות קורונה מורכב מנשים מסורות באופן בלתי רגיל", היא מספרת. "רובן אימהות ורעיות שהתגייסו מיד, ללא היסוס, לביצוע הבדיקות תוך כדי שינוי סדרי העבודה עד השעות הקטנות של הלילה ולחץ מטורף. כולן, ללא יוצא מן הכלל, לא התלבטו. השאירו ילדים ובני משפחה בבית, בסגר, והתייצבו לעבודה שגם כרוכה בסכנה וגם כרוכה בהקרבה אישית. לולא הכוח האנושי המדהים המרכיב את המעבדה בכרמל, לא יכולנו לבצע את הבדיקות הן למאושפזים והן לאנשי הקהילה, בצורה המקצועית והאמינה שבה הן מתבצעות. בסופו של דבר, במלחמה הזו בנגיף, הכוח האנושי הוא המניע את המאבק. גילינו צוות מחויב באופן מעורר הערצה".

יש התקדמות טכנולוגית בתחום בדיקות הקורונה?

ד"ר שקד משען: "תחום הבדיקות לאבחון קורונה משתפר ומתחדש כל הזמן. לצד קיצור זמנים של הבדיקות לאבחון הימצאות הנגיף עצמו, יש התקדמות בשינוי מקור לקיחת הבדיקה, כמו רוק למשל, ובדיקות מהירות מאוד לזיהוי אנטיגן של הנגיף המזוהה על ידי המערכת החיסונית שלנו. בדיקות אלה יכולות לקצר את זמן האבחון בצורה משמעותית, במיוחד בחולים סימפטומטיים. כמובן שכולנו מחכים בקוצר רוח להפצת החיסון לנגיף, שיוכל להחזיר את חיינו למסלולם. כרגע הצפי הוא בעוד כמספר חודשים, לקראת סוף החורף".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן